Feather Artist Club SS, εντυπώσεις κ.α

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Παίδες μήπως μπορείτε να δώσετε λινκ από το ebay για την αγορά της SS ;
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Μπες στο ebay.com και ζητα feather ss και θα σου βγαλει παρα πολλα. Διαλεγεις και παραγγελνεις.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Θα πω κάτι λίγο (λίγο) αιρετικό και θα διαφωνήσουν ίσως μερικοί : Feather SS κυριολεκτκά uber alles !! Κυριολεκτκά!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Τόσο πολύ ; κι ότι άρχισα να συνηθίζω την Bluebeards ....
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Μην αγοράζετε άλλες σαβετες. Πετάτε τα λεφτά σας και χάνετε την απόλαυση του ξυρισματος που δίνει ένα εργαλείο όπως η ss
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Δεκτό κι αυτό, αλλά άλλο να δώσω 15 ευρώ, να "εκπαιδευτώ", να μάθω και να δω τελικά αν μου κάνει το συγκεκριμένο εργαλείο για ξύρισμα κι άλλο να πάω κατευθείαν στα πολλά. Εννοείται πως δε συγκρίνεται η ποιότητα της SS με μια απλά σαβέτα με DE ξυραφάκι, αλλά σίγουρα και οι "ταπεινές" σαβέτες αποτελούν ένα βήμα για κάτι πιθανά καλύτερο.

Όπως στη δική μου περίπτωση. Τις τελευταίες d;yo εβδομάδες χρησιμοποιώ μόνο σαβέτα και παρά τις δυσκολίες δεν το βάζω κάτω κι αρχίζω να πάιρνω ικανοποιητικά ξυρίσματα με δύο περάσματα. Θεωρώ πως σε λίγο καιρό θα έιμαι έτοιμος από πλευρά τεχνικής να πάv στην SS.
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Έχω στην κατοχή μου (πλην της ss) τρεις σαβέτες (συμπεριλαμβανομένου και της Bluebeards). Ξεκίνησα με το σκεπτικόν να μάθω, να δω αν μου αρέσει, κλπ. ΄
Με τις σαβέτες πρέπει να προσέξεις πως θα την ακουμπήσεις στο δέρμα ωστε να μην κοπείς. Η λεπίδα της SS είναι πιο παχυά και αυτό εχεί σαν αποτέλεσμα την γλυκύτητα στο ξύρισμα. Επιπλέον, υπάρχει καμπύλη στην ss που βοηθά στο τέντωμα της επιδερμίδας. Τέλος δίνεις 50-60 ευρώ για την απόκτηση της ss και αν δεν σου άρεσει να είσαι σίγουρος πως θα βρεις αγοραστή αμέσως να την πουλήσεις.
stergios

Καλησπερα σας! Πρωτο μου ξυρισμα με κατι παρομοιο. Δε θα μπω στη λογικη πως θα ηθελα να ειναι και πως ειναι. Αλλωστε δεν εχω εμπειρια απο τετοιου ειδους ξυραφια , πλην οτι εχω ενα eskilstuna αλλα δεν εχω ξυριστει ποτε παρα το φυλαω οταν ερθει η ωρα του και ειμαι ετοιμος. :-)

Καλη ποιοτητα κατασκευης χωρις πολλα μπιμπλικια και εντυπωσιασμους. Το λεει και η λεξη professional πως προκειται για εργαλειο. Αν και καινουριο, το επλυνα με οδοντοβουρτσα και υγρο πιατων αφου το μουλιασα σε καυτο νερο. Το ματ μεταλλο του δεν γλιστραει οταν βραχει και η λαβη του σφικτη. Μου αρεσε που λυνεται τελειως λυνοντας την ανοξειδωτη κατσαβιδοβιδα. Ειτε γιατι θελεις να του φορεσεις μια αλλη λαβη, χωρις να κινδυνεψεις να χαλασεις την εργοστασιακη, ειτε για να το καθαρισεις εξ ολοκληρου, η ακομη και για να μαζεψεις τα κενα. Απλο το λυσιμο του συρταρωτου κουμπωτου καπακιου και ευκολη φορτωση λεπιδας και με το χερι και με το dispenser.

Το βαρος ικανοποιητικο ωστε να το αισθανεσαι καλα, αλλα και με το πιασιμο, "λαβες" κατα το ξυρισμα, δεν αντιμετωπισα προβλημα.

Βρεχω το προσωπο, περναω ενα nivea gel και ξυριζομαι προβλεπομενα μ ενα χερι, χωρις λεπιδα, ωστε να μαθω πως με βολευει να το κραταω και ταυτοχρονα να χω ελεγχο με ακριβεια, καλο grip, κλειδωματα του χεριου, καλο οπτικο πεδιο, ομαλη "προσγειωση και απογειωση" του ξυραφιου γωνια κτλ.


Ειμαι μονος στο σπιτι, απολυτη ησυχια :pray: και νιωθω ετοιμος, χωρις φοβο, με σεβασμο και αυτοπεποιθηση. Εχω δει 3 βιντεακια(lynn, geo, captainhx :handgestures-thumbupleft: ) και εχω διαβασει καποια πραγματα τα οποια τα θεωρησα αρκετα. Αν δεν πιασω κατι στα χερια μου, δεν μπορω να μελεταω σαν μαθητης στις πανελληνιες. Ο μονος ενδοιασμος για την αγορα ενος μαχαιριου ηταν η περιεργη φορα των γενιων. Θα με βολεψει ολο αυτο το μηκος?

Εχω στα χερια μου 10 λεπιδες διαφορετικες: ολες τις kai, feather και μια kamisori. Αν και υποψιαζομαι οτι δε θα μου κανει η proguard, αφου την εχω και θεωρειται ποιο ασφαλης απ τις αλλες feather(αυτο παιζεται), φορτωνω μια. Καλη προετοιμασια, τοποθετω τη λεπιδα αρχικα παραλληλα με το δερμα, ρυθμιζω γωνια, καρπο, αγκωνα, κλειδωνω, εισπνοη-εκπνοη βαθια... :violence-blades: και κατεβαζω με ελαχιστη πιεση!

:omg what a f**k! Ουτε μπαρες, ουτε χτενια! Τα πηρε ολα κ εφυγε! Ειμαι τοσο απορροφημενος και θελω να παραμεινω συγκεντρωμενος που λεω "μη γελας ουφο, θα κοπεις"! Το πρωτο πραγμα που ενιωσα εντονα ηταν το feedback. Καμια σχεση με τιποτα! Σαν να εκοβα τις τριχες με τα δαχτυλα! Νιωθεις τις δονησεις! :D Συνεχισα χωρις κανενα προβλημα με λιγο ψαξιμο στις λαβες. Καπου-καπου ξεχνουσα τα τεντωματα και στο λαιμο εχω 2 μικροκοψιματα και καυσο. 2 χερια με ανεση και αξιοπρεπεστατο αποτελεσμα παντου. Το τριτο χερι το ξεκινησα αλλα παρ ολο που ελλατωσα τη γωνια και τεντωνα, η λεπιδα με τραβουσε. Τα παρατησα γιατι θα το κανα παζαρι το μουτρο. Θα δοκιμασω μαλλον την επομενη, μια kai με μπαρα, να τελειωνουμε με τα καγκελα!

Εσεις που κανετε χιουμορακι αλα καταστροφολογια :) περι φιλετων και αιματων, βαλτε φρενο! Μην τρομαζετε το λαο! :angry-tappingfoot: Αν το σεβαστεις χωρις να το φοβηθεις και ακολουθησεις τους κανονες θα περασεις ωραια και συ και το δερμα σου! Ειναι κατι διαφορετικο, γοητευτικο και καλο για το προσωπο. Ειδικα αν δεν εισαι για strop, ακονια, φροντιδες, συντηρησεις, κτλ ειναι οτι πρεπει! Το καθε ενα απο τα μεσα ξυρισματος εχει τη χαρη του φυσικα!

Εγω παντως ανυπομονω να ξυριστω! Αααλλο φρουτο! :banana-dance:
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ προσωπικά συμφωνώ με τον Στέργιο. Η σαβέτα έχει όλα τα καλά της μιας λεπίδας χωρίς σχεδόν καθόλου δουλειά και φροντίδα που θέλεουν τα straight ξυράφια. Έχει όμως λίγο περισσότερο ανάγκη (ο ξυριζόμενος και όχι το εργαλείο) από έλεγχο και προσοχή, σε αντίθεση με τις de se που την "αφήνεις και πάει μόνη της" χαχαχαχα. Η ss στη συγκεκριμένη περίπτωση και όπως ειπώθηκε παραπάνω λόγω κυρίως πάχους της λεπίδας ξυρίζει απίστετα πιο γλυκα από το straight και την σαβέτα την "ξυραφένια".
Εδώ όμως υπάρχει ο κίνδυνος να πάρουν τα μυαλά σου αέρα και να επιταχύνεις την οδήγηση. Και μοιραία θα έρθει η ανάγκη για μετάγγιση αίματος (χαχαχαχαχα αστειεύομαι μην το παίρνετε σοβαρά). Προσοχή και γιαβας γιαβας. Θα έρθει η ανταμοιβή!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Εντάξει Δημήτρη η Feather Artist Club είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο,και την χρησιμοποιώ μέχρι και σήμερα αλλά,
πιο γλυκιά από το straight, ούτε στα παραμύθια (όποια γιαγιά και να τα λέει :D )

Εκτός και εάν την συγκρίνουμε με φαλτσέτες 'τύπου gold dollar' που και πάλι δεν...την γλύκα που θα σου δώσει ένα παλιό καλό-ακονισμένο ξυράφι δεν θα την βρείς πουθενά... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”