Το ξυρισμα στο στρατο

Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν ειναι να παρεις μαζι σου αφρο ή gel - η γνωμη μου ειναι να αφησεις στην ακρη τα γκαζομπουκαλα και να παρεις μια καλη brushless κρεμα ξυρισματος - που δεν χρειαζεται πινελο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Οπως τα λεει ο Ηρακλης.

Απο ξυραφι εγω θα επαιρνα Gillette Blue 2. Σε κρεμα τωρα υπαρχουν πολλες brushless σαν του κορρε ή της Apivita, αν δεν θες να δωσεις τοσα λεφτα πας στον Xοντο και παιρνεις μια Proraso κρεμα με 3 ευρω η οποια μια χαρα δουλευει και ως brushless. ASB παρε της Νιβεα το λευκο.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Andreas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιουν 2014, 09:39
9
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 34

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας...

μια απορία για το πλαστικό, blue με κινητή κεφαλή ή σταθερή;

Όσο για την brushless κρέμα (διότι αρχικά δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορώ να διαχειρίζομαι πινέλα κτλ...έπειτα το βλέπω), παρατηρώ πως δεν είναι τόσο αποτελεσματικές, είναι πιο 'ιδιότροπες' από τις κανονικές και θέλει κάποια σχετική εμπειρία, δηλαδή δεν έχει εύκολη εφαρμογή από έναν αρχάριο σαν εμένα... κάνω λάθος;

Τέλος για λύση ανάγκης ποιο γκαζομπούκαλο θα θεωρούντο περισσότερο αποδεκτό από τα υπόλοιπα..;
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Andreas_M έγραψε: 13 Φεβ 2018, 11:01Ξεκινώντας με τη βασική, θα θελα να μου προτείνατε κάποια προϊόντα από σουπερ μαρκετ τίμια για να κάνω τη δουλειά μου.
1. ξυράφι, μου φαίνεται ωραίο το bic metal, αν όχι αυτό κάτι με 2 λεπίδες πχ blue.
εδώ έρχεται η πρώτη μου απορία... τα μιας χρήσης που κοιτάω είναι με σταθερή κεφαλή, σκεφτόμουν αργότερα να πήγαινα σε μηχανή gillete sensor (με 2 λεπίδες) που ναι κάπως πιο βαριά στο χέρι και έχει κινητή κεφαλή... αλήθεια όμως μήπως θεωρείτε καλύτερα τα metal έναντι της sensor;
Πάρε και τα δύο, Bic Metal και Gillette Blue II, και κάνε δοκιμές για να δεις ποιο σε βολεύει καλύτερα. Sensor δύσκολα θα βρεις γιατί έχει σταματήσει η διάθεση της στην ευρωπαϊκή αγορά. Εγώ πήρα μια μέσω eBay από Κορέα όπου ακόμη κυκλοφορεί στην αγορά.
Andreas_M έγραψε: 13 Φεβ 2018, 11:01 2. αφρός/gel. διακρίνω πως ο αφρός είναι ανώτερος του gel; Εάν ναι από όσο είδα προτείνεται noxzema αφρό ως τίμια λύση ή να δω κάποιο άλλο;
Πάρε πινέλο και κρέμα ή μια κρέμα brushless και το πρόσωπο σου θα σε ευχαριστεί για πάντα.
Andreas_M έγραψε: 13 Φεβ 2018, 11:01 3. aftershave. το μόνο που χω διαβάσει είναι να μην έχει οινόπνευμα. Εδώ ποιο θα προτείνατε; Νομίζω είδα εδώ μέσα καλά λόγια για της nivea. Εάν θεωρείται κάποιο άλλο καλύτερο μπορείτε να μου πείτε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή ευπρόσδεκτη!
Αυτό εξαρτάται από τον τύπο της επιδερμίδας. Συνήθως, άτομα με λιπαρή επιδερμίδα θα προτιμήσουν μια αλκοολούχα λοσιόν ενώ άτομα με ξηρή επιδερμίδα θα προτιμήσουν ένα balm. Επίσης, λοσιόν και μπαλμ μπορούν να χρησιμοποιούνται παράλληλα βάζοντας πρώτα το ένα και μετά από μερικά λεπτά το άλλο.

Αυτά σε γενικές γραμμές όμως επειδή κάθε πρόσωπο/δέρμα είναι διαφορετικό θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από πριν πας φαντάρος ώστε να υπάρχει χρόνος για να κάνεις δοκιμές προϊόντων και να βρεθούν αυτά που ταιριάζουν σε σένα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος captain_hx την 14 Φεβ 2018, 13:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Οτι απο τα δυο σε βολευει.

Μια χαρα ευκολα δουλευουν οι brushless οπως μια χαρα δουλευουν και οι αφροι. Παρε οτι σε βολεψει εσενα περισσοτερο και μην κοιτας που εμεις εδω εχουμε το μικροβιο. Εξαλλου για ξυρισμα μιλαμε οχι για καμια επιστημη, εκατομμυρια ανθρωποι ξυριζονται με αφρο και πλαστικο ξυραφακι και δεν εχουν προβλημα.

Κανε την θητεια σου, χρησιμοποιησε οτι σε βολεψει περισσοτερο να τελειωνεις το ξυρισμα σου γρηγορα κι οταν με το καλο βγεις κοιτας αν σου αρεσει το ολο χομπυ ωστε να ασχοληθεις με πινελα, σαπουνια κτλπ.

Μια συμβουλη που θα σου δωσω εγω ειναι τουλαχιστον 2 βδομαδες πριν μπεις ξεκινα το καθημερινο ξυρισμα ωστε να συνηθισει το δερμα σου.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

[mention]Andreas_M[/mention]

Το βασικότερο όλων είναι αυτο που είπαν οι "nikolas" και "iasonas", 10-15 μέρες πριν παρουσιαστείς, ξεκίνα καθημερινό ξυρίσμα να συνηθίσει το δέρμα σου.

Τις πρώτες μέρες σαν νέος στο κέντρο θες ταχύτητα στο ξύρισμα.Δεν νομίζω να προλάβεις με πινέλα και κρέμες.
Εγω είμαι απο τους αιρετικούς στο site και ακόμα ξυρίζομαι με αφρό και πολυλέπιδο :D 8)

Σου προτείνω αφρο ξυρίσματος Squibb μπλε ή παπουτσάνης καραβάκι λευκό.

Το καραβάκι το βρίσκεις σε όλα τα supermarket πλην βασιλόπουλου αν δεν κάνω λάθος.
Τον Squibb σε minimarket της γειτονιάς.

Για ξυραφάκια εγω προτείνω gillette mach3, δεν κόβεσαι ακόμα και να θες να κοπείς.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ισχυρίζομαι οτι ο αφρος και τα πολυλέπιδα είναι καλύτερα απο το παραδοσιακό ξύρισμα.
Απλώς νομίζω οτι η πρώτη επαφή με το παραδοσιακό δεν πρέπει να γίνει στον στρατό που απαιτεί ταχύτητα, ειδικά στο κέντρο και στην πρώτη μετάθεση στην μονάδα σαν νεος.

***off topic***

Βλέπω να έρχεται και σε εμας χαρτι επιστράτευσης με τα σενάρια που στήνουν οι τούρκοι.
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 267 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 41

Φίλε μου καλημέρα.Παίζουν δυο τινά: ζεστό νερό δε θα υπάρχει πάνταέκεί που θα πας.Είναι μια αλήθεια.Απο 'κει και μετά,εγω την είχα καταβρεί με τα Gillete διπλή λεπίδα.Μιας χρήσεως ήταν,αλλα ήταν κορυφαία,και γι' αυτό τα χρησιμοποιώ ακόμα και τώρα μερικές φορές.Αν θες τη γνώμη μου,μη πάρεις ακριβά πράγματα εκεί μεσα,αλλα βολικά.Αυτό.....Το πολύ να έχεις μια κρέμα(και σε σωληνάριο αν γίνεται για να χωράει παντού,κι ένα πινέλο,και φτηνό, γιατί παιζει και το ενδεχόμενο να στο τσιμπήσει κανείς...)Αυτά....
Ανδρέας
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Τα βασικά γράφτηκαν ήδη και εγώ θα επιμείνω στο να αρχίσεις να ξυρίζεσαι πολλές μέρες νωρίτερα για να συνηθίσει το δέρμα , προσωπικά στο στρατό σε μια μονάδα που υπηρετούσα δεν υπήρχε ζεστό νερό για ξύρισμα (οι μαυρομπερέδες δεν θέλουν πολυτέλειες :mrgreen: )και η δουλειά έπρεπε να γίνεται "quick & clean" και είχα το Gillette sensor και ένα γκαζοντενεκέ Noxzema και την έβγαλα έτσι.

Αλήθεια πόσο είναι η θητεία πλέον στον Ε.Σ. ;
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
spyroslufc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 15 Σεπ 2017, 11:20
6
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 3563 times
Been thanked: 1166 times
Ηλικία: 43

Η θητεία στον στρατό ξηράς είναι νομίζω 9 μήνες τώρα.
Πάντως μια οικονομική κρέμα και ένα οικονομικό πινέλο δεν ειναι κακή ιδέα μιας και δύσκολα θα βρεθεί κάποιος που θα του "λείπουν" αυτά.
Άβαταρ μέλους
Andreas_M
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 01 Ιουν 2014, 09:39
9
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 34

Ξερουμε ποια κρεμα απο σουπερ για χρηση με πινελο δεν περιεχει σιλικονη ή ζηταω πολλα;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”