Aντίστοιχη μηχανή με Merkur Futur?

Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Όπως καταλάβατε είμαι ενθουσιασμένος με την αποτελεσματικότητα και τον ήχο της futur. Σε σχέση με την Futur, Να ρωτήσω τους έχοντες και κατέχοντες εάν υπάρχει αντίστοιχη μηχανή με τέτοια αποτελεσματικότητα αλλά πολύ πιο γλυκιά στο πρόσωπο? Έστω να πλησιάζει κάπως τα δεδομένα της Futur.

Και για να σας προλάβω, δεν θεωρώ ότι η Qshave είναι αντίστοιχη. Την έχω δοκιμάσει και είναι μια άλλη μηχανή που εξωτερικά μοιάζει στην Futur.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
stergios

Πολυ πιο γλυκια απ την futur? Εννοεις οτι δε σου φανηκε γλυκια? Σε ποια ρυθμιση μιλας πχ για αποτελεσματικοτητα κ γλυκυτητα Πετρο. Για ρυθμιζομενη μονο μιλας η γενικα για de.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Για DE με την αποτελεσματικότητα και τον ήχο της futur αλλά που ενδεχομένως να συγχωρεί και καμιά στραβοτιμονιά.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
stergios

Εννοω οτι η futur και μια ρυθμιζομενη ειναι πολλές μηχανες μαζι. Γι αυτο δεν καταλαβαινω τι εννοεις. Αν μιλας για τη futur στο 3 ισως δεν εχω. Για το 6 ισως εχω. Fasan slant 1 (paa oc slant). Κατα τη γνωμη μου χωρις φυσικα να εχω δοκιμασει ολες τις de, μα εχω καποιες εμπειριες με se vintage, de μοντερνες κ vintage, straight, artist ss κτλ πιο γλυκια, ευκολη και αποτελεσματικη μηχανη δεν υπάρχει. Και κατι μου λεει πως κ ολες να τις δοκιμασω εκει θα καταληξω. Κατα τη γνωμη μου παντα, συγκρινοντας πχ με την r41 ειναι αποτελεσματικοτερη ξεκαθαρα και πιο γλυκια ξεκαθαρα με μεγαλη διαφορα. Και ναι θα λεγα πως και απ τη futur υπερτερει αν το δουμε ετσι ξερα. Ξυριζομαι και σκεφτομαι οτι πιο καλη μηχανη οσο αφορα τα παραπανω που θα προτεινει καποιος ειναι αυτος που δε τη δοκιμασε. Αυτη την αισθηση μου γεννα.

Μεσα σ αυτες τις μηχανες που εχω η ειχα υπαρχουν πολυ καλες μηχανες! Εξαισιες θα ελεγα! Αλλα αυτη η μηχανη ειναι οτι δεν την πιανει το ματι σου. Ειναι λιγο μαγικη στα ματια μου! Στα μαγουλα μου καλυτερα! :) Εχω σκοπο καποια στιγμη για καποια ξυριστικα να κανω καποια, ας μου επιτραπει η έκφραση reviews αν κ δεν ειναι η καταλληλοτερη, για αυτη θελω πιο πολυ.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Σοορυ, μπερδεύτηκα. Λες οτι η r41 ειναι αποτελεσματικότερη και πιο γλυκιά?
Για κάποιο λόγο πριν απο λιγο διαβαζα πληροφοριες για artist ss. τι λεει , μιλαμε για εντελως αλλο φρουτο?
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Πολύ κοντά σε αποτελεσματικότητα με την futur στο [6] είναι η r41(2013) πολύ όμως,με την r41 να παίρνει την πρωτιά αλλά,η futur είναι γλυκύτερη,η qshave είναι μιά futur σε "μικρογραφία",και ένα με δύο κλίκ κάτω από την αυθεντική,ok αυτό δεν το θεωρώ καθόλου κακό.

1. progress και variant,πολύ γλυκιές και οι δύο,η progress λίγο επιθετικότερη,και η variant ακόμα πιό γλυκιά και λαλίστατη,και αποτελεσματικότερη σε κάποιες ρυθμίσεις.

2. θα έβαζα την Rockwell Razors 6C γλύκα σκέτη,αλλά όχι τόσο αποτελεσματική όσο οι από πάνω,μετά θα μπορούσες να δείς κάποια ήπια slant,για αποτελεσματικότητα,και με αλουμινένια κεφαλή για περισσότερο audio feed back πχ: icon x3 ή κάποια razorock - maggard.

Από όλες αυτές προσωπικά διάλεξα την variant,όμως η variant κυρίως σε μικρότερες ρυθμίσεις είναι ύπουλη μηχανή,θα στην κάνει,θέλει το χρόνο της,
οι υπόλοιπες σου δείχνουν αυτό που σου δίνουν.

Τέλος θα πάμε στα του Νώντα,ότι σαν την futur δεν έχει,έτσι είναι κάθε εργαλείο έχει τις δικές του χάρες,και μας περιμένει να τις ανακαλύψουμε... :)

Αυτά για τώρα Πέτρο,σου εύχομαι καλές επιλογές.
Και πάντα YMMV
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν υπαρχει αντιστοιχη μηχανη με τη Futur. Εννοω αντιστοιχη σε ολα οσα κανει η Futur. Η Progress ειναι ρυθμιζομενη την πλησιαζει (καπως) σε βαθος και ισως ειναι πιο γλυκια στις μεγαλες ρυθμισεις. Απο την αλλη η Variant ειναι σιγουρα πιο γλυκια αλλα συγκρινεται σε βαθος με την Progress και οχι με τη Futur.

Αλλες μη ρυθμιζομενες μηχανες - ακομα και αν κοβουν πιο βαθια απο τη Futur, μονο γλυκιες δεν τις λες. Αλλα ακομα και αν ηταν, το οτι δεν ειναι ρυθμιζομενες τις βγαζει εξω απο καθε συγκριση.

Γενικα, δεν νομιζω οτι μπορει να απαντηθει η ερωτηση σου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

2petros έγραψε: 01 Δεκ 2017, 22:09Για κάποιο λόγο πριν απο λιγο διαβαζα πληροφοριες για artist ss. τι λεει , μιλαμε για εντελως αλλο φρουτο?
Ναί Πέτρο άλλο φρούτο εντελώς.

Όλοι μαζί γράφαμε... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Εντάξει παιδιά κατάλαβα που κολλάει το "σαν την futur δεν έχει".
Έξαλλου είμαι κατα-ευχαριστημένος, αν της φερθείς γλυκά με σεβασμό σαν αληθινή κυρία θα είναι καλή μαζί σου και θα σε ανταμείψει.
Απλά είπα να μάθω εάν υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο και χάνω την εμπειρία.
Για την ώρα, futur και ξερό ψωμί.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
stergios

2petros έγραψε: 01 Δεκ 2017, 22:09 Σοορυ, μπερδεύτηκα. Λες οτι η r41 ειναι αποτελεσματικότερη και πιο γλυκιά?
Για κάποιο λόγο πριν απο λιγο διαβαζα πληροφοριες για artist ss. τι λεει , μιλαμε για εντελως αλλο φρουτο?
Πετρο ειπα οτι η slant που προτεινα ειναι πιο αποτελεσματικη κ σιγουρα πιο γλυκια απ τη muhle, που ισως μπορω να τη συγκρινω με τη futur στο 6. Την artist τυχαια την ανεφερα μεσα σ αυτα ππυ δοκιμασα για να πω ταπεινα ποσο μεγαλη εντυπωση μου χει κανει η εν λογω slant.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”