Γιαπωνέζικες φυσικές πέτρες (Jnats)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ξεκινάω αυτό το θέμα για να ρωτήσω αν τις έχει δοκιμάσει κάποιο μέλος και ποια η άποψη του γι'αυτές.

Στην Αμερική έχουν φανατικό κοινό αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα εάν είναι όντως τόσο καλές ή αν έχει δημιουργηθεί θόρυβος γύρω από αυτές για σκοπούς προώθησης, το γνωστό hype.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Σε ερώτηση που έκανα σε Αμερικάνικο φόρουμ μου προτείνανε να ξεκινήσω με μια οικονομική γιαπωνέζικη πέτρα για γυάλισμα. Για να δουλέψει η πέτρα θα χρειαστεί μια πέτρα nakura ή μια διαμαντόκαρτα για τη δημιουργία slurry.

Όσο ψάχνω τόσο περιπλέκεται το θέμα, είναι πολλές οι πέτρες, συνθετικές, φυσικές, κινέζικες, γιαπωνέζικες, βέλγικες κλπ δεν βγάζεις άκρη. Φαίνεται πως υπάρχουν πολλοί τρόποι να ακονίσεις ένα ξυράφι και μάλλον όλοι καταλήγουν στο ίδιο αποτέλεσμα :think:
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Πέρσι το καλοκαίρι στην αναζήτησή μου για φυσική πέτρα ακονίσματος έγραψα στον Κ. Keith V. Johnson, τον θεωρώ από τους καλύτερους αναλυτές για φυσικές Ιαπωνικές πέτρες.
Η ερώτηση ήταν, πιά πέτρα θα πρότεινε σε αρχάριο. Η απάντηση που έλαβα ήταν καμία, μου πρότεινε να μάθω όσο καλύτερα μπορώ τις συνθετικές πρώτα. Και όταν πάρω το 100% από τα ξυράφια μου με συνθετικές τότε να του ξαναγράψω. Οι φυσικές πέτρες και ειδικότερα οι Ιαπωνικές έχουν πολλές διαφορετικές παραμέτρους που ένας αρχάριος δεν μπορεί να καταλάβει.
Ακόμα την ακολουθώ την συμβουλή του, αν και παράγγειλα μία πέτρα Slate από Αγγλία για να πειραματιστώ η οποία όμως είναι σε πάρα πολύ πιο φθηνή τιμή από τις Ιαπωνικές.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Προσωπικά δεν θέλω να κάνω συλλογή από πέτρες. Θέλω να πάρω μια δυο πέτρες που θα με καλύπτουν για συντήρηση​ των μαχαιριών μου καθώς και να έχω την δυνατότητα να φτιάξω κόψη σε μαχαίρι που το χρειάζεται. Γι'αυτό το ψάχνω για να μην κάνω άσκοπες αγορές.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Τότε πας σε μια σκληρή Ιαπωνική και 4-5 nagura υπολόγισε κάνα πεντακοσάρικο.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Φίλε vsmirnios νομίζω ότι μια σκληρή ιαπωνική δεν μπορεί να κατέβει μεχρι τα 1000 grit που δημιουργείται η κόψη (όχι ότι οι jnats ή καμία άλλη φυσική πέτρα μετριέται σε grits). Ο Ηλίας, νομίζω, λέει πως αυτο που θέλει ειναι να έχει όσες πέτρες χρειάζονται απλά για να δημιουργεί κόψεις και να συντηρεί τα μαχαίρια του. Όχι απαραίτητα Ιαπωνικές. Το έχω ξαναπει : Ο μέσος χρήστης φαλτσέτας χρειάζεται τους παρακάτω minimum συνδυασμούς για δημιουργία κόψης/ συντήρηση κόψης/ τελείωμα (finishing) :

1) Συνθετική 1000/4000/8000/12000 = περίπου 120-200 ευρώ (ανάλογα την ποιότητα και τις διαστάσεις)
2)Συνθετική 1000άρα + Φυσική Coticule ή Jnat = περίπου 120-200 ευρώ (ανάλογα την ποιότητα και τις διαστάσεις)
3) Σκληρή φυσική (Arkansas πχ) + Φυσική
4) Μόνο φυσική πέτρα μεγάλου εύρους (πχ coticule) = 80-120 ευρώ

Όσον αφορά στις Jnats, όντως οι Αμερικάνοι τις έχουν σε υψηλή εκτίμηση, ενώ υπάρχουν διαφωνίες για το αν δίνει ή όχι καλύτερη κόψη από άλλες φυσικές (Lydian, Escher, Coticule). Συμφωνώ με τον Ηλία ότι οι τρόποι είναι πολλοί για το ίδιο αποτέλεσμα : μία γλυκιά, κοσφτερή και με μεγάλη αντοχή κόψη. Προσωπικά θα ήθελα να έχω στο οπλοστάσιο μου και μία Jnat, οι τιμές όμως των αμερικάνων "φίλων" μας και η γενικότερη τάση αυτήν την εποχή στο "χρηματιστήριο" των straight razors το καθιστούν απαγορευτικό.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Φίλε Αλέξη θα συμφωνήσω 100% μαζί σου, αλλά όπως σίγουρα γνωρίζεις με ένα καλό nagura μπορείς να πιάσεις το 1Κ γι’ αυτό πρότεινα σκληρή. Και εγώ θα ήθελα πολύ μία αλλά όπως προ είπες οι τιμές τους είναι απαγορεύτηκες τουλάχιστον για μένα.
Ordo ab chao
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”