Korres Aftershave Balm

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εριξα χθες άλλη μια επική ξούρα με την open comb της Parker, αλλά επειδή έκανα βιαστικές κινήσεις και, πιθανόν, επειδή δεν χρειαζόμουν δεύτερο πέρασμα (τα 'χε πάει όλα από το πρώτο), ένιωθα μετά το δέρμα να τραβάει λίγο. Μια γερή δόση του μπαλμ του Κορρέ (καλέντουλα και τζίνσενγκ) έσωσε μέσα σε λίγα λεπτά την κατάσταση.

Δεν είμαι και τόσο φίλος των μπαλμ, μόνο τον χειμώνα τα χρησιμοποιώ κι όχι πάντα, γι'αυτό δεν ξέρω αν υπάρχουν καλύτερα απ' αυτό. Δεν νομίζω να ψαχτώ σύντομα για κάτι άλλο πάντως, από τη στιγμή που αυτό είναι τόσο καλό, αγνό κσι οικονομικό. Αφήστε που έχω κι ένα μπουκάλι άπιαστο (και μόλις 1/6 χρησιμοποιημένο από το ανοιχτό).
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έχω την εντύπωση ή τουλάχιστον προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου πως το άρωμα του "Calendula & Ginseng" φέρνει πολύ κοντά σε παλιακά ρετρό aftershave lotions ( αρρενωπό και φρέσκο ) όπως για παράδειγμα Prosar (;) ή κάτι τέτοιο και έτσι δε μπαίνω στη διαδικασία να έχω και asb και asl μαζί. Καιρό τώρα μεταξυριστικά χρησιμοποιώ asb + edp.

Βέβαια σημαντικό είναι να βρείς το balm του Κορρέ που σου αρέσει. Μιά φορά δοκίμασα ένα άλλο απο πακέτο προσφοράς και πέρασα ένα ατελείωτο απόγευμα μέχρι να ξεμυρίσει..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το balm του Κορρέ και εγώ παρόλο που έχω λιπαρό δέρμα και δεν μπορώ τα balm και χρησιμοποιώ κυρίως lotion, το βρίσκω εξαιρετικό. Διακριτικό άρωμα και απορρόφηση εξαιρετική χωρίς να με κάνει πολύ λιπαρό . Είναι το μόνο balm που έχω μαζί με ένα Φαένα amber and musk, το οποίο λόγω ότι είναι πολύ πιο πηχτο το έχω για μέρες που τα μάγουλα μου έχουν ζήσει μέρες Συρίας! Όχι ότι ο Κορρές δεν θα κάνει δουλειά αλλά νομίζω ότι η Φαένα είναι πιο άμεση. ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Έχει εμφανίσει ερεθισμούς η χρήση του Κορρέ afb σε κανέναν άλλο;

Αν γράφω σε λάθος νήμα ας μετακινηθεί
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος ; Εγώ έχω παρατηρήσει σπυράκια στο λαιμό αλλά μόνο όταν το παρακάνω. Μάλλον δεν απορροφάται και προκαλεί σμίγμα ; Το χρησιμοποιώ όμως καθημερινά. Αν βάλω κανονικά όσο πρέπει δεν έχω πρόβλημα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ παίδες έχω (αγορασμένο από φαρμακείο online) asb του korre στο κόκκινο σωληνάρι με cedarwood κλπ. Είναι κυριολεκτικά εξαιρετικό. Αποροφάται γρήγορα σχετικά, δεν αφήνει λιπαρή επιδερμίδα (εγώ έχω μία τάση προς τα εκεί) περιποιείται φανταστικά το δέρμα και σίγουρα θα το ξαναπάρω μόλις τελειώσει. Το κρίνω σαν το καλύτερο (με εξαίρεση το miyakie) balm από αυτά που έχω-είχα και έχω δοκιμάσει (γιατί έχω και καναδυο καινούργια που δεν τα έχω αγγίξει ακόμα και τα αφήνω για αργότερα)
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μετα απο 3 μπουκαλια Calendula & Ginseng σε ενα προσωπο με πολλα θεματα - δεν ειχα κανεναν ερεθισμο. Ισως το καλυτερο balm (απο θεραπευτικη σκοπια).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Ηλίας έγραψε:Μπορείς να γίνεις πιό συγκεκριμένος ; Εγώ έχω παρατηρήσει σπυράκια στο λαιμό αλλά μόνο όταν το παρακάνω. Μάλλον δεν απορροφάται και προκαλεί σμίγμα ; Το χρησιμοποιώ όμως καθημερινά. Αν βάλω κανονικά όσο πρέπει δεν έχω πρόβλημα.
Το χρησιμοποιώ εδώ κι αρκετό καιρό. Είχα την καλύτερη εντύπωση γι αυτό μέχρι πρόσφατα, που με τη χρήση του μου προκαλεί φαγούρα και κοκκίνισμα στο λαιμό. Μόνο στο λαιμό όμως. Στο πρόσωπο μένω καθαρός. Έλεγξα πολλές άλλες παραμέτρους τις τελευταίες εβδομάδες, μήπως κι ήταν κάτι άλλο και κατέληξα πως οφείλεται σε αυτό. Μετά από λίγη ώρα, αφού απορροφηθεί απ το δέρμα αρχίζει ο κνησμός και σε λίγες ώρες γίνεται κατακόκκινος. Θέλει 1-2 μέρες να καταπραϋνθεί μετά, και φεύγει και 1 στρώση δέρματος.
Δεν ξέρω τι έγινε ξαφνικά και ξεκίνησε αυτό. Ίσως επειδή του κανα υπερβολικά μεγάλη χρήση κάποια περίοδο. Δε μπορώ να κρίνω. Πάντως τώρα με την παραμικρή χρήση του αποκλειστικά στο λαιμό αρχίζει το παραπάνω ενοχλητικό σενάριο, οπότε πήγε στην άκρη.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σε ποιο balm ομως αναφερεσαι ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Στο ginseng & καλέντουλα
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”