Ας μάθουμε να ακονίζουμε τα ξυράφια μας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Βρίσκομαι σε φάση επιλογής πετρών για ακόνισμα και διάβασα όλες τις σχετικές ανάρτησης στο φόρουμ σε αυτό το θέμα και είδα πολλές ώρες βίντεο στο youtube. Όσα περισσότερα διαβάζω τόσο περισσότερο "χάνομαι" γιατί οι πληροφορίες στο διαδίκτυο είναι πολλές και συχνά αντικρουόμενες μεταξύ τους.



Πως βλέπεται την τεχνική ακονίσματος που χρησιμοποιεί ο κύριος στο βίντεο; Είναι τεχνική που μπορεί να υιοθετήσει ένας αρχάριος που δεν έχει ακονίσει ποτέ μαχαίρι (ούτε καν κουζινομάχαιρο). Πάντως φαίνεται έμπειρος και γνώστης.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αν και δεν έχω χρόνο να το δω όλο αναλυτικά, δεν είμαι σίγουρος. Προτείνω να δεις τα βίντεο του Neil Abrahms από το SRP.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Αϋπνίες σήμερα και είπα να ασχοληθώ με το ακόνισμα του μαχαιριού μου. Ομολογώ ότι με μια πρώτη δοκιμή στις τρίχες του χεριού, έγινε μέρα με την νύχτα. Τώρα μάλιστα, κόβει σαν τον διάολο (όπως το θέλω), πριν έπρεπε να περάσω 4-5 φορές πάνω από το ίδιο σημείο για να κόψει.

Και ένα αστείο περιστατικό. Πάω στο μαγαζί του link για να πάρω αυτήν την πέτρα. Παρεπιπόντως με τα μαχαίρια (για όσους δεν το ξέρουν) έχω άριστες σχέσεις, οι παππούδες και οι θείοι όλοι χασάπηδες της παλιάς σχολής, οπότε λατρεύω οτιδήποτε κοπτικό και έχω άριστη σχέση με μαχαίρια, σουγιάδες, κοπίδια κλπ και φυσικά με το ακόνισμά τους (καταλαβαίνω το πόσο καλά κόβει με τον αντίχειρα). Τέλος πάντων, δεν έχω πει στην εξυπηρετικότατη κατά τ' άλλα κυρία τι θέλω να ακονίσω, οπότε θεωρεί ότι είναι μαχαίρι κανονικό και μου λέει:

- Μα γιατί να πάρετε 8000 grit, θα κόβει σαν ξυράφι και θα στομώνει γρήγορα

- Μα για ξυράφι την θέλω...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μπράβο Αντώνη! Περιμένουμε εντυπώσεις από το ξύρισμα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Εγχειρίδιο για μπαρμπέρηδες που πιστεύω θα βοηθήσει αρκετούς φίλους στο ακόνισμα των ξυραφιών τους. Κλεμμένο από το SRP.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
stergios

Ηλια δοκιμασα κ μετονομασια κ δεν ανοιγει το αρχειο σου. Δεν ειναι σε μορφη pdf λεει.
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Μια χαρά μου άνοιξε εμένα.
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Κι εγώ δεν είχα πρόβλημα...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

stergios έγραψε:Ηλια δοκιμασα κ μετονομασια κ δεν ανοιγει το αρχειο σου. Δεν ειναι σε μορφη pdf λεει.
Σε μένα από το κινητό ανοίγει κανονικά. Δοκίμασε να το ξανακατεβάσεις και να το ανοίξεις με άλλο πρόγραμμα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Γεια και πάλι σε όλους τους μαχαιράδες

Μετά από κάμποσο καιρό μη ενεργής συμμετοχής στο φόρουμ, καθώς το μόνο που με ενδιαφέρει ξυριστικά τώρα είναι τα μαχαίρια, είπα να επανέλθω με λίγες ερωτήσεις.
Περίμενα ως τώρα το μικροσκόπιο αλλά μάταια, κι έτσι χτες αποφάσισα να ακονίσω το 2ο gold dollar. Αυτή τη φορά έκανα διαφορετική τεχνική ελαφρώς. Προσπάθησα να μην του ασκώ πίεση κατα την επαφή με την πέτρα. Σίγουρα κόβει καλύτερα απ το 1ο ξυράφι που έχω αλλά δε μπορώ να μαι σίγουρος αν κόβει καλύτερα από εκείνο όταν το χα πρωτοακονίσει.

Πότε είστε σίγουροι πως το ξυράφι σας είναι σωστά ακονισμένο; Το τεστ με το νύχι εκτός του ότι είναι ανατριχιαστικό, δε με σιγουρεύει κιόλας. Αν δεν έχεις 1 στάνταρ ακονισμένο να συγκρίνεις δε μπορείς να ξέρεις βασικά.
Η δοκιμή στις τρίχες του χεριού δεν ήταν ότι καλύτερο. Δλδ καμια σχέση με τις σαββέτες. Δεν περιμένω πια να κόβουν αντίστοιχα αλλά τουλάχιστον να κόβει χωρίς πίεση. Δε θέλω να αλλάξω τεχνική γιατί μετά θα κόβομαι με τις σαββέτες.

Μήπως το πρόβλημα είναι στο στροπάρισμα; Έχω 2 custom λουριά από το MOMPSO, χωρίς κανβά, τα οποία δεν τα χω περάσει με καμία πάστα. Το ξυράφι αυτή τη φορά το κανα 20 πάνω κάτω πάλι χωρίς πίεση γιατί είδα πως με πίεση μπορεί να χαλάσει η αιχμή.

Δυστυχώς είχα ξυριστεί χτες το πρωί κι ακόμα δεν είμαι σε φάση να κάνω το μόνο πραγματικό crush test για τη λεπίδα για μένα, το ξύρισμα. Χωρίς τη γνώση του ξυρίσματος με καλοακονισμένη φαλτσέτα όμως ποτέ δε μπορώ να είμαι σίγουρος, γι αυτό και με βλέπω σύντομα να καταλήγω σε καμια επώνυμη shave ready.

Ελπίζω να μη σας κουράζω με απορίες που λίγο πολύ είναι στάνταρ για νέους στο χώρο.
Καλή σας μέρα και καλά ακονίσματα
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”