Πόσα ξυρίσματα ανα λάμα;

Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Γενικά μέχρι 3 ξυρίσματα. Στην Feather ίσως φτάσω τα 5.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

2 ξυρίσματα και γεια σας.

Λεπίδες πουλάω κιόλας, τι με νοιάζει.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Τελικά δεν βγαίνει πάντα ο ίδιος αριθμός ξυρισμάτων. Αυτό εξαρτάται από χίλιους δυο παράγοντες. Ψυχολογική κατάσταση που σε αναγκάζει σε λάθος χειρισμούς και βιασύνες, τα ίδια τα ξυραφάκια που πιστεύω (αυτό το πιστεύω σίγουρα) δεν έχουν σταθερή ποιότητα πάντα. Και ένας άλλος ίσως ο κυριώτερος παράγοντας (με την προϋπόθεση πάντα ότι η μηχανή είναι η ίδια) είναι το "λιπαντικό" δηλαδή ο αφρός.
Είχα ένα polsilver στη futur και είχα κάνει το τρίτο ξύρισμα που είχε αρχίσει στο τέλος και γρατσούναγε. Το ξέχασα και δεν το πέταξα. Και εχθές παίρνω την santa maria novella που είχα πολύ καιρό να τη χρησιμοποιήσω, και παρά την σταθερή προτίμησή μου στο face δούλεψα το μπωλ. Με ασβό έγινε ένας αφρός μέγκλα. Και χωρίς να σκεφτώ ξυράφι αρχίζω το ξύρισμα. Παιδιά καινούργιο ξυράφι στο πρώτο ξύρισμα δεν έκοβε τόσο και τόσο γλυκά. Στοίχημα ότι έτσι βγάζει άλλα δύο ξυρίσματα τουλάχιστον.
Θεωρώντας τη συγκεκριμένη κρέμα πολύ καλή στον τομέα αυτόν νομίζω ότι όταν αναφερόμαστε στον αριθμό ξυρισμάτων να υπολογίζουμε και το σαπούνι-κρέμα
"Aut viam inveniam aut faciam "
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Αλήθεια τα ξυραφάκια τα κρατάτε στις μηχανές μέχρι να πεταχτούν ή τα βάζετε/βγάζετε κάθε φορά;

Εγώ αρχικά τα κράταγα μέσα στις μηχανές. Αλλά κατέληξα να έχω ανοιχτά 4-5 ξυραφάκια κάθε φορά και έχανα το μπούσουλα με το πόσα ξυρίσματα έχω κάνει με το καθένα. Θα μου πεις φαίνεται στο ξύρισμα αλλά συνήθως είναι αργά όταν το καταλάβεις, έχεις κάνει ήδη τα πρώτα περάσματα κτλ.

Οπότε κατέληξα να χρησιμοποιώ μία λεπίδα την οποία αφαιρώ κάθε φορά απ' τη μηχανή όταν έχω τελειώσει το ξύρισμα και την επανατοποθετώ στο επόμενο (μπορεί και στην ίδια μηχανή αλλά δεν το γνωρίζω από πριν). Μειονέκτημα ότι τρως λίγο παραπάνω χρόνο στο βάλε βγάλε αλλά πλεονέκτημα αφενώς ότι δε γίνεται το μπέρδεμα που αναφέρω παραπάνω, αφετέρου ότι έτσι καθαρίζεις και τη μηχανή καλύτερα μετά από κάθε ξύρισμα (όταν την άφηνα μέσα την καθάριζα εσωτερικά όταν άλλαζα τη λεπίδα της). Εν μέσω ξυρισμάτων την τυλίγω πάλι στη χάρτινη θήκη της και την ξανανοίγω στο επόμενο.

Βέβαια μπορεί να μη θες να χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένα ξυραφάκια με κάποιες μηχανές οπότε το ανοιγμένο να μη σου κάνει (π.χ. μπορεί να μη θες μια Feather που είχε χρησιμοποιηθεί σε μια μέτριας επιθετικότητας μηχανή να τη χρησιμοποιήσεις σε μια πολύ επιθετική). Ε σ' αυτή την περίπτωση ανοίγεις και δεύτερο, δε χάθηκε ο κόσμος. Εγώ πάντως βαριέμαι συνήθως και κρατάω το ίδιο ανεξαρτήτου μηχανής.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Βάλε-βγάλε τα ξυραφάκια πάντα. Το πλένεις, το τινάζεις, το αφήνεις στεγνώνει και μετά στο ντουλάπι, κάπου σε ασφαλές μέρος.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Βαλε-βγαλε γιατι ουτως η αλλως μεσα στη μηχανη αποκλειεται να ξεπλυθει καλα.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

3 σχεδόν για όλες τις μάρκες, 2 για κάποιες ειδικές κατηγορίες λεπίδων που είναι εξ αρχής λίγο κοφτερές και φθηνές. Για να απαντήσω στον @FSword και εγώ τα ξυραφάκια τα βγάζω, τα ξεπλένω (γιατί κολλάνε πάνω σαπουνάδες λόγω σύστασης του νερού), τα αφήνω σε μια πετσέτα κι από της 2 πλευρές να στεγνώσουν και μετά τα ξαναχρησιμοποιώ.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Δοκιμασα τα polsilver και εκτος του οτι ειναι πολυ καλα ξυραφακια
νομιζω οτι δινουν και τριτο ανετο ξυρισμα.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Εγώ είχα τίς χειρότερες εμπειρίες από τα polsilver.
Έδωσα μάλιστα σέ έναν φίλο νά τά δοκιμάσει καί μού είπε τά ίδια, μπορεί νά έφταιγε τό συγκεκριμένο κουτάκι !! :violence-chainsaw:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Βασικά εξαρτατάται απο τα γένεια αλλά με την μικρή πείρα μου σχεδον όλες οι σύγχρονες λεπίδες πάνε μεχρι 3 ξυρίσματα.Εξαίρεση το Perma-sharp που σε μένα πάει στα 5.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”