Κλώνος Merkur Futur

Απάντηση
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Σου εκατσε! Εχω κανει παραγγελίες και μου ήρθαν όντως και εμένα σε 2 βδομάδες αλλα τον τελευταίο καιρο παει πανω απο μηνα... Ακη στον ενα μηνα και κατι ψιλα ειχε κανει εμενα απο aliexpress η qshave πριν απο καμποσο καιρο... Και εννοείται η πιο μεγαλη καθυστερηση ηταν εντος Ελλάδας!
Υπομονή
stergios

Καποιες πληροφοριες στα αγγλικα, οσο αφορα την εξαγωγη λεπιδας και τις διαβαθμισεις της futur & συνεπως και του κλωνου, εδω.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Την είχα πάρει από Aliexpress στο κατάστημα της QShave και έκανε γύρω στις 40 ημέρες να φτάσει ... λίγο στραπατσαρισμένη η συσκευασία αλλά η μηχανή ήταν οκ...
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Murdrock
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 15 Αύγ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 40

Και εμένα κάπου τόσο έκανε. Άσε που περηγγειλα 4 και μου τις μπλόκαρε το τελωνείο. Τα ανοίγουν όλα τώρα μάλλον.

Έχει λίγα σημάδια στο εσωτερικό αλλά μη άξια αναφοράς.
fingolfin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 02 Σεπ 2017, 14:01
6
Been thanked: 7 times

Μου ήρθε και μένα σήμερα ύστερα απο 2 μήνες! Όσο αφορά το ξύρισμα την χρησιμοποίησα στην σκάλα 2 και ήταν καταπληκτικό!

Έχω όμως την εξής απορία: Απο την σκάλα 1 έως την 6 δεν βλέπω μεγάλο "άνοιγμα" της κεφαλής. Έχει τόση διαφορά στο ξύρισμα τα 2 περίπου εκατοστά απόστασης της λεπίδας απο την μπάρα απο την πρώτη σκάλα μέχρι την έκτη; (Πόσο μάλλον απο μια σκάλα μέχρι την ενδιάμεσή της πχ σκάλα δύο-δυόμιση).
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ήρθε λοιπόν και η δική μου σήμερα μετά από δύο μήνες (57 μέρες για την ακρίβεια ) όπου ομολογώ είχα απογοητευτεί.
Δεν έχω ξυριστεί από χθες το βράδυ και λόγω δύο ημερών άδειας το ΣΚ θα μείνω αξύριστος μέχρι την Κυριακή το βράδυ να δω πως τα πάει . Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές . Συσκευασία από σκληρό χαρτόνι , μαύρη και γενικά περιποιημένη .
Η μηχανή δεν έχει καμμια ατέλεια στην κεφαλή πάρα μόνο ένα μικρό χτύπημα (χιλιοστών ) στη λαβή που πρέπει να υπήρχε στο μέταλλο πριν νικελωθεί γιατί πάνω από το χτύπημα δεν υπάρχει καμία "βλάβη" , ρωγμή κλπ . Το εσωτερικό της κεφαλής είναι και αυτό γυαλισμένο και σε καλή κατάσταση (είχε λίγο βρώμα δεξιά και αριστερά από τους πύρους συγκράτησης της λεπίδας που όταν πλύθηκε με σαπούνι Detol έφυγε. Η διαβάθμιση της ξεκινά από το 0,5 και μετά 1 κλπ μέχρι το 6 . Θέλω να ρωτήσω αν ξεκινά και η αυθεντική Futur από 0,5 γιατί νόμιζα ότι η αυθεντική ξεκινά από 1 και πάει μέχρι το 6,5 , είναι έτσι ή κάνω λάθος????
Και μερικές φώτο πριν πλυθεί ...

Εικόνα


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Καλά ξυρίσματα , λεπίδα βάλε μέσα να δεις αν κεντράρει σωστά (κάποιοι είχαν θέμα με το κεντράρισμα που διορθώνεται αλλά θέλει λύσιμο ), εγώ την είχα λύσει τελείως και ήταν πίτα στο βιομηχανικό γράσο μέσα ...
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Έχεις δίκιο γιατί ξέχασα να το αναφέρω . Είχε θέμα με τη λεπίδα . Από τη μία πλευρά είχε μεγαλύτερο blade exposure απότι στην άλλη . Την έλυσα και γύρισα το ελατήριο ανάποδα. Problem solved! Όσο για γράσο δεν είχε .. αφού την έπλυνα έβαλα στη κεντρική βίδα μια σταγόνα λάδι για όπλα , και είναι έτοιμη να πυροβολήσει ... :D Και όλα αυτά ρε παιδιά για 4,80 ( την βρήκα σε προσφορά! !! ) ... τι στο καλό ... Μόνο το κουτι χρεώνουν ???? :D :D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλοξύριστη Άκη σου εύχομαι να τα βρείτε μαζί... :)

Θέλω να σου ζητήσω κάτι,εάν θέλεις και μπορείς φυσικά,και περισσότερο για επιβεβαίωση,ζύγισε την βρε φίλε και πες,αν δεν έχεις ζυγαριά ακριβείας δεν με πειράζει,
και με μια κουζίνας θα καταλάβω,τα χοντρά μας νοιάζουν... :ty
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αντώνη δεν έχω ακριβείας, σε μια κουζίνας την έβαλα (ψηφιακή) και γράφει 98 γραμμάρια...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”