Το ξύρισμα της ημέρας : Ιανουάριος 2018

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

[mention]Vavous[/mention]
χαχαχαχαχαχαχα Το θυμάμαι το άσμα και τα Χριστούγεννα του 1986 είχα αγοράσει και τον δίσκο του Μπουλά (αν και σεμι χεβυμεταλάς και αρκετά νιου γουεηβάς!)
Εκείνα τα Χριστούγεννα ήταν σκέτη ονείρωξη! Πήρα video, Spectrum + και τον δίσκο του Μπουλά! χαχαχαχαχαχαχαχα
Let the music play
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Περαστικά μίστερ!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Περαστικα Dr!

Σημερα ειχε σειρα ο σαπων ουτος και τα πηγε εξαιρετικα.

Loreal Pure Power face wash
Omega 48
ΣΠΛΕΝΤΙΤ
Parker Variant
Derby Premium #2
Faena Aegean ASL
Korres C&G ASB
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

D.R.HARRIS - S.O.C boar - MERKUR Progress @3 - PolSilver #2 - D.R.HARRIS - Korres K&G

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Gogos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2016, 18:45
7
Τοποθεσία: Αθήνα-Πολύγωνο
Has thanked: 6112 times
Been thanked: 3486 times
Ηλικία: 57

Καλημέρα σας, κύριοι!

Χθες βράδυ:

-Merkur Futur #5, #6
-Derby Premium #1
-Tallow + Steel Boreal
-Maggard Synthetic 24mm Marble handle
-Korres asb (Mountain Pepper/Bergamot/Coriander)
-Ολίγη -Flogo Calm Cream

Στα πλαίσια δοκιμών λεπίδων αποφάσισα να χρησιμοποιήσω για πρώτη φορά το Derby Premium στο χθεσινό ξύρισμα.Ξεκίνησα με τη Futur στο #5, αλλά με τις πρώτες ξυραφιές τη γύρισα στο #6 γιατί δεν..έκοβε.Πολύ μαλακή λεπίδα, δεν την ένιωθα καθόλου στο δέρμα, αλλά μειωμένης αποτελεσματικότητας.Το ξύρισμα δεν ήταν βαθύ και λίγες παραπάνω ξυραφιές στο ευαίσθητο σημείο μου (περιοχή πηγουνιού κάτω απ' τα χείλη),
μού έδωσαν ένα μικρό ερεθισμό που εύκολα τον έσβησε η Flogo.Οι δοκιμές μαλακών λεπίδων με τις ρυθμιζόμενες μηχανές μου στις υψηλές ρυθμίσεις θα συνεχιστούν..κι όσο αντέξω! :)

Καλή συνέχεια!
«οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ»
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Kαλησπέρα σας. Η μανία μου να δοκιμάσω ξανά το MWF, έφερε ξύρισμα με γένια μόλις 26 ωρών.

Mitchell's Wool Fat
Omega 10005
Lord L6
Lord Super Chrome
Prosar Classic ASL

Ηθελα να κάνω μόνο ένα πέρασμα, μια και ίσα που είχαν εμφανιστεί τα γένια, οπότε δεν φόρτωσα πολύ και ο αφρός ήταν πιο αδύναμος. Κάπως διορθώθηκε το πράγμα με την προσθήκη νερού κατά το facelathering, αλλά έτσι κι αλλιώς το μοναδικό «χέρι» βγήκε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Είναι μερακλίδικο σαπούνι το Μίτσελς, σίγουρα θα το ξαναπάρω, αλλά μόλις μου φύγει ο ενθουσιασμός προβλέπω να μην το προτιμώ σε περιπτώσεις που θα βιάζομαι (με λίγη κρέμα θα είχε τελειώσει πολύ πιο γρήγορα σήμερα) ή δεν έχω όρεξη αν το δουλέψω (με το Tabac π.χ. με 5-6 στροφές στο σαπούνι θα είχα φτιάξει καλύτερο αφρό για ένα πέρασμα). Στις μεταξυριστικές ιδιότητες, πάντως, είναι απλησίαστο.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3096
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27820 times
Been thanked: 29036 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Razorock.plissoft
WSP.Formula_T.Matterhorn ss
Merkur.progress (@3, @2.5, @2)
Astra.superior.platinum
Alpa.Windsor asl


Αξιοπρεπέστατο σαπούνι το συγκεκριμένο. Κλασσική συνταγή Αμερικανού artisan με tallow και shea butter.
Αφρίζει εύκολα και γρήγορα. Αφρός πλούσιος με άψογη κάλυψη. Προστασία, γλίστρημα και ενυδάτωση πολύ καλά, χωρίς να φτάνει την απόδοση των B&M, WhollyKaw, PAA, αλλά ούτε και την τιμή τους βέβαια. ;)

Το άρωμα μέτριας έντασης. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή:
Matterhorn - This fragrance was designed to take you to the Swiss Alps and the sparkling streams of water of the spring snow melt. Crisp and fresh, this is a fantastic fragrance. Inspired by Creed Silver Mountain Water.


Δεν μπορώ να ξέρω πως μυρίζει ο αέρας στο Matterhorn, εμένα μου φέρνει ένα άρωμα "καθαριότητας" πάντως.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Καλησπέρα,
  • Eskilstuna 6/8
  • The Scorcher
  • Omega 10098
  • Dimitri's Lavender
  • Old Spice Shulton
Καλό Σαββατοκύριακο κύριοι (ή παιδιά, όπως προτιμάτε)!

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Και η πρώτη δοκιμή με τα καινούργια πραγματάκια.
Το preshave oil της Floid για pre που δημιούργησε ένα πολύ καλό φιλμ στο πρόσωπο.
Πολύ δυνατό, μου φάνηκε πιο καλό από το Proraso, αλλά επειδή είναι λάδι και όχι κρέμα έχεις ένα θέμα για να καταλάβεις που έχεις βάλει και που όχι.

Ξεκινάω με το Tabac και το γουρουνάκι μου να φορτώνει πολύ εύκολα.
Τι ένα λεπτό, που σε λιγότερο χρόνο έβαζα έξτρα νερό για να μην ξυριστώ με στόκο!
Με μισό λεπτό φόρτωμα είχα αφρό για να ξυρίσω και τη γειτόνισσα.
Μήπως δεν πρέπει να το μαλακώνω με νερό πρώτα; Λέω εγώ...

Η Merkur οπλίστηκε με ένα καινούργιο polsilver (αγαπημένο) και γλιστρούσε τόσο που νόμιζα ότι θα ακούσω τον Κωστάλα σε λίγο.

Για το τέλος, αφού έπαιξα με το Tabac για σαπούνι, αποφάσισα να δοκιμάσω το LEA after shave lotion με το Tabac balm.

Εικόνα

Πω πω ρε φίλε!
Βέβαια, μιλάμε για ξούρα γυαλί, χωρίς να έχει αφήσει ούτε ερεθισμούς ούτε υπόνοια λιπαρότητας στο δέρμα.
Cheers!
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Καλημερα αγαπητοι.
Αποψε αργα το βραδυ το ξυρισμα περιελαμβανε το σημερινο αποκτημα - ποθο μου εδω και καιρο. Τα φωτα στραμμενα στο σαπουνι της Mühle -Sea Buckthorn.
Περι τις 23:30:
Pre shave ντουζ
Πινελο 10018
Μηχανη DE κλωνος
Λεπιδα Astor
Σαπουνι Mühle ραμνοειδες ιπποφαες
After Shave Proraso Cologne Wood and spice (γαντι ταιριαξε)

Αψογο ξυρισμα. Το σαπουνι εχει απιστευτο αλλα χωρις διαρκεια και χαμηλης εντασης αρωμα. Ειχα διαβασει το τελευταιο αλλα δεν το περιμενα τοσο πολυ χαμηλο. Απο πλευρας γλιστρηματος, εκανε πατιναζ. Απο πλευρας προστασιας 10/10. Γιατι βρε Mühle ετσι με το αρωμα; Να παινευεσαι ειναι που το βγαζεις, οχι να το "κρυβεις"!
Τελος, η οσφρητικη επαφη μου με το εν λογω σαπουνι μου θυμισε ενα παλιο (2004;) αποσμητικο σπρει χωρου του σπιτιου με ιδιαιτερο αρωμα " πορτοκαλι". Αμ δεε... Ραμνοειδες ιπποφαες ηταν τελικα! (Μπροστα παντως η μητερα μου για τοτες).
Απο σαπουνια-κρεμες αρχιζει η αποχή πλεον. Επτα-οκτω ειναι αρκετα. Ισως παρω και κατι με τριανταφυλλο που το εχω καημο.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”