Haslinger Schafmilch tallow vs non tallow

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Καλησπερα σας κυριοι, σημερα ξεκινησε η δοκιμη των προβατων ευγενικη χορηγια του Γιωργου (wellshaved.gr).

19/01/2018

Τις προηγουμενες μερες σκεφτομουν πως να κανω την δοκιμη. Η αρχικη σκεψη ηταν να εναλλασω τα σαπουνια μερα παρα μερα, ωστοσο κατι τετοιο τελικα δεν μου φανηκε αποτελεσματικο γιατι θα εκρινε βασει επιφανειακης αποψης για το καθε σαπουνι. Μια αλλη επιλογη ηταν να ξυριζω το προσωπο μου μισο μισο οπως εχω δει να κανουν οι Αμερικλανοι σε καποια βιντεο, ουτε αυτο προχωρησε για τον απλο λογο του οτι καθε πλευρα του προσωπου μας εχει διαφορετικες ιδιαιτεροτητες και κατι τετοιο θα αυξανε σημαντικα τους ασταθμητους παραγοντες του ξυρισματος. Αυτο που αποφασισα τελικα ειναι να χρησιμοποιησω το ενα σαπουνι για μια βδομαδα συνεχομενα ωστε να το μαθω οσο καλυτερα γινεται και μετα να χρησιμοποιησω το δευτερο ωστε να ειμια σε θεση να καταλαβω καλυτερα τις διαφορες.

Σημερα λοιπον ηταν και η πρωτη δοκιμη με το εξης set up

Loreal Pure Power face wash
New Forest Tubby 2 2band
Haslinger #1
Edwin Jagger DE89
Feather #2
Norina Fougere + 444

Τα haslinger πρωτη φορα τα δοκιμαζω και πιανοντας αρχικα το σαπουνι μου φανηκε εξαιρετικα σκληρο οποτε και το αφησα να μουλιασει για περιπου 4 λεπτα σε ζεστο νερο. Το φορτωμα εγινε γρηγορα και δεν με δυσκολεψε καθολου.

Φωτογραφιες απο φορτωμενο πινελο και pre-lather

Εικόνα

Εικόνα

Ο αφρος που δημιουργηθηκε ζητησε νερακι και σε κλιμακα απο 1 για λασπωδης μεχρι 10 για αφρατος σαν συννεφακι βρισκοταν στο 4. Επισης υπηρχε μια ελαχιστη γυαλαδα.

Εικόνα

Εικόνα


Μεταξυ των περασματων ξεπλενα την μουρη μου και ξαναεβαζα αφρο. Μου εκανε πολυ καλη εντυπωση το οτι ο αφρος παρα την προσθηκη νερου δεν εχασε απο την καλυπτικοτητα του ουτε εσπασε.

Φωτογραφιες απο το 2ο και 3ο περασμα.

Εικόνα

Εικόνα


Το συνολικο ξυρισμα ειχε 3 περασματα (WTG, XTG, ATG) και ηταν υπεροχο. Η προστασια του σαπουνιου πολυ καλη, οχι ομως κορυφαια. Το γλιστρημα ηταν εξαιρετικο, ηταν στιγμες που ενιωθα λες και δεν ειχα βαλει ξυραφακι στην μηχανη. Το post shave ηταν απο τα καλυτερα που εχω συναντησει! ASL εβαλα μετα απο 15-20 λεπτα μεχρι να καθαρισω μηχανη και πινελο, παρολο που σαν pre shave χρησιμοποιω face wash το οποιο οπως και να το κανουμε ξεραινει καπως την επδερμιδα δεν ενιωσα το παραμικρο τραβηγμα.

Οι δοκιμες συνεχιζονται λοιπον!


Θερμη παρακληση προς ολα τα μελη στο να μεινει το θεμα καθαρο απο απαντησεις ωστε να διατηρησουμε μια συνοχη και μια μορφολογια ημερολογιου.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Λοιπον η χρηση του #1 τελειωσε οποτε ας παραθεσω τις εντυπωσεις μου.

Το #1 ειναι ενα σαπουνι ευκολο, ακομα και χωρις πολυ μουλιασμα φορτωνει ευκολα με μαλακο πινελο. Ο αφρος που φτιαχνει ειναι σφιχτος και ζηταει πολυ νερο ομως δεν σπαει ευκολα ακομα και στο τελευταιο περασμα οπου εχει αραιωθει αρκετα απο το νερο στο προσωπο. Η προστασια και το γλιστρημα του ειναι σε πολυ καλα επιπεδα, οχι κορυφαια σαν αλλα πιο ακριβα σαπουνια ωστοσο για την τιμη τους ειναι εξαιρετικα. Πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερο απο La Toja, Palmolive, speick και ολες τις κρεμες μεσαιας ταξεως. Τελος, η αισθηση μετα το ξυρισμα ειναι εξαιρετικη, στα ιδια και ισως καλυτερα επιπεδα με πολυ ακριβοτερα σαπουνια.

Απο χτες εχω πιασει το #2, σε μερικες μερες θα ανεβασω φωτογραφιες και την ετυμηγορια μου.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Καλησπερα κυριοι, εφτασε η ωρα της κρισης.

Απο τις 19 του μηνα ξυριζομαι καθε μερα με τα αρνια και πιστευω οτι εχω σχηματισει μια ολοκληρωμενη αποψη. Οπως ειπα και παραπανω ειναι ενα καλο σαπουνι μεσαιας προς υψηλης κατηγοριας (δεν αγγιζουν του Δημητρη, Tabac, LPL κτλπ). Ωστοσο δεν ειμαστε εδω για να δουμε αν ειναι καλα σαπουνια ή οχι αλλα για να βρουμε τις οποιες διαφορες υπαρχουν μεταξυ των δυο εκδοσεων.

Παμε λοιπον να δουμε τις διαφορες του σαπουνιου #1 με του #2

-Εμφανιση: Και τα δυο εχουν την ιδια εμφανιση,χρωμα και σκληροτητα.

-Αρωμα: Ακριβως το ιδιο.

-Ευκολια φορτωματος: Ακριβως η ιδια.

-Δημιουργια αφρου: Το #1 χρειαζεται περισσοτερο νερο απο το 2 για να δου δωσει το ιδιο αποτελεσμα.

-Ποιοτητα αφρου: Και τα δυο παραγουν αφρο με εξαιρετικη καλυπτικοτητα και πυκνοτητα. Ο αφρος εχει την ζητουμενη γυαλαδα ενω στην κλιμακα 1-10 (1= λασπη, 10= αερατος αφρος) παιρνουν και τα δυο 6 (αρχικα ειχα βαλει 4 αλλα αναθεωρησα). Η μονη διαφορα που βρηκα δεν ηταν εμφανης στο προσωπο αλλα οταν εβαζες τον αφρο στο χερι, το #1 ειχε πιο συμπαγη-πηχτο αφρο. Επαναλαμβανω οτι αυτο στο προσωπο δεν το καταλαβαινες παρα μονο οταν επαιζες τον αφρο μεταξυ των δαχτυλων σου.

-Γλιστρημα: Διαφορες μεγαλες δεν υπηρχαν, κατα την αποψη μου το γλιστημα του #2 ηταν ελαχιστα, οσο παταει η γατα, ενα τσικ (εβαλα και τους επιστημονικους ορους για μεγαλυτερη ακριβεια :D ) καλυτερο.

-Προστασια: Επισης δεν υπηρχαν μεγαλες διαφορες, παλι κατα την γνωμη το #1 ηταν ελαχιστα (δες "Γλιστρημα" για επιστημονικη ορολογια) καλυτερο.

-Μετα το ξυρισμα : Και τα δυο ειχαν το ιδιο καλες πειποιητικες ιδιοτητες.


-Συμπερασμα: Διαφορες ελαχιστες και κατα την γνωμη μου ασημαντες, μιλαμε πανω κατω για το ιδιο σαπουνι.


#2 pre lather


Εικόνα


#2 Πρωτο περασμα



Εικόνα

Εικόνα


#2 Δευτερο περασμα



Εικόνα


#2 Τριτο Περασμα



Εικόνα



Αν μου ελεγαν ποιο απο τα δυο θες δεν θα ειχα κανενα προβλημα ειτε μου εδιναν το #1 ειτε το #2, ειναι και τα δυο καλα σαπουνια.


Μια τελευταια παρατηρηση που εχω ειναι οτι και τα δυο σκανε σαν το MWF απλα πολυ πιο γρηγορα. Ηδη και τα δυο εχουν σκασιματα στο πανω μερος τους και σκισιματα στο πλαι.


Ειστε ελευθεροι να σχολιασετε και θα παρακαλουσα τον Γιωργο να μας δωσει την απαντηση περι tallow. Εχω μια ιδεα αλλα δεν θελω να επηρεασω κανεναν.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

To hint για το περισσότερο νερό με κάνει να πιστεύω ότι αυτό με το ταλοου είναι το #1. Διότι και η καλεντουλα διψάει για νερό στο αρχικό στάδιο του lathering.

Χαίρομαι που ουσιαστικά δεν υπάρχουν διαφορές στα σαπούνια, γιατί το 'χα ένα παράπονο που δεν πρόλαβα το προβατάκι με ταλοου.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πάντως ο αφρός που δίνει ειναι αρκετα συμπαγής και κρεμώδης. Για την τιμή που ζητάει το πρόβατο είναι αξιόλογο. Αν έκανε 15 ευρώ πχ σαφώς και δε θα το αγόραζα.
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Ευχαριστώ πολύ για την εκτενή και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα παρουσίαση. Άντε να δούμε τώρα ποιο ήταν τι.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Eχουμε κάποιο νέο από εδώ, την απάντηση στο ποιο είναι ποιο; Του είπαν του Γιώργου από την εταιρία, το ξέχασε; Οχι ότι καίγομαι, από τη στιγμή που οι διαφορές είναι αμελητέες, απλώς από περιέργεια.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Μαλλον με ξεχασε το Γιωργος :D
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Ας του δώσουμε λίγο χρόνο, είχε και μετακόμιση.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Απ'οτι κατάλαβα ίδια είναι.Ξερει η Haslingerαρα.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”