Merkur Progress

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ναί Θεόδωρε ωραίο είναι και το κόκκινο,το χρώμα είναι θέμα γούστου κυρίως,αλλά το μπλέ dot με τα μαύρα νούμερα είναι το ποιό ευκρινές στο μάτι,(γνώμη μου) :)

Στέργιο δοκίμασα και με οδοντογλυφίδα,αλλά έπαιρνε μεγάλη σταγόνα χρώματος,θέλει πινέλο,τα χρώματα σμάλτου όντως γίνονται σκληρά,όταν όμως ψηθούν,τα συγκεκριμένα που έβαλα είναι(air dry)έχω βάψει πολλές,και megress. :romance-heartbeating:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Παντως ειναι κριμα μια επωνυμη γερμανικη εταιρια
να υποβαθμιζει το φινιρισμα μιας εξαιρετικης
ξυριστικης μηχανης οσο περνούν τα χρόνια.
Παλαιοτερα αγοραζες την μηχανη με βαμενα μεγαλα νουμερα και
ευκρινεστερα ενδεικτικα σημαδια τοποθετησης.
Σε λιγο καιρο τις βλεπω να κατασκευαζονται και στην απω ανατολη.
Στη φωτο μια vintage progress απο το νετ.

Εικόνα
stergios

Το Made in δεν υπάρχει πλέον σε τιποτα... Τη δική μου όταν την εβγαλα απ το κουτι, μου πέσαν τ αυτια.. Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι ελάττωμα απλα ολίγον τι τσιγκουνιά θα έλεγα. Ειδικά το κάτω μέρος της κεφαλής της είναι σα να χει πέσει "άχνη" απο επιμεταλλωση.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Πολύ κρίμα που η ποιότητα πέφτει ^
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Για να κρατηθεί η ποιότητα κάποιοι πρέπει να δεχθούν να πληρώσουν την διαφορά και όχι να ψάχνουν το φτηνότερο δυνατό.
Προσωπική μου άποψη.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Το βίντεο δείχνει τη μέθοδο που ακολουθεί η Razor Emporium για το βάψιμο των αριθμών στις Gillette. Ίσως η συγκεκριμένη μέθοδος να δουλέψει και στην πρόκρες αλλά με προβληματίζει που οι αριθμοί είναι λίγο μεγαλύτεροι.

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

^ Από τις (πολλές) Μερκούρ που έχουν περάσει από τα χέρια μου, η ταπεινή μου άποψη είναι ότι για τα χρήματα που πωλούνται καινούργιες έπρεπε να έχουν καλύτερο φινίρισμα και γενικότερη ποιότητα κατασκευής. Ένα απλό ψάξιμο στο Γκούκλι είναι αποκαλυπτικό, ειδικά για τις σύγχρονες Πρόγκρες. Για την ιστορία πάντως εξακολουθώ να θεωρώ τις Μερκούρ από τις καλύτερες DE μηχανές ως σχεδιασμό και αποτελεσματικότητα. Καλημέρα σε όλους
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

captain_hx έγραψε:Το βίντεο δείχνει τη μέθοδο που ακολουθεί η Razor Emporium για το βάψιμο των αριθμών στις Gillette. Ίσως η συγκεκριμένη μέθοδος να δουλέψει και στην πρόκρες αλλά με προβληματίζει που οι αριθμοί είναι λίγο μεγαλύτεροι.
Μια χαρά δουλεύει και το enamel(εμαγιέ)αλλά στίς vintage,το έχω δεί το video,και ήταν η πρώτη μέθοδος που δοκίμασα,έχω πολλά χρώματα από τον μοντελισμό,στην progress όμως δεν...έσπαγε η μπογιά,γιατί οι αριθμοί είναι και μικρότεροι,αλλά "ρηχοί" δηλαδή οι εσοχές τον αριθμών,είναι πολύ μικρές,και δεν έχουν βάθος,και το εμαγιέ μου έσπαγε στο πλύσιμο.

* Συμφωνώ με τον Γιώργο,με κάλυψε...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Tony έγραψε: με,Γαλλικά χρώματα σμάλτου,pebeo semi-opaque colours 45ml air dry
Αντώνη επειδη θα ξαναβαψω τους αριθμους κοκκινους τελικα
για ριξε μια ματια σε παρακαλω στην σελιδα.
Αυτος εχει μεταξυ των αλλων και "επικαλυπτικά σμάλτα - PEBEO Ceramic για μέταλλα κοσμήματα και κεραμικά".
Μαλλον ειναι καταλληλα αυτα. Πως το βλεπεις εσυ που μαλλον εχεις εμπειρια στα χρωματα?
Η να προτιμησω τα ψυχρα σμαλτα υαλογραφιας?
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Θοδωρή την είδα την σελίδα,τα επικαλυπτικά σμάλτα ξέρω ότι τα δουλεύουν σε ζωγραφική-Αγιογραφία (Stubbs) και άλλα πολλά,αλλά και για αποκατάσταση,δηλαδή επισμάλτωση ειδών υγιεινής με πολυμερή.

Δεν τα έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια,νομίζω πως η καλύτερη μέθοδος για να βάψουμε νούμερα σε DE είναι σίγουρα σμάλτο,αν και τα enamel (εμαγιέ) που μας δείχνει ο "ειδικός" του Razor Emporium,που τα χρησιμοποιούμε στον μοντελισμό είναι και αυτά σμάλτα αλλά ποιό φτηνά,δεν μας κάνουν,σε μια άλλη DE (χωρίς πλαστικά μέρη) θα έβαζα κανονικά σμάλτο,και μετά θα το έψηνα στους 150 βαθμούς για 30-35 λεπτά,είναι η καλύτερη μέθοδος,στην progress όμως δεν μπορούσα να το ρισκάρω,γιατί το knob είναι πλαστικό.

Για αυτόν το λόγο χρησιμοποίησα ψυχρά σμάλτα,και μέχρι στιγμής Θοδωρή κανένας δεν μου έχει κάνει παράπονο.
Ότι και να επιλέξεις,σου εύχομαι καλές δημιουργίες,εεε και να μας τις δείξεις μετά βέβαια... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”