Αγορά νέας μηχανής oc, έχει νόημα?

Απάντηση
stergios

Εχει νοημα, η δεν εχει, τελικα η αγορα oc μηχανης?! Ιδου η απορια!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Γιατι να μην εχει ? μια χαρα επιλογη ειναι - ανακαλυπτεις την "παλαια" αισθηση του ξυρισματος με βαθος. Ακομα και η 41c που φανταζει παιχνιδι απο αποψη βαθους κοπης εχει φοβερη αισθηση, με τον αφρο να περναει ολος πανω στο ξυραφακι και αυτο να γλυστραει τρελα πανω στο προσωπο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Η απορία θα παραμείνει μέχρι να αγοράσεις μία... :)

Αστειεύομαι αλλά το πιστεύω,φυσικά και έχει νόημα,το θέμα για εμένα είναι,ποιά oc θα πάρεις; ;)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
stergios

Για να μαι ειλικρινης, αστειευομενος ρωτησα για να σας "πικαρω" λιγο! :P Σε καποια φαση βλεπω ειδοποιηση απαντησης, μπαινω, μολις διαβαζω λιγο...λεω, ζαλισμενος ειμαι, στη "σουπα" μπηκα... Χα! Χα!

Αλλα ναι, συμφωνω με την απαντηση σου. :-) μαλλον οι oc μ εχουν βολεψει περισσοτερο. Και μιας κ την ανεφερες θελω να δω, σχεδον με καημο, τι διαολο μαραφετι ειναι η r41 αλλα φοβαμαι οτι δε θα τη σηκωσει το δερμα μου.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Έμενα πάντως η 34c κολώνει λίγο με γένια 3 ημερών (έχω δοκιμάσει διάφορες λεπίδες εκτός από feather - την άφησα για το τέλος καθότι σχετικά αρχάριος ακόμα). Έχω ελαφρύνει όσο πρέπει την πίεση για να μην έχω ερεθισμούς αλλά θέλει πάνω από δυο περάσματα (τα οποία απολαμβάνω βέβαια στο έπακρο) + διορθώσεις για ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Καλά για BBS σίγουρα τρία τέσσερα περάσματα + διορθώσεις (για τα δικά μου δεδομένα πάντα) αλλά για την ώρα προτεραιότητά μου είναι η αποφυγή ερεθισμών/κοψιμάτων οπότε τ' αποφεύγω. Και το ανά 3 μέρες ξύρισμα είναι σχεδόν κανόνας για μένα. Βέβαια όσο περισσότερο αφήνω γενιά τόσο περισσότερο ερεθίζεται το δέρμα μου - άλλη ιστορία αυτή.

Anyway, περιμένω την Parker 24c να δω τι μπορώ να κάνω με OC αλλά θέλω να δοκιμάσω και μια Slant. Και κάποια στιγμή και την R41 βεβαίως βεβαίως. Τι λέγαμε για οικονομία στο hobby; :)
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Η 34C απαιτει τεραστια υπομονη
για τα 4 χερια που χρειαζεται.

Στο ιδιο μοτιβο και οι open combs της παρκερ που ειναι ηπιες.
Πολυ πιο ηπιες απο τις close comps της Parker.

Η r41 ειναι μια μηχανη που την αγοραζεις και καθαριζεις
μιας δια παντως απο μηχανες. Και δεν ειναι τοσο αγρια οσο λενε.
Ισως αν την αγοραζα πρωτη-πρωτη να ειχα γλυτωσει αρκετα λεφτα. :think:
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Θόδωρε, οι ξυριστικές μηχανές είναι σαν τα πατατάκια. Κανείς δε μπορεί να πάρει μόνο 1
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Από την πληθώρα των open comb που κυκλοφορούν, παια θεωρείται πως είναι η πιο mild από όλες? Ή ποια είναι η τριάδα με τις πιο "απαλές" μηχανές ανοιχτού χτενιού?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οι Merkur 41c, 15c, 25c που εχουν την ιδια κεφαλη ειναι οι πιο mild μηχανες - ισως και εκτος open comb.
Εικόνα
Zizu10
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 15:20
7
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 32 times
Been thanked: 460 times
Ηλικία: 32

Πάντως αν βάλεις mild λεπίδα στη 41c δεν σε φτάνουν 4 περάσματα. Με τις astra που μου κάθονται καλά, έχω πολύ καλό ξύρισμα με 3 περάσματα!
Τώρα για να κοπεί κάποιος με τη 41c θέλει πραγματικά ταλέντο

Ήπιες είναι και οι Parker 24c/26c αλλά όχι όσο η Merkur. Μακριά από Fatip και Muhle.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”