Παρακολουθείτε ξένα ξυριστικά sites/ fora/ blogs?

Παρακολουθείτε ξένα ξυριστικά sites / fora / blogs?

Sites
20
34%
Fora
28
47%
Blogs
11
19%
 
Σύνολο ψήφων: 59
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

captain_hx έγραψε:Συμμετέχω στα B&B, TSR και DFS. Είμαι μέλος στο SRP και στο TSD αλλά δεν συμμετέχω στις συζητήσεις.
Συνεχίζω να συμμετάσχω στα πιο πάνω φόρουμ. Η πιο ενεργή συμμετοχή μου είναι στο TSR όπου μπαίνω καθημερινά για να διαβάσω συγκεκριμένα θέματα που με ενδιαφέρουν. Στα υπόλοιπα μπαίνω αραιά και που.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ειμαι 2-3 χρονια στα περισσοτερα γνωστα ξενα φορα - αλλα και εγω περιοριζομαι στο να τα χαζευω λιγο και οχι να συμμετεχω ενεργα. Πολυ παραπληροφορηση αλλα και ασχετοσυνη. Οι Αμερικανοι για να παρουν χαμπαρι τα Ευρωπαικα προιοντα περασαν χρονια και ακομα εχουν δρομο. Οι Ιταλοι απο την αλλη εχουν μεγαλη εμπειρια σε συγκεκριμενα θεματα αλλα επειδη οι περισσοτεροι δεν τα πανε καλα με τα Αγγλικα δεν γραφουν στα Αγγλοφωνα. Τα ιδια τραβανε και οι Πορτογαλοι.

Anyway το μονο forum που γουσταρα να γραφω ηταν το TOST (The Original Safety Too) το οποιο δυστυχως μας αφησε ξαφνικα χρονους το καλοκαιρι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Διαβαζω B&B, TSR και ATG
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Συμμετέχω στα B&B & TSR παρακολουθώντας μόνο θέματα που αφορούν τα straight razors.
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Βεβαίως και διαβάζω τα ξένα φορα.Αλλα και το δικό μας είναι πλέον πολύ καλό και πιό σοβαρό απο μερικά του εξωτερικού.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ είμαι γραμμένος στο Badger and Blade αλλά δεν συμμετέχω ιδιαίτερα , απλώς διαβάζω, η αλήθεια είναι ότι ανάμεσα μας έχουμε άτομα που έχουν τόση εμπειρία - γνώση που δεν την βλέπεις εύκολα!
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Badger & Blade , straight razor place και against the grain από ξένα φόρα .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

SRP ε; Προβλέπω πως σύντομα θα επιχειρήσεις τη μετάβαση σε ξυράφι.... και καλά θα κάνεις!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ηλία έχω ξυριστεί με straight και μου άρεσε πάρα πολύ . Ένας φίλος μου όταν ήμουν στη Γηραιά Αλβιών είχε μια καλή σειρά με προπολεμικά sheffields . Αν έχεις ψυχραιμία και καταλάβεις πως δουλεύει η κόψη του αιθέρα κάνει πολύ γλυκό ξύρισμα καλύτερο και από σαβέτα και από DE.

Στο srp μπαίνω και χαζεύω έχει φοβερά θέματα όχι μόνο για straight αλλά και για προετοιμασία και στιβαρές κριτικές . Νομίζω επίσης πως είναι λιγότερο αρπαγμένοι με το marketing (ότι νέο βγει τρέχουμε να ψωνίσουμε και το κάνουμε θεό της εβδομάδας) όπως άλλα φόρα του εξωτερικού.

Τώρα να πω πως δεν θα μου άρεσε να πάρω κάποια straight ψέματα θα είναι . Και να πάρω 2-3 (και δέκα ακόμα λίγα είναι όταν μιλάμε για μπαλτάδες) παλιά straight να πάρω strops και να πάρω και cotticules και θουριγγειανές και τις δικές μας του Βερμίου και τεχνιτές πέτρες και φίλμ και και και .
Όλα τα θέλω και επειδή βγαίνει και ο μηχανολόγος θα το πήγαινα μέχρι τέρμα το ζήτημα . :character-jason:

Το θέμα είναι πως θέλει χρόνο προετοιμασίας που εγώ αυτή τη στιγμή δεν έχω δυστυχώς . Αυτό που μπορώ τώρα ένα πρωινό καθημερινό ξύρισμα για να πάω "κύριος" στη δουλειά. Αν πάρω straight πρέπει η να ξυπνάω μια ώρα νωρίτερα η να αρχίσω να ξυρίζομαι πάλι βράδυ που δεν μου βγαίνει το πρόγραμμα . Τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσει λίγο η μικρή. Ποτέ μη λες ποτέ όμως μπορεί και να μου τη βαρέσει και να πάρω.

Και μια ιστορία και κλείνω - Στο Newcastle και σε πολλές μικρές πόλεις της Μ. Βρετανίας είχε διάφορα υπαίθρια παζάρια τις πρώτες Κυριακές του μήνα. Εκείνη την εποχή φυσικά το ξύρισμα με DE είχε απαξιωθεί πλήρως - το straight razor δε ήταν εξωγήινο - έπρεπε να είσαι ξεπεσμένος λόρδος με βαλέ για να έχεις κάτι τέτοιο :mrgreen: . Ο φιλαράκος που ανέφερα πιο πάνω αγόραζε σε κάθε τέτοιο παζάρι πολλά πράγματα. Και όταν λέμε πολλά μιλάμε πολλά και straight και DE και SE και strops και πέτρες κλπ σε τιμές που δεν λέω γιατί θα βάλουμε ομαδικώς τα κλάματα :(

Καλό βραδάκι σε όλους !
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Τι είναι το fora (άσχετο :P)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”