Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μια βαρύτερη σαβέτα θα δώσει στον άπειρο χρήστη την αίσθηση ότι έχει καλύτερο έλεγχο.

Βαριά ή ελαφριά δεν έχει και πολύ σημασία για τον έμπειρο χρήστη φτάνει να είναι καλοζυγισμένη.

My 0.02€
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
george7009
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 17 Μαρ 2017, 21:43
7

Τελικά βρήκα μια σαβέττα του πατέρα μου μάρκας TUCKMAR , αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο είναι .
Στην υποδοχή που μπαίνει το ξυράφι δεν έχει πειράκια αλλά ένα τέρμα ας πούμε που τερματίζει το ξυραφάκι για το πόσο μέσα θα μπει .
Είναι καλή ή να προβώ σε αγορά κάποιας άλλης σαβέττας ?
Σιγά σιγά το παίρνω το κολάι ......
Σημειωτέων δεν έχω κάνει σοβαρό κόψιμο μέχρι τώρα .Έχω ξυριστεί 5-7 φορές με σαβέττα .
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Εφόσον ξυρίζεσαι κανονικά με αυτή τι πρόβλημα να υπάρχει;
Φυσικά αν ψάχνεις αφορμή να πάρεις μια νέα εγώ είμαι εδώ να σε βοηθήσω. }:D
Επιβάλλεται να δοκιμάσεις με μια νέα σαβέττα. :D
Τσέκαρε την feather ss
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η Tuckmar ειναι απο τις πιο γνωστες και παλιες εταιρειες του Solingen. Αν μπορεις, βγαλε μερικες φωτογραφιες να την δουμε.
Εικόνα
aiwa
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2015, 09:55
8
Τοποθεσία: Εδεσσα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα σε όλους σήμερα πρώτη εμπειρία με την parker srb,το set up που χρησιμοποίησα είναι λεπίδα feather shavette parker srb,σαπούνι Mitchel ,πινέλο hjim το θετικό της υπόθεσης είναι ότι δεν κόπηκα έχω λίκάψα στο λαιμό που με το balm Institute karite έφυγε δυσκολεύτηκα αρκετά στην περιοχή του λαιμού και στο πηγούνι στα μάγουλα είχα την αίσθηση ότι το κάνω χρόνια,πάντως μόνο θετικές εντυπώσεις μου άφησε αν και χρειάζεται practice και χρόνος αύριο θα πάει καλύτερα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Ίσως καλύτερα να δοκιμάσεις με πιο συγχωρετική λεπίδα στην αρχή. Μετά θα σου δείξει μόνο του σε ποιες περιοχές χρειάζεσαι κόψη feather, αν χρειάζεσαι κιόλας. Σημασία έχει και το επίπεδο ξυρίσματος που θες να πετύχεις. Αν πας για bbs, dfs ή για μια απλά ξυρισμένη όψη.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Basil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Σεπ 2017, 14:15
6
Τοποθεσία: Καλύβια Θορικού - Αττική
Has thanked: 761 times
Been thanked: 605 times

Μετά απο αρκετά χρόνια ξυρισμάτων με διάφορες DE (και πλαστικές....) είπα να δοκιμάσω να ξυριστώ με σαβέτα. Στο Hairmaker είχαν την υπομονή και με βοήθησαν να κάνω μια σωστή και οικονομική επιλογή και έφυγα από εκεί με την inox JG XX90 που είχε μέσα και 5 λεπίδες πράσινες DERBY. Με βοηθήθησαν πολύ όσα δίαβασα στο forum και έτσι ξεκίνησα υποψιασμένος και πολύ προσεκτικά με καλή προετοιμασία, κλειστή την πόρτα κλπ. Κατάφερα ενα καλούτσικο κόψιμο και δύο μικρά, λίγους ερεθυσμούς στο λαιμό, αλλά το ξύρισμα ήταν καλό (WTG και λίγο ATG όχι παντού). Παρά το χρόνο και την ταλαιπωρία στο τέλος είχα ένα ωραίο συναίσθημα, εννοείται ότι μέρα με την μέρα βελτιώνομαι ως προς τεχική και αποτέλεσμα. Μου αρέσει και αν δεν θα είναι το κυρίως μέσον μου θα το χρησιμοποιώ ανάλογα. Όσον αφορά την shavette, αξίζει περισσότερα από τα 8,90€, είναι καλά ζυγισμένη, έχει το σωστό βάρος για ιnox λαβή, το σφίξιμο της άρθρωσης είναι σωστό, ασφαλίζει πολύ καλά αφήνοντας ομοιόμορφη έκθεση της λεπίδας και δίνει την αίσθηση ότι θα κρατήσει χρόνια. Με τις πράσινες DERBY δεν τα πήγα καλά, τώρα δοκιμάζω τις μαύρες DERBY premium που μου φαίνονται καλύτερες, οι δοκιμές θα συνεχιστούν και με άλλες λεπίδες και κάποια στιγμή θα ενημερώσω.
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 610
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6120 times
Been thanked: 5193 times

Συνάδελφοι θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:
Τα πρώτα ξυρίσματα με σαβέττα είναι καλύτερα να γίνονται σε γένια λίγων ημερών 1,2 , ή περισσοτέρων ημερών 3,4.; Ή μήπως δεν παίζει ρόλο το μήκος της τρίχας αλλά μόνο η τεχνική και η προετοιμασία;
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Επειδή η σαβετα είναι πολύ κοφτερό εργαλείο και ξυρίζει πολύ βαθιά θα σου πρότεινα να έχεις γένια τουλάχιστον 2 ημερών.

Τα μυστικά της επιτυχίας είναι
- η καλή προετοιμασία
- η εύρεση της σωστής γωνίας
- το καλό τέντωμα
- η μη άσκηση πίεσης
- οι αργές και σταθερές κινήσεις
- υπομονή μέχρι να σου λυθούν τα χέρια
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Ηλία, αυτο ισχύει και για τα straight?

σπανιως μενω αξυριστος για πανω απο 24 ωρες, εξ ου και η ερωτηση
per ardua ad astra
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”