Επιλογή aftershave balsam

Απάντηση
stergios

Ηρακλη νομιζω ειναι και φτηνο. Δεν χανω κατι να το δοκιμασω. Ειδικα αν το βρω και ευκολα. Νομιζω υπαρχει στα hondos.

Ξαναρωταω και μη το παρετε στραβα! :-) Ειχατε τη myrsol emulsion και σας αρεσε?!
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε δεν έχω δοκιμάσει το myrsol θα ειμαι ειλικρινής.
Θα σου πρότεινα το intenso που είναι από τα πάρα πολύ καλά εκεί έξω.
Αν το θες το έχει το καλλυντικάδικο στην Ευριπίδου.
3,5€ κάνει και είναι τέρμα αγνό και ενυδατικό.

Εμένα μου έχει κάνει δουλειά και της musgo real αλλά α)έχει γυάλινο δοχείο χωρίς pump όπως το intenso και β)είναι ακριβό.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
stergios

Intenso ποιας εταιειας? Dolce cabbana?
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Πρόσφατα δοκίμασα σε δείγμα (sample) από την Τruefitt and Ηill, το After Shave Balsam.
Δεν ήταν αυτό που περίμενα του ονόματος.
Βασικά το βρήκα πολύ λιπαρό και δύσκολα απορροφήσιμο από την επιδερμίδα. Ίσως προορίζεται για καιρικές συνθήκες και θερμοκρασίες Βρετανίας.
Πράγμα που σημαίνει ότι after shave balsams χωρών του ιδίου γεωγραφικού πλάτους με εμάς π.χ. Ισπανίας, Ιταλίας, Γαλλίας κ.α. να ανταποκρίνονται καλύτερα από αυτά των βόρειων χωρών.
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
stergios

Μεχρι στιγμης κανενας που να χε emulsion, να εχει μεινει πολυ ευχαριστημενος και να βρηκε κατι καλυτερο?! :)
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Weleda, Lavera, Institut Karite balm.
Faena πηχτή κρέμα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Η κατηγορία των balm είναι πολύ δύσκολη επιλογή,ειδικά αν θές να είναι και με καθαρά από συστατικά,υπάρχουν βέβαια και πολλά "artisans" που μας λένε ότι είναι "αγνά" φαρμακευτικά-βιολογικά-vegan για χορτοφάγους κ.ο.κ.
από την εμπειρία μου και μόνο θα πω πως,αν θέλουμε τους πιστεύουμε... :|

Έτσι από ότι καταλαβαίνεις οι λύσεις είναι δύο,ή δεν δίνεις σημασία και ότι βρείς το βάζεις στην μουσούδα σου ή ψάχνεις...εγώ κάνω το 2ο και πορεύομαι με την ορθή παροιμία που λέει,στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος,δηλαδή θα κάνω σκόντο σε κάποια συστατικά που είναι αλλεργιογόνα-ερεθίζουν-με χρωστικές και άλλα,δεν υπάρχει όμως περίπτωση να κάνω ντούκου με καρκινογόνα,εκεί πάω πάσο και τα ρέστα μου.

Πάμε τώρα στο ερώτημά σου Στέργιο,το myrsol emulsion μου ήρθε και έφυγε χωρίς να το δοκιμάσω,αφού balm με triethanolamine και methylparaben εγώ προσωπικά δεν...οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη και να σου πω αν αυτά που θα προτείνω είναι καλύτερα από το emulsion.

Από τις προτάσεις που βλέπω παραπάνω υπάρχουν καλά balm όπως το Weleda τα Faena αν και δεν είναι balm είναι ενυδατικές κρέμες,αλλά τα έχω και είναι καλά και τίμια,και μπαίνουν και εκτός ξυρίσματος,το Prosar είναι καλό για την τιμή του αλλά πολύ φορτωμένο,του Korres Kalendula & Ginseng δεν το λές "pure" αλλά μπροστά σε άλλα είναι must try και με πολύ καλές ιδιότητες,το Osma Tradition είναι πολύ καλό αλλά φεύγει από το budget σου,το Speick είναι πηχτό και για χειμώνα δεν του αρέσει το λιπαρό δέρμα,το Herbana δεν σου έκανε ok εμένα με έχει σώσει,το Nivea Men Sensitive Alcohol-Free επίσης καλό αλλά στην προηγούμενη φόρμουλα με Witch Hazel,βέβαια υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα,και μετά πάμε στα artisans.

* Τα balm δεν δουλεύουν σε όλα τα δέρματα το ίδιο,και το γνωστό μας δοκίμασεχ3... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
panagiotis72
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 17 Δεκ 2016, 10:44
7
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 1309 times
Been thanked: 1801 times
Ηλικία: 51

αυτα που χρησιμοποιω κυριως και εχω μεινει ευχαριστημενος ειναι :
1)BIOTHERM HOMME AQUAPOWER(για εμενα κορυφη αν και ακριβο..)
2)LANCOME MEN hydrix
3)LOREAL MEN EXPERT balm
4)NIVEA asb
5)GILLETTE fusion .... etc.
...
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Εγώ πάντως λατρεύω τα asb του Κορρέ, τόσο από αρωματική, αλλά κυρίως, από ενυδατική άποψη ...
Περί ορέξεως ... που λένε ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

To Prosar το προτεινα ως μια τιμια, καλη σε αποδοση, ανδρικου υφους και χαμηλης τιμης επιλογη. Εννοειται και εχει γραφτει πολλες φορες εδω οτι προιοντα οπως το Korres Kalendula & Ginseng (πραγματικα θεραπευει) αλλα και το Osma Tradition Baume βρισκονται σε αλλο επιπεδο,
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”