Yaqi shaving brushes !

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

[mention]Omegaman[/mention] εμένα αυτό με την μωβ λαβή μου απάντησαν ότι το δοκιμάζουν ... [mention]Vavous[/mention] you are right man !!!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

[mention]Vavous[/mention] Θεέ παρε την ΠΑΕ! Κι εγώ συμφωνω. Συνθετική πινελαρα Yaqi men's only 2018 με κτηνώδη θυσανο να διαλυει τα σαπουνια και να πνιγομαστε στον αφρό. Κι αν έχει και μια λογική τιμή ο Ράντυ μέσα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Εγώ δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Καιρό ζαχάρωνα το παρακάτω πινέλο και ήμουν στο "θέλω - δεν θέλω". Σήμερα με έκπτωση και ένα κουπόνι που είχα των 2$, το χτύπησα! Ελπίζω να έρθει μέχρι το καλοκαίρι :D
24MM Yaqi Mysterious Space Color Handle Silvertip Badger Hair Knot Men Shaving Brushes
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]akis_peiraias[/mention]

Εγώ όπως τα κατάλαβα, γιατί τα αγγλικά τους δεν είναι και τα καλύτερα ως προς τη σύνταξη, έχουν 2 σε τεστάρισμα με διαφανή χερούλια και τελικά θα πάει προς μαζική παραγωγή το ένα από τα δύο. Όπως και να χει και τα δύο ωραία είναι.

[mention]bill3377[/mention] Το χει πάρει ένας Ιταλός. Ως συνήθως, στην πραγματικότητα είναι μεγαλύτερο. Ο Ιταλός λέει πως είναι 25χ55mm. Αν παρήγγειλες με epacket, σε 1 μήνα κατά 95% θα το έχεις.

Ομολογω πως παλεύω και γω σκληρά για να μην παραγγείλω. Σκέφτομαι να πάρω ένα κόκκινο 2 band μαζί με 1 μικρό Plissoft μαύρο 22mm (για να έχω κι ένα 2ο plissoft, όχι όλο tuxedo), έτσι για να μου έρθουν στρογγυλά 30 ευρώ (εδώ τα ταχυδρομικά τα ανέβασαν 50 λεπτά, στα 4,80 ανά κομμάτι gia epacket. Αν και τι θα τα κάνω στο τέλος...2 ασβοπίνελα έχω στη rotation και ήδη κάθε μήνα τα αλλάζω, γιατί έχω 3 και περιμένω ένα 4ο yaqi και από περιέργεια παρήγγειλα και ένα φθηνό Qshave 21mm, γιατί είπα "πες ότι το 21mm που έχεις ξεκολλάει,κρίμα δεν είναι να μεινουν τα brush stands που είναι 21mm άδεια;". :d :roll:

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 28 λεπτά 19 δευτερόλεπτα:
Ύστερα από σκέψη, καλύτερα να περιμένω τα καινούρια, διαφανή χερούλια. Γιατί έτσι και πάρω πάλι τώρα, μετά αν βγει το μωβ, θα θέλω να πάρω κι άλλα. Και ήδη έχω γεμίσει Yaqi...Αν και η τιμή είναι πολύ ελκυστική και έχω και τη σκέψη μην σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και εκτοξεύσουν τις τιμές, όπως συνέβη πριν λίγες μέρες. Πάλι έχω και αμφιβολίες για το κατά πόσον το 2 band είναι διαφορετικό από το best badger της Yaqi, μιας που οσονούπω θα έχω 2 best badger. Γιατί οπτικά, μοιάζουν πολύ... Αχ, πινελοδιλήμματα... :D

Προστέθηκε μετά από 51 λεπτά 16 δευτερόλεπτα:
Τελικά υπέκυψα. Παρήγγειλα το κόκκινο 2 band και ένα 24αρι black marble plissoft... To πολύ να πάρω ένα διαφανές τώρα και ΑΝ! Γιατί αν συνεχίσω έτσι, η Yaqi θα βγάζει συνέχεια χερούλια και γω θα αγοράζω συνέχεια... Συνειδητοποίησα ότι συνολικά έχω δώσει πάνω από 100 ευρώ στη Yaqi... Και ότι θα έχω αρκετά πινέλα και για την άλλη ζωή.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Υπέκυψα και εγω! εκανα την παραγγελία ενα για εμενα και ενα για δωρο. μεγάλο δίλημμα πάντως το 24 ή 26? Τελικά το 24 πήρα Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]thanos9999[/mention]

Α μπράβο, αυτό πήρα κι εγώ! Μην ανησυχείς, Σύμφωνα με έναν Ιταλό που το έχει, στην πραγματικότητα το συγκεκριμένο είναι 25χ56. Εγώ τα 2 κόκκινα 24αρια που πήρα μέχρι τώρα, με το μάτι και τη μεζούρα τα έβγαλα 26mm και για να μπουν μέσα σε 27αρι brush stand της Ωμεγα, πρέπει να πιάνω το θύσανο με το χέρι και να μαζεύω σφιχτά όλες τις τρίχες. Τον 22αρη ασβό, τον μέτρησα ότι είναι 24άρης και το 22άρι πινελάκι που μου κάναν δώρο, ότι είναι 23άρι.

Εγώ επίτηδες δεν ήθελα καν 24άρι ασβό της Yaqi, γιατί σίγουρα θα βγει τουλάχιστονν 25αρης και ήδη το 24αρι μου φαίνεται μεγάλο. Αλλά δεν έχουν "22αρι" 2-band... Τα 26άρια συνθετικά της Yaqi, σύμφωνα με Ιταλούς, στην πραγματικότητα μπορεί να φτάνουν και τα 29mm σε μερικά μοντέλα, όπως το R151111. Δηλαδή μετά, δε θα μπαίνουν ούτε σε 27άρια brush stands.

Τέσπα, στο τέλος τέλος και με βάση την αναποφασιστικότητα της Yaqi του τι να κάνει με τις τιμές (χθες ο εκπρόσωπος με ρώτησε αν μου φαίνονται λογικές οι τιμές που βάλαν στις κεφαλές για τα ξυράφια τους. Δηλαδή, αυτοί σήμερα μπορεί να τα χουν τόσο, αύριο επειδή κάποιος θα τους πει τζάμπα τα χετε, θα διπλασιάσουν), ας πάει και το παλιάμπελο. Κάλλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε. Φθηνότερα να τα βάλουν δεν το βλέπω, ακριβότερα πολύ πιθανό όταν μεγαλοπιαστούν κι αυτοί. 2 band με λιγότερα από 20 ευρώ σε τέτοιο χερούλι, δε νομίζω να ξαναδώ εύκολα. Θα ξυρίζομαι και στον τάφο με Yaqi. Άλλωστε, μπορεί να έδωσα πάνω από 100 ευρώ στη Yaqi, αλλά τελικά κολύμπησα στα πινέλα. 100 ευρώ για ένα μόνο πινέλο, δεν θα τα έδινα ποτέ. Εμένα μου αρέσει το γουρουνάκι τουλάχιστον όσο ο ασβός και λίγο περισσότερο. Ο δε πιο μαλακός ασβός που έχω της EJ, δε μου αρέσει τόσο όσο ο πιο backbonατος της Yaqi. Και τα συνθετικά της Yaqi, μηχανικά βάζουν κάτω τα πάντα και είναι πιο απαλά από ασβό και τα τuxedo είναι σα μίνι γουρουνάκι σε backbone.

Ίσως τελικά να μην πάρω το διαφανές χερούλι, αλλά από την άλλη, υποψιάζομαι ότι το διαφανές μπορεί να γλιστράει περισσότερο και πάντως το κόκκινο 2 band που πήρα, έχει κι αυτό καλό χερούλι, που έχει μεγαλύτερη ευστάθεια από το barberpole, γιατί έχει πλατύτερη βάση.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δεν θα σου γλιστράει το διαφανές . Είναι ίδιο υλικό με όλα τα άλλα , ρητίνη .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Ήλπιζα κι εγώ να μου πεις "και βέβαια θα γλιστράει, μην το σκέφτεσαι". :D
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Πότε ! Πάρε να έχεις! :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Δεν ειστε καλη παρεα παναθεμα στε :D :D :D
Ειχα ενα κουπονι 4 ευρω που εληγε σημερα και ηταν κριμα να το αφησω, ειχε και εκπτωσεις.........


Εικόνα
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”