Απόψεις για διάφορα αυτοκινήτα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 11 Οκτ 2016, 23:51
7
Τοποθεσία: Γιαννιτσά / Έδεσσα
Has thanked: 6041 times
Been thanked: 1604 times
Ηλικία: 55

Καλοτάξιδο να είναι.
Κώστας
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
6
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Dacia Duster diesel 4x4
Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Είμαι λίγο επιφυλακτικός στο όνομα dacia. Και δεν ξέρω με το πετρέλαιο τι γίνεται.Εχουν αρχίσει να προωθούν τα ηλεκτρικά και δεν τα πάω καθόλου! Έχουμε ένα κινητό, και ψαχνόμαστε τρεις την ώρα να το φορτισουμε! Να αποκτήσω κι άλλον!Χώρια που είναι πανάκριβα δεν έχουμε και υποδομές με σταθμούς φόρτισης.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Κοίτα είναι ένα καλό πακέτο αλλά όπως είναι λογικό για την τιμή του έχει μικροθεματάκια που άλλους τους απασχολούν άλλους όχι. Βασικότερο όλων είναι ένας θόρυβος σα βούισμα από σαζμάν (μάλλον) που τον κάνει στους περισσότερους εκεί γύρω στα 100+ km/h (σε άλλους και πιο νωρίς). Είναι γενικότερο θέμα, το λένε και στα φόρα του εξωτερικού. Μπες στο ελληνικό dusterclub να διαβάσεις. Λύση δεν έχει βρεθεί ακόμα, η αντιπροσωπεία το πάει από μήνα σε μήνα (αν και πρόσφατα κάτι είπαν σε κάποιον για αλλαγή σαζμάν). Θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει απ' όσο λένε αλλά όπως όλα τα βουητά άλλοι δεν τ' ακούνε, άλλοι θέλουν να πετάξουν το αμάξι απ' το γκρεμό απ' τα νεύρα τους και κάποιους απλά δεν τους ενοχλεί.

Κατά τ' αλλά μικροθεματάκια τύπου τριξίματα, λίγο αδύναμο air condition κτλ. Και φυσικά δεν παίρνεις μαλακά πλαστικά, αναμενόμενο για την τιμή (και προσωπικά αδιάφορο). Επίσης πολύ κοντή πρώτη, καλό για το βουνό, κουραστικό για την πόλη (σε ίσιωμα/κατηφόρα ξεκινάς με 2α). Γενικά νομίζω αυτό το αυτοκίνητο αξίζει κατά βάση αν θες να το πας εκτός. Εκεί είναι το δυνατό του σημείο, καλοί χώροι με καλές off road δυνατότητες σε καλή τιμή. Αν όμως θες απλό SUV για λίγο χωματόδρομο θα κοίταζα και αλλού. Υπόψιν δεν έχω Duster, τα παραπάνω είναι απ' όσα έχω διαβάσει στο ελληνικό forum και μιλάω για το τελευταίο Duster. Το προηγούμενο (αν σκέφτεσαι για μεταχειρισμένο) δεν έχει μεγάλες διαφορές, ίσως να μην υπάρχει το θέμα του θορύβου αλλά λίγο χειρότερο σε απτή ποιότητα υλικών.

Σχετικά με το diesel αν σε φοβίζει έχουν βγάλει και κινητήρα βενζίνης 1.3 με 130 ή 150 ίππους ανάλογα την έκδοση. Τώρα για αξιοπιστία του 1.3 δε γνωρίζω, είναι ακόμα αρκετά καινούριος.

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έχουμε στην υπηρεσία μας τα τελευταία 11 χρόνια ένα Ford Fiesta sport του 2009 , 1.6 τετρακύλινδρο ατμοσφαιρικό βενζίνη. Σε αντιπαραβολή των νέων 1.0 - 1.5 τρικύλινδρων τούρμπο, βενζίνης-υβριδικά-πετρελαίου που κατακλύζουν την αγορά.
Το αμάξι μέχρι στιγμής έχει 173000+ χλμ. Δουλεύει για μας κάθε μέρα. Όντας το μοναδικό τουτου μάς, πάει στη δουλειά, στα ψώνια, στις δραστηριότητες, στις βόλτες, στα ταξίδια και ελπίζω να θέλει να μας εξυπηρετεί για πολλά χρόνια ακόμα.
Παρατηρώ και διαπιστώνω κάθε μέρα πως το αμάξι έχει στηθεί πάνω σε μια χρυσή μετριότητα. Με την καλή την έννοια.
Στην οδήγηση θα το χαρακτήριζα απροβλημάτιστο, στη κατανάλωση ίσως να φταίνε τα χρόνια του δε ξέρω, καλύτερο απ'ότι περίμενα [ δεν του βάζω LPG, ούτε σαν σκέψη ], στη συντήρηση δεν υπερβαίνει του οικογενειακού προϋπολογισμού, στις βλάβες και στα ανταλλακτικά ευτυχώς φθηνό σε σύγκριση με άλλα. Ο κινητήρας απλός, δε σπάει, δε χαλάει. Κάθε 10000 χλμ το αργότερο του αλλάζω λαδάκια και στα service του είμαι συνεπής. Υπολογίζω πως μετά τις 350-400000 χλμ ήτοι σε καμιά 15αριά χρόνια - καλά να 'μαστε- ίσως και να μπω στη διαδικασία αγοράς καινούργιου. Το μέλλον ίσως και να ανήκει στα CNG, στα ηλεκτρικά και στα υβριδικά, την τωρινή εποχή όμως συμβιβάζομαι με αυτό που διαθέτω.

Προστέθηκε μετά από 8 ώρες 36 λεπτά 25 δευτερόλεπτα:
Συνεχίζοντας..

Τι θα ήθελα απ’ αυτό : 25 παραπάνω άλογα συν 3.5 χλγμ ροπής επιπλέον από τον ίδιο κινητήρα. Μια σχέση παραπάνω. Kαλύτερη ηχομόνωση. Πιό πολυτελή σε υφή πλαστικά ( πάντως δεν τρίζει ),έναν τεμπέλη ανάμεσα στα καθίσματα και πανοραμική ηλιοροφή. Μα τότε δεν θα μιλάγαμε για αμάξι των 14 χιλιάδων (τότε) αλλά για ΤΗΝ ευκαιρία.

Έκανα λάθος που δεν έβαλα cruise control,αν και υπήρχε η επιλογή.

Ολοκληρώνοντας : Ζηλεύω που όλα τα μεταγενέστερα βγήκαν με ηλιοροφές. Ελπίζω να μη βγάζουν προβλήματα στεγανότητας.
Μου αρέσουν οι multi οθόνες για την ευκολία που προσφέρουν ταυτόχρονα όμως με προβληματίζει η πληθώρα των ηλεκτρονικών συστημάτων και η ολοένα αυξανόμενη πολυπλοκότητα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Πάνω στη πολυπλοκότητα.
Στα νέα ισχύει:
Κάηκε ένα led (πχ φλας?) - αλλάζουμε ολόκληρο φανάρι με τρελά λεφτά.
Σε λίγο και για ένα μπουλόνι θα χρειάζεται διαγνωστικό και νέος προγραμματισμός...


Μα θα έχω σούπερ ντούπερ οδική βοήθεια και customer service 24 ώρες...
Ναι αν καεί βράδυ λάμπα (και τα εργοστασιακά LED μια χαρά καίγονται) πάνω στο ορεινό χωριό θα περιμένω την άλλη μέρα να κατεβώ για διαδρομή 15 λεπτών ή για μια δευτερεύουσα χαζοβλάβη θα το κλειδώσω και θα περιμένω την οδική μπορεί και 24ωρο...

Σκέψεις για τους παραλογισμούς του μέλλοντος

(Φανταστείτε υπολογιστής σε κάνα θηριώδες τζιπ στη μέση της ερήμου ή χιονισμένης τούνδρας: "Ανιχνεύθηκε πρόβλημα στο σύστημα infotainment - για την δική σας ασφάλεια το όχημα ακινητοποιείται. Επικοινωνήστε με την εξυπηρέτηση πελατών!!!)
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Τα Toyota land cruiser πάντως δεν έχουν τέτοια προβλήματα.μονο λεφτά για βενζίνη να χεις. :D
Made in Japan =Εγγύηση.
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Εγώ μένω ταπεινός και πιστός στη μπέμπα μου.😂

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά :
Εικόνα

👍
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

To diko mou. 8) :d ;) 🇯🇵
SBR IMPRZ.-
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο”