Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Απάντηση

Πώς ήταν η πρώτη σας εμπειρία με Straight razor;

Εξαιρετική, όλα πήγαν τέλεια
9
12%
Αρκετά καλή με κανα δυο προβληματάκια
29
38%
Μέτρια, κατάλαβα πως έχω δρόμο μπροστά μου
28
36%
Χάλια ήμουν έτοιμος να το παρατήσω
6
8%
Τόσο χάλια που το παράτησα
5
6%
 
Σύνολο ψήφων: 77
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τόσο χάλια που αφού τα κατάφερα εγώ, τότε όλοι μπορούν. Με αφοσίωση και διάβασμα όμως!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Έχω περιγράψει λεπτομερώς την είσοδό μου στο ξυράφι εδώ.
Το παρακάτω είναι μόνο ένα απόσπασμα.

Πιστεύω ότι η πρώτη μου φορά ήταν πολύ θετική γιατί είχε προηγηθεί επίπονη προσπάθεια με τη σάβετα και όλα τα αρνητικά τα φόρτωσα σε αυτήν. Αν ξεκινούσα μετά τα fusion κατευθείαν με ξυράφι τα πράγματα δεν θα ήταν και τόσο καλά την πρώτη μου φορά.


Slur έγραψε:
Είναι όλα έτοιμα.

Παίρνω το μαχαίρι και αρχίζω από την πιο εύκολη περιοχή.
Αυτό που γίνεται δεν μπορώ να το πιστέψω.
Καμία σχέση με ότι είχα διαβάσει, καμία σχέση με ότι περίμενα!
Το μαχαίρι περνάει ευγενικά πάνω από το δέρμα μου και γλυκά-γλυκά τεμαχίσει τις τρίχες.
Παίρνω θάρρος και προχωράω στις πιο δύσκολες περιοχές.
Όλα άψογα!
Περνάω και δεύτερο χέρι, και τρίτο, και τέταρτο κόντρα. Το τέταρτο ομολογώ λίγο δειλά, αλλά το έκανα.

Κόπηκα σε δύο μόνο σημεία. Στο μουστάκι που κόβομαι πάντα τις τελευταίες μέρες και έχει σχηματιστεί το έπαρμα της επούλωσης, και στο λαιμό σε ένα σπυράκι.

Η εμπειρία ήταν φανταστική.
Τελικά πολλά που είχα διαβάσει δεν ίσχυαν καθόλου στην περίπτωσή μου...
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ντεν εκω straight razor (ακόμα) καρντιά μου! :boeller
Εικόνα
milancountera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 15 Φεβ 2011, 23:41
13
Been thanked: 2 times

Εμενα δεν ξερω αν ηταν εμπειρια αλλα σιγουρα ηταν σαπια φαση γιατι εν τελει εκοψα πεντε με δεκα τριχες και αυτες σε φαση κραταω τεντα τις τριχες και κοβω με το μαχαιρι καθετα(το τραγικοποιω λιγο).Ομως εχω την φαλτσετα μου(δεν κοβει βεβαια αλλα την εχω).Και παρολα αυτα εχω το θρασος και ψηφιζω οτι πηγε μετρια :megagrin .Το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω πολυ καιρο ακομη.Never reatret never surrender :dance
Ελευθεροι Ανθρωποι και ΟΧΙ Κομματα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Χάλια! Ένα σχετικά βαθύ κόψιμο και δύο ελαφρύτερα και καμία απόλαυση. Αλλά, είπαμε, επειδή είμαι επίμονος τύπος θα συνεχίσω.... :doener
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχει ανοιχτει 2 φορες το τοπικ;
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=65&t=1083" onclick="window.open(this.href);return false;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εγώ μία το βλέπω... :confused Υπάρχει και ένα ίδιο αλλά για safety razors. Αλλα στο Link Που δίνεις είναι αυτό που είμαστε τώρα :confused
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν ξυρίστικα, να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου απο το πρώτο μου ξύρισμα με straight razor!Καταρχήν να επισημάνω πως έχω ξυριστεί αρκετές φορές με σαβέτα μέχρι τις προάλλες που τα ξυρισματά μου με αυτήν ήταν σχεδόν τέλεια!
Ήταν όπως το περίμενα, λίγο πιο γλυκιά απο τη σαβέτα και κυλούσε πιο ομαλά στο πρόσωπό μου.Ήμουνα αγχωμένος, πολλά βράδια όπως ανέφερα και σε άλλο ποστ κοιμόμουνα με τη σκέψη του ξυρίσματός της και ξύπναγα με αυτή.Ίσως να είμαι υπερβολικός, ίσως να τα παραλέω αλλά αυτή είναι η αλήθεια.Ελπίζω να μην είμαι ο μοναδικός.Ξεκίνησα απο το δεξιό μάγουλο και όσο κυλούσα το μαχαίρι στο πρόσωπό μου το θεωρούσα πιο ακίνδυνο απο τη σαβέτα μου ώσπου ήρθε το πρώτο μου κόψιμο."Όση γλύκα ,τόση πίκρα" .Ένα καλό επιμήκες κόψιμο αλλά ευτυχώς επιφανειακό.Δε κατάλαβα πως φράκαρε η λεπίδα εκεί , στο πάνω σημείο που φουσκώνουμε το μάγουλο.Μετά σφίξανε οι κ@λοι και είπα κάτσε να το πάω σιγά σιγά.Μετά τα ψιλοέχασα λίγο καθώς ο αφρός που είχα φτιάξει δεν ήτανε τόσο καλός ώστε χρειαζόμουνα να βάζω περιστασιακά στη μούρη μου και έχανα τη σειρά μου.
Δε ξανακόπηκα, καθόλου ερεθισμοί και με 3-4 περάσματα που έκανα.Ακόμη και κόντρα που έκανα δεν είχα πρόβλημα.Είμαι πολύ ευχαριστημένος απο τη χρήση της αλλά θέλει προσοχή όσο και με τη σαβέτα.Θεωρώ πως όποιος ξέρει να ξυρίζεται με σαβέτα να μην έχει φόβο να ξυριστεί και με μαχαίρι.Θέλει σαφώς μια εξικοίωση με τη μεγαλύτερη και βαρύτερη λάμα του μαχαιριού όμως κατά τα άλλα τα πιασίματα της είναι πανομοιότυπα.Μου έκανε εντύπωση τον ήχο που έκανε όταν έκοβε τα γένια (κρατς κρατς).Με τη σαβέτα δεν ήτανε τόσο έντονο αλλά τα γένια μου τα είχα αφήσει παραπάνω απο ότι πρέπει αφού περίμενα μήπως και έρθει το Dovo μου.Μέχρι και βίντεο τράβηξα!Λέω να το ανεβάσω αν επιτρέπεται αλλά ντρέπομαι για το κόψιμό που έκανα.
Επίσης πάρα μεγάλη προσοχή θέλει να μη τη χτυπήσεις.Εγώ προσωπικά είχα καλύψει τη βρύση και το καθρέφτη που στηρίζω διάφορα αντικείμενα, με μικρές πετσέτες.Επίσης κατα το στέγνωμα να μη σου πέσει η σου γλυστρίσει, μεγάλη προσοχή!
Συμπέρασμα το ξύρισμα του straight ότι ανώτερο έχω κάνει μέχρι στιγμής.Σε βάθος ξυρίσματος και ψυχολογίας.Το μυστικό είναι σιγά, πολύ σιγά και απαλά!Εγώ νόμιζα ότι του πήρα τον αέρα στην αρχή αλλά το υποτίμησα και αυτό με τη σειρά του με προειδοποίησε..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ηλία πολύ χαίρομαι που πήγαν όλα καλά. Για πρώτο ξύρισμα είχες εξαιρετικές επιδόσεις. Το video το αναμένουμε, θα είναι το πρώτο Ελληνικό video ξυρίσματος. Το ότι κόπηκες το κάνει ακόμη πιιο αυθεντικό!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

:up
Να ψηφίσουν και όσοι γίναν πρόσφατα μέλη, ή πρόσφατα μπήκαν στο ξυράφι.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”