Dorco blades

Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Ξύρισμα σήμερα πάλι με Dorco ST-301. Μπήκα να καταθέσω την άποψή μου και είδα ότι είχα ξαναγράψει πριν ένα χρόνο.

Δεν πειράζει. Μετά από σχεδόν 2 χρόνια στο παραδοσιακό ξύρισμα, υποθέτω ότι η άποψη τώρα είναι πιο ώριμη για τις Dorco.
Αφού έκανα ένα μικρό κύκλο με κάποιες λεπίδες, γύρισα στο πακετάκι των Dorco ST-301, πριν ξεκινήσει άλλος κύκλος με λεπίδες που έχω στο οπλοστάσιο και δεν έχω δοκιμάσει ακόμα,

Η δοκιμή έγινε με την επιθετική Parker 65R, που την χρησιμοποιώ όταν έχω γένια 4 και πάνω, ημερών γένια. Εκτός ότι θερίζει τα γένια, το διάκενο μπάρας - λεπίδας είναι τέτοιο που δεν επιτρέπει να στουμπώσει με σαπουνάδα και γένια και καθαρίζει εύκολα με το νερό.

Η ίδια λεπίδα χρησιμοποιήθηκε στην ίδια μηχανή 4 φορές έως τώρα, χωρίς να πέσει η απόδοσή της και ενώ θεωρούσα ότι μετά την 4η φορά θα την πετάξω την άφησα να δω πόσο θα αντέξει.
Και τις 4 φορές έγινε ξύρισμα με γένια άνω των 3 ημερών, συνήθως 4άρων ή 5 ημερών γένια.

Η Dorco ST-301 μέχρι τώρα ακούραστη και πάει για 5ο ξύρισμα.

Δεν θα έλεγα ότι είναι γλυκιά λεπίδα, πράμα που σε κάνει να της φέρεσαι με σεβασμό.
Πάρα πολύ κοφτερή, αλλά που συγχωρεί μικρο-λαθάκια σε σχέση ας πούμε με τον σφαγέα Wilkinson, τουλάχιστον στην Parker 65R.

Νομίζω ότι μέχρι τώρα στην συγκεκριμένη DE είναι η καλύτερη λεπίδα που της ταιριάζει. Θερίζει ακούραστα και χωρίς ερεθισμούς.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Για μένα η Dorco ST301 είναι μέτρια κοφτερή και όταν ήμουν αρχάριος την έβρισκα επιθετική. Τώρα όχι. ΑΛΛΑ... η Dorco STP301 ή αλλιώς Dorco Prime Platinum, είναι καθαρά ανώτερη σε όλους τους τομείς. Είχα αγοράσει 300 ST301 στα πρώτα μου βήματα. Τελικα κατέληξα και με 500 STP301, ακριβώς γιατί...είναι καθαρά ανώτερες, ενώ ήταν και πολύ κοντά στην τιμή...Σε όποιον αρέσουν οι ST301, ας δοκιμάσει και τις STP301, αν τις βρει κάπου.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Κυκλοφορουν κανονικα εδω και η Prime Platinum και ειναι οντως καλυτερες (και φτηνοτερες) απο τις ST301
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Εδώ είναι ελαφρώς ακριβότερες, αλλα η διαφορά είναι ανάξια λόγου.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Καλησπέρα σας κύριοι.
Τις Dorco Titan τις έχει δοκιμάσει κανείς?
Αν μη τι άλλο έχουν πολύ ωραίο κουτάκι με την αρχαιο-ελληνική περικεφαλαία.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Τις Titan δεν τις ξέρω αλλά ξέρω σίγουρα ότι οι prime platinum με το πολυ ωραίο μουστάκι για logo στα 7 ημερών ατσαλοσυρματα του Ραντουλα, στο μουστάκι τραβουσαν άσχημα. Με R41. Πετάχτηκε αμέσως. Με Parker 97R δεν δοκιμάστηκε ακόμη. Τις st-300 περιέργως τις έχω πιο ψηλά.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

[mention]tolis.k[/mention] Φίλε Τόλη, το μόνο που έχω διαβάσει είναι ότι οι Titan είναι πιο λεπτές από τις άλλες Dorco. Λογικά αυτό θα τις κάνει κοφτερές...

[mention]Randyman[/mention] Χαχαχα! Ε και συ ρε Ράντυ, 7 ημερών, τι θες κι εσύ! Πάρε κλαδευτήρι πρώτα και μετά συνεχίζεις με το ξυράφι! :D Εμένα οι Prime Platinum, μάλλον μου αρέσουν περισσότερο κι από τις AstraSP. Αν και έχω τόσο μακριά rotation, που τις ξεχνάω και πλέον δε θυμάμαι πόσο μου αρέσει η καθεμιά. :D Αλλά τις Prime Platinum, επειδή χρησιμοποίησα μια σχετικά πρόσφατα, θυμάμαι έκανα 3 BBS στη λεπίδα, όλα αναίμακτα. Αλλά εγώ ξυρίζομαι κάθε 2 μέρες...
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Κύριοι,

έγινε δοκιμή η λεπίδα Dorco Titan made in Vietnam. Το κουτάκι περιπεχει 10 τυλιγμένες λεπίδες σε πολύ καλή τιμή σε Ελληνικό online shop.
Η δοκιμή έγινε σε επιθετική (Parker 65R) και ήπια μηχανή(Lord L6).

Στην επιθετική Parker 65R η λεπίδα δεν έδειξε σημάδια ότι δυσκολεύεται να θερίσει, απλά καταλαβαίνεις ότι δεν θα σου δώσει 4 χρήσεις Χ 3 περάσματα, όπως άλλες λεπίδες, π.χ. Dorco ST301.
Υπήρχε η αίσθηση επαφής της λεπίδας με το δέρμα, όπως οι Derby Extra, αλλά ευτυχώς παρά τις όποιες ομοιότητες σαν αίσθηση με τις Derby, σε καμία περίπτωση δεν είναι στην ίδια κατηγορία, αλλά οι Titan είναι πολλά κλικ παραπάνω.
Τα γένια κόπηκαν ομοιόμορφα και κάτω από το λαιμό που οι Derby κόλλαγαν και κατά την εφαρμογή ASL, κατάλαβα ότι δεν δημιουργεί πολλούς ερεθισμούς από μικροεκδορές, λόγω χαμηλής αίσθησης από τσούξιμο αλκοόλης.

Στην ήπια Lord L6 η λεπίδα ταίριαξε καλύτερα, επιβεβαιώνοντας τον προσωπικό κανόνα ότι οι ήπιες μηχανές θέλουν ήπιες λεπίδες και οι επιθετικές μηχανές επιθετικές λεπίδες. Η αίσθηση επαφής πολύ καλύτερη, δίνοντας ένα πολύ καλό ξύρισμα και σίγουρα καλύτερο από ότι με την Parker.

Εν κατακλείδι κατά την προσωπική μου άποψη για τις Dorco Titan, ότι πρόκειται για ήπιες λεπίδες που οι fan των Derby θα ενθουσιαστούν, αλλά και αυτοί που δεν συμπαθούν τις Derby θα βρούν ένα ξυραφάκι πολύ ανώτερο από τις Derby με ίσως κάποια κοινά χαρακτηριστικά μεταξύ των οποίων η ήπια αντοχή.

Επιφυλάσσομαι για δοκιμή με την Mercur 34c.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Δοκιμασα και εγω τις dorco titan (3 ξυρισματα) και μπορω να πω οτι προκειται για πολυ καλο ξυραφακι.θεωρω οτι ειναι στα ιδια επιπεδα με τα astra sp ως προς την κοπη μονο που ειναι πιο γλυκο.επισης η αντοχη του πολυ καλη ,βγαζει ανετα 4-5 ξυρισματα.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Δοκιμάστηκε σήμερα η Dorco Prime με σήμα το μουστάκι στην Merkur 34c HD.
Είναι η πιο κοφτερή μα συνάμα και η πιο γλυκιά λεπίδα από όλες τις Dorco.
Με ωραία μπλέ γραφή πάνω στη λεπίδα γράφει Dorco Prime. Τώρα θα μου πείς αυτό παίζει κάποιο ρόλο στο ξύρισμα? Απολύτως κανένα απλά από όσα ξυραφάκια χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια πρώτη φορά βλέπω κάτι άλλο πέραν του μαύρου μελανιού.

Έκανα και ένα τεστ αυξημένης πίεσης στο μάγουλο και πράγματι η λεπίδα έδειξε δόντια. Δεν κόπηκα αλλά έγινε αντιληπτό ότι η λεπίδα συγχωρεί στα λογικά πλαίσια. Ένοιωσα αυτό που λένε σε σφάζει με το βαμβάκι. Σαφώς με την εφαρμογή αλκοολούχου After Shave πετάχτηκα λίγο ως το ταβάνι.

Αξιολογότατη πολύ κοφτερή και γλυκιά για το κόψιμό της λεπίδα που κατατάσσεται από την μουτσούνα μου ανάμεσα στις πιο κοφτερές π.χ. perma sharp που μου θύμισε πολύ.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”