Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εκτός θέματος
stergios έγραψε: 05 Νοέμ 2017, 18:34 ...Το original 40 χρησεις κ βαλε να ουμε...
Το WD40 λέγεται έτσι γιατί ήταν η 40στή παραλλαγή της συνταγής. Οι υπόλοιπες 39 δεν πέτυχαν
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μερικές οδηγίες για ακόνισμα σε πέτρα που βρήκα στο διαδίκτυο

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Εικόνα
Την συγκεκριμένη δραστηριότητα την ανεβάζω εδώ γιατί, θέλω να τονίσω το λάθος στην διαδικασία.
Όλα ξεκινήσαν ως μια απλή διαδικασία φρεσκαρίσματος, αμ’ δε.
Πριν λίγο καιρό μου τελείωσε η ταινία που είχα για το ακόνισμα, ως γνωστό εγώ ακονίζω τα ξυράφια μου με ταινία, έτσι λοιπόν απλά πήγα και αγόρασα μια καινούργια, μέχρι εδώ όλα καλά. Έβαλα την καινούργια ταινία στα ξυράφια, ετοίμασα τις πέτρες μου και ξεκίνησα. Λόγο υπερβολικής αυτοπεποίθησης έκανα και τα τέσσερα χωρίς να ελέγξω τίποτα, μέγα λάθος. Κάνοντας το τεστ της τρίχας συνειδητοποιώ ότι τα ξυράφια δεν κόβουν, επιστρατεύετε το μικροσκόπιο και ΟΥΑΟΥ διπλή κόψη. Πώς έγινε αυτό οέο?? Το πάχος της ταινίας ήταν διπλάσιο, η παλιά ταινία με την οποία είχα ακονιστεί τα ξυράφια ήταν 0,1 mm ενώ η καινούργια 0,2 mm, αυτό έχει ως αποτέλεσμα διπλή κόψη. Αυτό που ξεκίνησε ως φρεσκάρισμα κατέληξε σε ακόνισμα από το μηδέν.
Συμπέρασμα όταν αγοράσετε καινούργια ταινία, πριν την περάσετε στο ξυράφι σας μετρήστε την πρώτα, για να μην έχετε εκπλήξεις σαν και την δικιά μου.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Μιας και λεμε για ταινια προσωπικα εχω βολευτει με την 3M Super 33+. Μπορει να εινια ακριβοτερη απο μια απλη του εμποριου αλλα εχει μεγαλυτερη αντοχη στο ακονισμα και δεν χρειαζεται να ανησυχω αν η καινουργια που πηρα απο το μαγαζι ειναι πιο λεπτη ή πιο παχια.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

[mention]vsmirnios[/mention] Βασίλη η πέτρα που έχεις δεξιά η φυσική τι είναι ;
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

@Akist Είναι φυσική ακονόπετρα Κρήτης, μπορεί να την έχεις ακούσει και ως λαδάκονο. Εγώ την χρησιμοποιώ μόνο με νερό και είναι πολύ καλή για διαμόρφωση κόψης, δεν αφήνει βαθιές χαρακιές όπως οι τεχνητές πέτρες των 1000 grit.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Δηλαδή φίλε Βασίλη χρησιμοποιείς πάντα ταινία; στο ακόνισμα και στο φρεσκάρισμα ;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Αν φρεσκάρεις σε πέτρα ναι. Όποια διαδικασία ακολουθείς στο ακόνισμα έχεις και στο φρεσκάρισμα. Εκτός αν φρεσκάρεις με πάστες, εκεί δεν χρειάζεσαι ταινία.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μάλιστα,σε ρώτησα γιατί σπάνια χρησιμοποιώ ταινία,μόνο και όταν πρεπεί να γίνουν γεωμετρικές διορθώσεις.

Πιστεύω πως το συχνό με ταινία χαλάει την κόψη,τι λές εσύ; το έχεις ψάξει καθόλου; τσεκάρεις μοίρες;
μεγάλο το θέμα βέβαια αλλά για αυτό ρώτησα για να το συζητήσουμε,και θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες και από παλαιότερα μέλη μας. :) :arrow:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Να καταθεσω κι εγω την αποψη μου σχετικα με την ταινια.

Εχω ακουσει απο μερικους οτι χαλαει την κοψη ωστοσο τα περισσοτερα ξυραφια μου τα εχω ακονισει και με ταινια και χωρις, διαφορα δεν ειχα καμια.

Ενας αλλος λογος που χρησιμοποιω ταινια ειναι γιατι "νιωθω" καλυτερα την κοψη κατα την διαρκεια του ακονισματος, αλλα μπορει να ειναι και η ιδεα μου.
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”