Ξύρισμα κ σπίλοι (ελιές)

Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Νομιζω ειναι ενα θεμα που ισως καποιους τους απασχολει.

Εχει κανεις σας ελιες σε σημεια που περναει το ξυραφι; εχετε αντιμετωπισει καποιο προβλημα;

Προσωπικα εχω στην αριστερη μερια του προσωπου 2 παρα πολυ μικρες ελιτσες (ουσιαστικα σαν στιγματα ειναι) οι οποιες δεν μου εχουν δημιουργησει καποιο θεμα. Κοινως αφριζω κ περναω απο πανω το ξυραφι κανονικα σαν να μην υπηρχαν.

Ισως η χρηση μιας λεπιδας να "ταλαιπωρει" λιγοτερο τετοιου ειδους ιδιομορφιες του δερματος μας.

Θα με ενδιεφεραν οι γνωμες σας
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Προσωπικά δεν έχω θέμα με ελιές στο πρόσωπο αλλά αν απλά είναι σαν στίγματα (χωρίς εξόγκομα) θεωρώ ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερο θέμα. Δεν γνωρίζω βέβαια αν σημιουργούνται ερεθισμοί ή άλλα προβλήματα μετά από μακροχρόνια επαφή του ξυραφιού με τις περιοχές αυτές.

Το πρόβλημα νομίζω ότι ξεκινάει από την στιγμή που το μέγεθος της ελιάς είναι αρκετά μεγάλο, εξέχει της συνέχειας του δέρματος. Από όσο έχω δει σε σχετικά βίντεο κάποιων χρηστών, σε τέτοιες περιπτώσεις απλά αποφεύγουν τα επίμαχα σημεία.

Επειδή όμως δεν έχω εμπειρία σε αυτό, το αφήνω σε κάποιον που πιθανόν να έχει προσωπική εμπειρία.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Μπράβο Αρη, ωραίο θέμα άνοιξες.
Εγώ έχω μια ελιά, στο σημείο ανάμεσα στο σαγόνι και στο "μήλο". Έχει περίπου 3-4 χιλ. διάμετρο και ύψος περίπου 1 χιλιοστό. Όσο ξυριζόμουνα με Mach3 δεν είχα κανένα πρόβλημα. Πριν το πρώτο μου ξύρισμα με DE, είχα ένα άγχος (ακόμα το έχω όταν σκέφτομαι τα straight). Πράγματι με την DE την πρώτη φορά, την μάτωσα, γι'αυτό και τις επόμενες φορές άφηνα γύρω-γύρω ένα μικρό κομμάτι αξύριστο και το τελείωνα με την Mach3. Τώρα μετά απο 3+ μήνες το πρόβλημα έχει ξεπεραστεί.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Εχω αρκετες διασπαρτες μικρες ελιες.
Πολυ μικρες, οσο το κεφαλι της καρφιτσας και μικροτερες.
Προεξεχουν ομως απο το δερμα και οσο και να προσεξω
δυστυχως καποιες απο αυτες ολο και θα ψιλοματωσουν.
(ειναι καμια δεκαρια)

Και δεν κανει αυτα τα πραγματα να τα ερεθιζεις.

Επειδη μου αρεσει το ΠΞ σκεφτομαι να δοκιμασω και μια πιο ηπια
DE απο την παρκερ 96r, και αν δεν δω αποτελεσμα με βλεπω να επιστρεφω στα
πλαστικα μπλε διπλα ζιλετ.
george ak47
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Αύγ 2017, 17:46
6

Καλησπερα σε ολους εμενα μου ετυχε το εξης κακο προσφατα καθως λοιπον ξυριζομουν, λογω βιασυνης εκανα αποτομες και γρηγορες κινησεις με το ξυραφακι με αποτελεσμα να αφανισω πληρως μια μικρη κρεατοελια που ειχα στο πιγουνι μου και στην συνεχεια εβγαλα ακριβως στο σημειο που ηταν η ελια ενα σπυρι με πιον μπορειε καποιος να μου δωσει καποια συμβουλη η εστω καποιος να εχιε παθει κατι παρομοιο?
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Καλησπέρα Γιώργο. Εαν ηταν όντως κρεατοελιά δεν έχει καμία σχέση με τις ελιές (σπίλους). Πληροφοριακά και μόνο οι κρεατολιές ή αλλιώς θηλώματα, όπως και οι μυρμηγκιές προκαλούνται από ιό, αλλά κατα τ'άλλα είναι εντελώς ακίνδυνα και μόνο αισθητικά μπορεί να ενοχλούν κάποιον.

Όπως και να χει, αυτό που έχεις μπορεί να είναι ένα απλό σπυράκι. Αλλά υπάρχει και η περίπτωση λόγω του οτι την έκοψες να έχει κάνει φλεγμονή. Τις δύο φορές που έχω πάει για αφαίρεση μυρμηγκιών, μου έχει δώσει αντιβιωτική κρέμα ο δερματολόγος για 2-3 ημέρες, ώστε να αποφευχθεί πιθανή μόλυνση και κατα συνέπεια φλεγμονή.

Οπότε, δεν μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει περαιτέρω εδώ. Σου προτείνω να πας να το δει ένας δερματολόγος για παν ενδεχόμενο.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Εχω γραψει παλαιοτερα για τα προβληματα με τους διαφορους μικρο-σπιλους
που ειχα διασπαρτους σε αρκετα σημεια στο προσωπο.
Ε λοιπον μετα απο δυο χρονια ξυρισματος με DE τα παντα εχουν ισοπεδωθει,
και η επιδερμιδα εγινε απολυτως λεια.
Και μην φανταζεσθε σοβαρα κοψιματα. Προφανως η διαδικασια εγινε σταδιακα
με επανηλλειμενα αμελητεα μικροκοψιματα. (καρφιτσας)
Απαραιτητη προυποθεση υγεινης ηταν η αντισηψια με μπολικο αφτερ σεηβ με οινοπνευμα μετα το ξυρισμα.
Συναμα αφαιρειται εν τη γεννεσει του οποιοσδηποτε σπιλος η σπυρακι.
(Για να μην παρεξηγηθω, το ΠΞ δεν προτεινεται ως μεθοδος πλαστικης χειρουργικης}
fingolfin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 02 Σεπ 2017, 14:01
6
Been thanked: 7 times

Εγώ δυστυχώς έχω ελιές στο μουστάκι οι οποίες με έχουν ταλαιπωρήσει ανα καιρούς πάρα πολύ. Όταν κόβομαι (και συμβαίνει σχετικά συχνά), το αίμα απλά ΔΕΝ σταματάει! Ακόμα και να σταματήσει μπορεί μετά απο ώρες να ανοίξει ξανά. Μου έχει τρέξει αίμα ακόμα και όταν είμαι έξω σε βόλτα ή σε δουλειά. Μεγάλος μπελάς. Σκέφτομαι την χειρουργική επέμβαση αλλά δεν ξέρω αν αφήνει σημάδια.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ παιδιά τον καιρό της mach3 είχα κόψει μια μικρή ελιά στο πηγούνι και το αίμα δεν σταμάταγε με τίποτα. Πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι δεν είναι ελιά αλλά αιμαγγίωμα μικρό (μαζεμένα πολλά μικρά αγγεία που η απόληξή τους βγαίνει κάθετα στο δέρμα και κάνει μικρό εξόγκωμα) Μου είπε ότι δεν είναι τίποτα να το καυτηριάσουμε και θα φύγει. Πραγματικά αφού διασταύρωσα την άποψη αυτή και με καθηγητή δερματολόγο προχωρήσαμε στον καυτηριασμό. Μετά από κανα μήνα είχε πλέον ηρεμήσει η περιοχή και πέρναγε το ξυράφι από πάνω χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. ΑΚόμα και με πίεση και στα πλαστικά και μετά στο ΠΞ. Σαβέττες μαχαίρια adjustable με επιθετική ρύθμιση ακόμα και η futur στο 5.
Ε προχθές τι διάολο έγινε σε ήπιο ξύρισμα τραβάω ένα κόψιμο εκεί πάλι και δεν φαντάζεστε τι έγινε. Γέμισε φανελα πετσέτα και ένα ρολό χαρτί υγείας με αίμα. Μιλάμε για πολύ πράμα που δεν σταμάταγε. Όταν το πίεζα σταθερμα δεν έτρεχε. Μετά από 10 λεπτά το άφηνα άντε πάλι. Και ούτε αιμοστατικά του κάναν τίποτα ούτε τίποτα. Και κάποια στιγμή αφού έβαζα πάνω και betadine αλοιφή σιγά σιγά σταμάτησε. Πήγα στον γιατρό λοιπόν και μου είπε να το ξανα κάψουμε δεν είναι τίποτα. Απολύτως. Ή αν δεν θέλω να το αφήσω αυτό θα ηρεμήσει και θα χάσει όγκο θα γίνει πολύ σύντομα στο μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας και απλά να προσέχω όταν περνάει από πάνω τοηυ το ξυράφι.
Και δεν ξέρω τι να κάνω. Προς το παρόν δύο ξυρίσματα που έγιναν μετά αφήνω ένα μικρό κομμάτι γύρω γύρω αξύριστο. Είχε κανείς ποτέ τέτοιο πρόβλημα? Ο γιατρός μου είπε ότι είναι συνηθισμένο σχετικά.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
pasgko
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:49
5
Been thanked: 16 times
Ηλικία: 49

Ενα σπιλο που εχω στο λαιμο,κοψε-κοψε κοντευει να εξαφανιστει.Πλεον ουτε ματωνει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”