"Συνταγές" κρέμας ξυρίσματος/προσώπου after shave κτλ!

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Περιπλανώμενος στο αχανές ομολογουμένως internet και ψάχνοντας για κάτι εντελώς άσχετο...
Δηλαδή το τι χρειάζεται ο άνηθος για να ζήσει σε μια γλάστρα, έπεσα σε αυτό το blog όπου προφανώς είναι φτιαγμένο από γυναικείο χέρι.

Δεν έχει σημασία, το αποτέλεσμα τις περιπλάνησης μου ήταν το να βρω αυτές τις συνταγές...
Όποιος ενδιαφέρεται ας πράξει!

απλή και αντρική (κρέμα ημέρας/ξυρίσματος 50ml)
-------------------------------------------------------------
* 8,5ml σησαμέλαιο με εκχύλισμα βανίλιας
* 1ml καριτέ
* 3,5ml e-wax
* 22ml hydrosol αμαμελίδας
* 1ml γλυκερίνη
* 10ml αλόη
* 2,5ml βάμμα βενζόης, χαμομηλιού & καλέντουλας
* 10 σταγόνες εκχύλισμα σπόρων γκρεϊπφρουτ
* 0,5ml βιταμίνη Ε
* 0,5ml βιταμίνη Β5
* 1ml αλλαντοϊνη
* 13 σταγόνες βανίλια
* 5 σταγόνες σανδαλόξυλo
* 3 σταγόνες μαύρο πιπέρι (στο στόμα...)



herbal after shave
----------------------
Για 150ml θα χρειαστούμε:

~1 κ.σ. βάμμα καλέντουλας
~1 κ.σ. βάμμα σύμφυτου
~2 κ.γ. καστορέλαιο (ενυδάτωση, προστασία)
~2 κ.γ. γλυκερίνη (ενυδάτωση)
~3 1/2 κ.σ. αποσταγμένο νερό
~3 1/2 κ.σ. χυμό αλόης (ενυδάτωση)
~20 σταγόνες αιθέριο έλαιο σανδαλόξυλο
~20 σταγόνες αιθέριο έλαιο ροδόξυλο (rosewood)
~10 σταγόνες αιθέριο έλαιο κέδρου

• Αναμυγνύουμε το βάμμα των βοτάνων, το καστορέλαιο, τη γλυκερίνη και τα αιθέρια έλαια. Τα βάζουμε σε σκούρο γυάλινο μπουκάλι~σπρέι και περιμένουμε 3-4 μέρες να ενοποιηθούν καλά τα αρώματα.

• Προσθέτουμε το χυμό αλόης και το νερό. Ανακινούμε το μπουκάλι καλά και το after shave είναι έτοιμο. Λόγω της προσθήκης του χυμού, θα το φυλάξουμε στο ψυγείο.



σαπούνι~κρέμα ξυρίσματος
--------------------------------
Μια ωραία ιδέα είναι να το βάλουμε σε μια ωραία πήλινη ή πορσελάνινη κούπα με καπάκι, ένα κομψό πινέλο από δίπλα και είμεθα κυρίες :)

Υλικά
~2 κούπες τριμμένο σαπούνι ελαιόλάδου, άοσμο
~1/2 κούπα απιονισμένο καυτό νερό
~5 κ.σ. φυτικά έλαια (αμυγδαλέλαιο ή και ελαιόλαδο). Όσοι και όσες διαθέτουν στερεά έλαια (λάδι καρύδας, βούτυρο κακάο ή καριτέ) είναι προτιμότερο να αντικαταστήσουν τις 2 κ.σ. ελαίων με αυτά. Στην περίπτωση αυτή, το κρεμοσάπουνο θα γίνει πιο συμπαγές.
~5-6 κάψουλες λεκιθίνης για καλύτερη ομογενοποίηση και για την περιποίηση της επιδερμίδας.
~50 σταγόνες από αιθέρια έλαια..αρρενωπής οσμής (δάφνη, μαύρο πιπέρι, σανδαλόξυλο, ροδόξυλο, βενζόη, κεδρος, πεύκο)

Αναμιγνύουμε το τριμμένο σαπούνι με το καυτό νερό μέχρι να πάρουν την υφή μιας κρέμας. Προσθέτουμε τα φυτικά έλαια (αν βάλουμε βούτυρο κακάο ή καριτέ θα πρέπει να τα λειώσουμε πρώτα σε bain marie) και τη λεκιθίνη. Ανακατεύουμε καλά και μόλις το μίγμα γίνει χλιαρό προσθέτουμε τα αιθέρια έλαια. Βάζουμε το μίγμα στην κούπα την εντυπωσική και το αφήνουμε για 1-2 εβδομάδες. Το προσφέρουμε!



After Shave!
---------------
Για να μη νιώθουν παραμελημένοι που μόνο για μας φροντίζουμε, να τι θα τους φτιάξουμε, ένα after shave!
Θέλουμε:
-60ml ροδόνερο
-125 ml νερό αμαμελίδας (witch hazel hydrosol)
-4 κ.γ. βότκα
-12 σταγόνες αιθέριο βενζόης
-4-5 σταγόνες αιθέριο δεντρολίβανο
-4-5 σταγόνες αιθέριο γεράνιο
Διαλύουμε καλά το αιθέριο βενζόης στη βότκα, προσθέτουμε μαζί με τα υπόλοιπα υλικά σε γυάλινο μπουκάλι (του παλιού αφτερσέηβ που τελείωσε ίσως) και ανακινούμε καλά.
Το ροδόνερο έχει μαλακτικές και ενυδατικές ιδιότητες, η αμαμελίδα στυπτικές, το δεντρολίβανο είναι αντισηπτικό και στυπτικό, το γεράνιο επίσης στυπτικό αλλά και αντιγηραντικό, η βενζόη έχει πολύ όμορφη μυρωδιά ξύλου με τόνους βανίλιας, φιξάρει το άρωμα και έχει και συντηρητικές ιδιότητες.


Ελπίζω να μην με παρεξηγήσει η αγαπητή blogger!

Εδώ και το blog της...
http://aromacooking.blogspot.com/

Εδώ και οι συνταγές...
http://aromacooking.blogspot.com/search ... ur%20homme
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Αρκετα ενδιαφέρον αν και ο περιορισμενος χρονος μου δεν μου αφηνει πολλα περιθωρια "πειραματισμων" :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aris την 17 Ιουν 2010, 19:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

ενδιαφέρον και φαντάζομαι και οικονομικό!!

αλλά ρε σύ.......βαριέμαι :oops: :oops:
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Καλά βρε παιδιά δεν σας είπα να τα φτιάξετε και να μου τα φέρετε να τα δοκιμάσω!
Αν και θα ήταν μια πάρα πολύ καλή ιδέα!!! :twisted:

Μια άλλη καλή ιδέα είναι να το "πλασάρετε" στο έτερον ήμισυ, άμα διαβάσετε λίγο το blog της κοπέλας θα με καταλάβετε.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Do it yourself Man
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 04 Μαρ 2011, 19:08
13
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 65
Επικοινωνία:

Παιδιά καλημέρα. Είμαι νέος χρήστης και γράφω σε διάφορα θέματα που με ενδιαφέρουν προσωπικά. Παρεμβαίνω γιατί νομίζω ότι σας ενδιαφέρει. Επισημαίνω το θέμα ασφάλειας των συστατικών και των αλληλεπιδράσεων μεταξύ τους (τα οποία έχουν διαφορετική αντίδραση σε κάθε επιδερμίδα), του αμφίβολου αποτελέσματος και φυσικά το θέμα τιμής. Κατά την προσωπική μου άποψη η τιμή των 6 ευρώ για ένα προϊόν 50ml με συστατικά που δεν θα βρεθούν σε αυτά του εμπορίου είναι μια πολύ καλή πρόταση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreas την 14 Απρ 2011, 11:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Η επαγγελματική ιδιότητα, είναι πλέον γνωστή στα μέλη.
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Τελικά to do it or not to do it yourself?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Do it yourself Man
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 04 Μαρ 2011, 19:08
13
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 65
Επικοινωνία:

"do it" φυσικά αλλά με εγγυημένη συνταγή για να αποφύγουμε δυσάρεστες εκπλήξεις. Μόλις έχω αναρτήσει ένα σχετικό θέμα στο τόπικ http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php?f=104&t=1250
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Έχοντας ήδη στο σπίτι αλόη - και δη βιολογική - σκέφτομουν εδώ και καιρό πως θα μπορούσα να την "εκμεταλευτώ" γνωρίζοντας τις ευεργετικές της ιδιότητες.

Εικόνα

Εικόνα

Βρήκα λοιπόν μια πανεύκολη συνταγή παρασκευής after shave στο διαδίκτυο και είπα να δοκιμάσω (όχι, βέβαια, ότι δεν είχα άλλα asb προς χρήση). Εξάλλου αγνή συνταγή μου φάνηκε με αγνά υλικά, και στο κάτω κάτω αν δεν μου αρέσει στην χρήση ή για οποιονδήποτε λόγο, μπορώ να την χρησιμοποιήσω πχ στην επιδερμίδα για καψίματα κλπ, οπότε γιατί όχι ...

Η συνταγή αποτελείται από τα εξής:
* 60 ml ζελέ βιολογικής αλόης
* 1 κουταλάκι του γλυκού λάδι καλέντουλας
* 10 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεβάντας ​

​​Aπλά, ανακατεύουμε όλα τα υλικά ώστε να γίνουν ένα ομοιόμορφο ζελέ.

​Όσον αφορά το πως αφαιρούμε το τζελ από την αλόη, είναι κάτι πολύ εύκολο και μπορείτε να το δείτε στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλά βίντεο πχ εδώ

Θα δείτε ότι το τζελ, το οποίο βγαίνει σε κομμάτια, είναι υδαρό. Εγώ αρχικά το χτύπησα σε ένα Multi ώστε να διαλύσω όλα τα κομμάτια του και να γίνει μια μάζα. Θα παρατηρήσετε τότε ότι είναι αρκετά υγρό και σε καμία περίπτωση παχύρευστο, στο βαθμό που έχουμε όλοι τα asb στο μυαλό μας. Πρόσθεσα στη συνέχεια την καλέντουλα και το έλαιο (περισσότερο αρωματικά προσφέρει αυτό, μπορεί να μην προστεθεί. Ακόμα όμως και με την προσθήκη του ελαίου, το άρωμα έφερνε πολύ περισσότερο στην αλόη, άρα φαντάζομαι ότι χρειάζεται αρκετά περισσότερο αν θέλει κάποιος το μείγμα του να έχει το άρωμα από το εκάστοτε έλαιο που θέλει να χρησιμοποιήσει). Ανακάτωσα αρκετά και στην συνέχεια κατευθείαν στο ψυγείο όπου το διατηρώ ακόμα.

Παρατηρώ, ότι όσο περισσότερο μένει στο ψυγείο, τόσο πιο πολύ "σφίγγει" το μείγμα, σε καμία περίπτωση όμως όπως είναι ένα asb.

Για διάρκεια ζωής δεν ξέρω να πω, φαντάζομαι η όραση, η όσφρηση και η αίσθηση/αποτέλεσμα εφαρμογής στο πρόσωπο, θα βοηθήσουν σε αυτό ...

Το έχω χρησιμοποιήσει ως τώρα σε 3 ξυρίσματα ...

​"Βουτάω" το δάχτυλο στο μείγμα το οποίο "βρεχόμενο" κρατάει αρκετή ποσότητα όσο κι αν αυτό δεν φαίνεται. Έχει μια ελαφρώς "γλιτσοειδή" αίσθηση όταν το απλώνεις στην επιδερμίδα, αλλά είναι πολύ επουλωτική. Απορροφάται γρήγορα (μέχρι να μαζέψω το μπάνιο από τα ξυριστικά, είχε απορροφηθεί), σε τέτοιο βαθμό που δεν το πίστευα και αφήνει μια ελαφρώς ματ όψη στην επιδερμίδα. Βέβαια αρωματικά, όπως είπα παραπάνω, περισσότερο αλόη και καλέντουλα σου φέρνει παρά λεβάντα (για να μην πω μόνο αλόη ...). Για τον λόγο αυτό, στα 2 τελευταία ξυρίσματα, αφού απορροφήθηκε πέρασα και λίγο asl μόνο και μόνο για αρωματικούς λόγους. Στο πρώτο ξύρισμα, όπου χρησιμοποίησα μόνο το μείγμα, το επόμενο πρωί, η επιδερμίδα ήταν βελούδο ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ !!! Πολύ απαλή και βελουδένια αίσθηση, ενώ η ματ όψη είχε χαθεί.

Αυτό που μπορώ να συμβουλεύσω εδώ είναι, μην το παρακάνετε με το λάδι καλέντουλας γιατί - φαντάζομαι - θα γίνει αρκετά λαδερό το μείγμα. Νομίζω το 1 κουταλάκι στα 60ml αλόης είναι αρκετό.

Όλη η παραπάνω προσπάθεια δεν έγινε γιατί δεν είχα as και έπρεπε να φτιάξω, εξάλλου βρίσκεις αξιόλογα asb στην αγορά από 6-10 ευρώ. Απλά ήθελα να πειραματιστώ.

Θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ κατά καιρούς, αφού έχω asb άλλα να χρησιμοποιήσω, και όχι μόνο για το ξύρισμα, αφού και στο χέρι που άπλωσα λίγο είχε τα ίδια καταπραυντικά αποτελέσματα. Νομίζω, συνεπώς, ότι αν κάποιος θέλει να πειραματιστεί είναι αρκετά εύκολο και χαμένο ούτως ή άλλως δεν θα πάει.

Εικόνα

Εικόνα
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
LeonidasPap
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2017, 18:29
6
Been thanked: 4 times

andreas έγραψε: 17 Ιουν 2010, 21:15
Μια άλλη καλή ιδέα είναι να το "πλασάρετε" στο έτερον ήμισυ, άμα διαβάσετε λίγο το blog της κοπέλας θα με καταλάβετε.
Αυτη ειναι η πιο καλη ιδεα που μπορουσες να δωσες.... :dance: :dance: :dance: Οχι τιποτα αλλο,αλλα εχει και τα περισσοτερα υλικα γιατι ασχολειται πολυ με το χειροποιητο επομενως δεν θα μου βγει ο κουκος αηδονι...
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Όποιος έχει φτιάξει ένα γαλάκτωμα μια φορά και είναι εξοικοιωμένος με αυτό, μπορεί να κάνει στον ελεύθερο χρόνο του πολλά και διάφορα και να πειραματιστεί.
Απλά και γενικά για μπαλμ μετά το ξύρισμα:
15-20% έλαια
75% "νερά" (αλόη, ανθόνερα κλπ)
2-3% γαλακτωματοποιητής
3-5% εκχυλίσματα, βάμματα, οινόπνευμα, βιταμίνες κλπ.

Γενικά συστατικά που δεν ερεθίζουν και πιθανόν δεν θα πειράξουν: εκχυλίσμα/έλαιο χαμομηλιού, καλέντουλας, βάλσαμου, αλόη, ανθόνερο αμαμελίς, ροδόνερο

Επίσης καλό είναι τα εκχυλίσματα αν είναι δυνατόν να φτιάχνονται χειροποίητα. Δεν είναι και τόσο δύσκολο ή χρονοβόρο.

Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες για κάποιο συγκεκριμένο θέμα στην διάθεσή του.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και περιποίηση”