Κλώνος Merkur Futur

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Άκη σ' ευχαριστώ πολύ,και είσαι και γρήγορος... :)

Όποτε μπορέσεις φίλε ζύγισε ξεχωριστά και την λαβή,γιατί θα μας τρελάνει αυτή η qshave,είχα πει να μην ασχοληθώ_αλλά δεν με αφήνουν αυτά τα παιδιά,έχω εδώ στο σπίτι πέντε προς το παρόν,οι δύο είναι 98 γραμμάρια,και οι άλλες τρείς 85... =o και από την qshave μου λένε ότι,δεν υπάρχει τέτοιο θέμα,και να αγοράσω μια ζυγαριά ακριβείας,μου είπαν... :sad-suicidepills:
akis_peiraias έγραψε: 17 Νοέμ 2017, 15:51 Θέλω να ρωτήσω αν ξεκινά και η αυθεντική Futur από 0,5 γιατί νόμιζα ότι η αυθεντική ξεκινά από 1 και πάει μέχρι το 6,5 , είναι έτσι ή κάνω λάθος????
Και μερικές φώτο πριν πλυθεί ...
Και η αυθεντική έτσι είναι Άκη,από 0,5 έως 6 το 6,5 δεν ισχύει,ήταν κάποιες παρτίδες της Merkur με λίγο διαφορετικές ανοχές στο σπείρωμα,που πάνε μέχρι το 6,5 αλλά δεν αλλάζει τίποτα στα διάκενα,μετά στις επόμενες παρτίδες το έφτιαξαν.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

akis_peiraias έγραψε: 17 Νοέμ 2017, 15:51 Ήρθε λοιπόν και η δική μου σήμερα μετά από δύο μήνες (57 μέρες για την ακρίβεια ) όπου ομολογώ είχα απογοητευτεί.
Τελικα πηρες αποφαση οτι ειναι ντροπης πραμα, να μην εχεις μια ρυθμιζομενη! :whistle: Χι! Χι! Αντε καλοξουριστη!
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Η δικιά μου 94-95 γρ. έπαιζε η ένδειξη. Η λαβή στα 78 γρ.
(Με ζυγαριά κουζίνας η μέτρηση, οπότε...)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Πληροφοριακά παιδιά τώρα μόλις ζύγισα με ζυγαριά ακριβείας.

Κεφαλή: 50,5g
Λαβή:35,4g
Σύνολο:85,9g

Έχουμε διαφορετικές παρτίδες...όλες τους ξυρίζουν μια χαρά. :)
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι,αυτές που είναι στα 85-86g δεν έχουν ψεγάδι,οι 98g έχουν μικρο-ατέλειες,απ΄ότι κατάλαβα η λαβή κάνει την διαφορά στο βάρος.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Αντώνη όπως κατάλαβες ζύγισα ως λαβή όλο το κάτω μέρος χωρίς το καπάκι :">
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Στο σημερινό ξύρισμα και για πρώτη φορά χρησιμοποίησα ρυθμιζόμενη μηχανή και ειδικά τη συγκεκριμένη.
Καταρχήν να πω ότι μετά από αυτή την εμπειρία αναρωτιέμαι γιατί δεν είχα πάρει ποτέ μία . Ξυρίζουν ακριβώς όπως εγώ θέλω . Δηλαδή , επίθεση στο πρώτο πέρασμα και μετά επιλέγω εγώ το πόσο άγρια τη θέλω . Σήμερα για πρώτη φορά λοιπόν με γένια 3 + ημερών στο πρώτο πέρασμα την είχα στη ρύθμιση #5 και στο δεύτερο πέρασμα κόντρα απευθείας στο #4 .
Τρίτο πέρασμα δεν χρειάστηκε . BBS ! Ειδικά στο λαιμό που η φορά των γενιών μου είναι στη κόντρα από δεξιά προς αριστερά εκτός από το κάτω μέρος του λαιμού (περίπου δύο δάχτυλα ) που η κόντρα μου είναι Βοράς - Νότος, και λόγω όλου αυτού του μπερδέματος θέλει προσοχή , με ενθουσίασε που με το βάρος της αλλά και με τη γλυκύτητα της κυρίως (προφανώς έχει μέρος στην επιτυχία και η Perma Sharp που την έχω πλέον στην προσωπική μου πεντάδα πολύ ψηλά ) θέρισε τα πάντα άνετα . Το asl μετά (Denim Musk ) που δεν φημίζεται και για την απαλότητα του στο δέρμα έτσουξε ελάχιστα και για δευτερόλεπτα. Να πω ότι στο πρώτο χέρι την δοκίμασα στο #1 και στο #2 για λίγο στο μάγουλο για να δω αν αυτό που είχε πει ο φίλος [mention]paratairosexthros[/mention] , οτι δεν ξυρίζει δηλαδή ισχύει αλλά όχι . Ξυρίζει κανονικά . Και για να κλείνω και να μην σας κουράζω παραπάνω να πω ότι ξεπέρασε τις προσδοκίες μου κυρίως γιατί στην ουσία είναι χάρισμα από τιμή και ξυρίζει υπέροχα , βαθιά και κυρίως γλυκά . Να δώσω και ένα tip για όλες τις ρυθμιζόμενες , όταν τελειώνουμε το ξύρισμα να αποθηκευεται στην υψηλότερη ρύθμιση για να μην μένει το ελατήριο πατημένο αλλά όσο το δυνατόν πιο αποφορτισμένο.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Που και πόσο Ακη?
Εικόνα
angvar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:04
6
Been thanked: 55 times

Δες εδώ.

Εγώ φίλε μου ξυριζομαι καθημερινά (κεφάλι, προσωπο) κι έχω να σου πω ότι το απολαμβάνω στο μέγιστο. Μηχαναρα σε πολύ καλή τιμή!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Νοέμ 2017, 09:24, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό
stergios

akis_peiraias έγραψε: 19 Νοέμ 2017, 21:18 Στο σημερινό ξύρισμα και για πρώτη φορά χρησιμοποίησα ρυθμιζόμενη μηχανή και ειδικά τη συγκεκριμένη.
Καταρχήν να πω ότι μετά από αυτή την εμπειρία αναρωτιέμαι γιατί δεν είχα πάρει ποτέ μία . Ξυρίζουν ακριβώς όπως εγώ θέλω . Δηλαδή , επίθεση στο πρώτο πέρασμα και μετά επιλέγω εγώ το πόσο άγρια τη θέλω . Σήμερα για πρώτη φορά λοιπόν με γένια 3 + ημερών στο πρώτο πέρασμα την είχα στη ρύθμιση #5 και στο δεύτερο πέρασμα κόντρα απευθείας στο #4 .
Τρίτο πέρασμα δεν χρειάστηκε . BBS ! Ειδικά στο λαιμό που η φορά των γενιών μου είναι στη κόντρα από δεξιά προς αριστερά εκτός από το κάτω μέρος του λαιμού (περίπου δύο δάχτυλα ) που η κόντρα μου είναι Βοράς - Νότος, και λόγω όλου αυτού του μπερδέματος θέλει προσοχή...
Καλημέρα! Εγω γιατι νομισεις οτι ειχα απορησει που δεν εχεις μια! Την ιδια φορα κατω απ το λαιμο εχω κ γω! Κ οπως εχω ξαναπει βοηθαει και η κεφαλη που κρυβει τις τετραγωνες ακρες του ξυραφιου κ δε σερνονται στο λαιμο μου την ωρα που το δερμα ειναι πιο ευερεθιστο κατα το ξυρισμα. :)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

nik16v έγραψε: 19 Νοέμ 2017, 08:02 Αντώνη όπως κατάλαβες ζύγισα ως λαβή όλο το κάτω μέρος χωρίς το καπάκι :">
Νίκο εννοείς την λαβή+το base plate; δηλαδή αφαίρεσες μόνο το top cap ναι;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”