Στυπτικά μέσα για κοψίματα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Ήθελα εδώ και καιρό να κάνω μια μικρή παρουσίαση του αιμοστατικού που χρησιμοποιώ, το crayon styptic pencil Matita.

Εικόνα

Το είχα αγοράσει στα 0,50€ από τον Κοντραφούρη στην Θεσσαλονίκη στην πρώτη επίσκεψη που έκανα, περισσότερο για να μην φύγω με άδεια χέρια και όχι γιατί πίστευα ότι θα το χρησιμοποιούσα.

Έχοντας πολύ κακές εμπειρίες από το alum block, ομολογώ ότι δίσταζα να το χρησιμοποιήσω (είχα την εντύπωση ότι θα είχα την ίδια κακή εμπειρία, το ίδιο κάψιμο και κοκκίνισμα στο δέρμα, χωρίς να σταματάει το αίμα) και για να είμαι και ειλικρινής θεωρούσα ότι δεν το πολυχρειαζόμουν. Τις όποιες μικρές (κατά καιρούς) μικροαιμορραγίες, αρκούσε η εφαρμογή του αφρού που περίσσευε στο τέλος για να τις σταματήσει. Κάποια στιγμή πριν καιρό, έχοντας ένα μικρό κόψιμο σε ένα μπιμπίκι, θυμήθηκα (στην κυριολεξία το είχα ξεχάσει) ότι υπάρχει και το στυπτικό κραγιόν και θα έπρεπε να το δω εν δράσει. Και με διέψευσε ευχάριστα, όσες φορές το δοκίμασα σταμάτησε άμεσα την αιμορραγία (ακόμη και σε ισοπέδωμα μπιμπικιού, που υπάρχει έντονο αίμα) με αίσθηση πολύ ελαφριού καψίματος, καμία σχέση με το φλογοβόλο που ένοιωθα με το alum block, ακόμα και σε μικρότερα κοψίματα.

Θα ορκιζόμουν ότι είναι ιταλικής προέλευσης προϊόν, μιας και το όνομά του σε παραπέμπει σε Ιταλία. Μετά όμως από μια μικρή έρευνα που έκανα, διαπίστωσα ότι κατασκευάζεται στην Κίνα. Ουδόλως βέβαια μου λέει κάτι αυτό, μιας και κάνει την δουλειά του περίφημα (τοπική πάντα εφαρμογή).

Για την τιμή του δεν το συζητάμε καν, αξίζει να υπάρχει στο ντουλάπι μας και ας είναι και αχρείαστο.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Μια μικρή ενημέρωση σε σχέση με το προηγούμενο post, μετά από ψάξιμο βρήκα ότι το εργοστάσιο παραγωγής στην Κίνα είναι το παρακάτω. Το παραθέτω γιατί είναι ο παράδεισος των alum, έχει πάρα πολλά προϊόντα. :omg

gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Έχετε υπόψη αυτή τη σκόνη και αυτό το αιμοστατικό; Είδα ότι περιέχει διάφορα συστατικά το δεύτερο - για το πρώτο δεν ξέρω - σε αντίθεση με το alum, εκτός κι αν κάνω λάθος και το alum είναι κι αυτό πολυσύστατο;
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Το αιμοστατικό αυτό ή το πιο παλιό το είχα δει στην Επικάλ πέρυσι σε τιμή ξεφτίλα κάτω από 2€
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Το είχες αγοράσει; Το ΕΠΙΚΑΛ είναι και για λιανική;
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Για τη σκόνη, προσπαθώντας να βρω σχόλια χρηστών, καταλήγουν αντιφατικά θα έλεγα. Κάποιοι στο Amazon το εξυμνούν και αρκετοί άλλοι το κρίνουν αρνητικά κυρίως εστιάζοντας ότι δεν είναι λιωμένο σκόνη και εχει προβλήματα να βγει από το στόμιο. Άσε που ένας είπε ότι μπορεί να είναι αλάτι! Λέτε;;;!!!
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

gousias έγραψε:Το είχες αγοράσει; Το ΕΠΙΚΑΛ είναι και για λιανική;
ναι ειναι, εχω παει αρκετες φορες
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

gousias έγραψε:Το είχες αγοράσει; Το ΕΠΙΚΑΛ είναι και για λιανική;
Μπά...
μετά το proraso gel δεν βρίσκω το λόγο να πάω σε κάτι άλλο...
Και η επικάλ είναι και για λιανική...μάλιστα έχει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
6
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

αρκετα χρησιμο θα ελεγα πρεπει να την κανω την βολτα απο τα hondos που αναφερθηκε πιο πριν . αλλιως σε φαρμακεια λογικα θα υπαρχουν ε? (ασχετο αλλα στα hondos ειχε αρκετη ποικιλια σε proraso η αληθεια ειναι πως δεν προσεξα το gel αλλα θα ριξω μια ματια και γι αυτο)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Antonis έγραψε:Ήθελα εδώ και καιρό να κάνω μια μικρή παρουσίαση του αιμοστατικού που χρησιμοποιώ, το crayon styptic pencil Matita.

Εικόνα

Το είχα αγοράσει στα 0,50€ από τον Κοντραφούρη στην Θεσσαλονίκη στην πρώτη επίσκεψη που έκανα, περισσότερο για να μην φύγω με άδεια χέρια και όχι γιατί πίστευα ότι θα το χρησιμοποιούσα.

Έχοντας πολύ κακές εμπειρίες από το alum block, ομολογώ ότι δίσταζα να το χρησιμοποιήσω (είχα την εντύπωση ότι θα είχα την ίδια κακή εμπειρία, το ίδιο κάψιμο και κοκκίνισμα στο δέρμα, χωρίς να σταματάει το αίμα) και για να είμαι και ειλικρινής θεωρούσα ότι δεν το πολυχρειαζόμουν. Τις όποιες μικρές (κατά καιρούς) μικροαιμορραγίες, αρκούσε η εφαρμογή του αφρού που περίσσευε στο τέλος για να τις σταματήσει. Κάποια στιγμή πριν καιρό, έχοντας ένα μικρό κόψιμο σε ένα μπιμπίκι, θυμήθηκα (στην κυριολεξία το είχα ξεχάσει) ότι υπάρχει και το στυπτικό κραγιόν και θα έπρεπε να το δω εν δράσει. Και με διέψευσε ευχάριστα, όσες φορές το δοκίμασα σταμάτησε άμεσα την αιμορραγία (ακόμη και σε ισοπέδωμα μπιμπικιού, που υπάρχει έντονο αίμα) με αίσθηση πολύ ελαφριού καψίματος, καμία σχέση με το φλογοβόλο που ένοιωθα με το alum block, ακόμα και σε μικρότερα κοψίματα.

Θα ορκιζόμουν ότι είναι ιταλικής προέλευσης προϊόν, μιας και το όνομά του σε παραπέμπει σε Ιταλία. Μετά όμως από μια μικρή έρευνα που έκανα, διαπίστωσα ότι κατασκευάζεται στην Κίνα. Ουδόλως βέβαια μου λέει κάτι αυτό, μιας και κάνει την δουλειά του περίφημα (τοπική πάντα εφαρμογή).

Για την τιμή του δεν το συζητάμε καν, αξίζει να υπάρχει στο ντουλάπι μας και ας είναι και αχρείαστο.
Αυτό έχω και εγώ. Πολύ καλό!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”