Γενικές Οδηγίες Περιποίησης και Επιλογής Υποδημάτων

Απάντηση
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

φοράω πάντα μπότες κι αυτή την εποχή φοράω αυτά.

μια φορά την εβδομάδα βάψιμο με πάστα κάμελ και βούρτσες από τρίχα αλόγου, μια φορά τον μήνα πέρασμα με αυτό το σούπερ ντούπερ καταπληκτικό της μοτούλ [δοκιμάστε το οπωσδήποτε!] και κάθε αλλαγή σαιζόν με λίπος φώκιας. Βγάζω δέκα χρόνια με κάθε ζευγάρι παπούτσια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 19 Ιαν 2017, 10:43, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Μην ξεχνας να "καλυπτεις" τα links σου μεσα σε καποια λεξη.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Εδώ και λίγο καιρό έχω αγοράσει τα παρακάτω chicago langho.
Εικόνα
Έχουν πολύ μαλακό δέρμα και μου είναι πολύ άνετα. Παράλληλα έχω και κάποια δερμάτινα μποτάκια benetton για τα οποία είχα αγοράσει το παρακάτω λίπος φώκιας και την κρέμα για παπούτσια (όχι το νούμερο της φωτό αλλά σε καφέ χρώμα). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είναι καλά σαν προϊόντα τα συγκεκριμένα (λίπος και κρέμα), αν χρειάζεται κάτι άλλο από προϊόντα συντήρησης και κάθε πότε πρέπει να τα χρησιμοποιώ. Δηλαδή λίπος βάζω 1 - 2 φορές το χρόνο για αδιαβροχοποίηση; Με την κρέμα πόσο συχνά πρέπει να τα περνάω;
Εικόνα
Εικόνα

Τέλος να ρωτήσω κάτι για τα δερμάτινα μποτάκια benetton. Τα έχω 3 χρόνια και ενώ είναι καλό σαν δέρμα, κάθε χρόνο κόβονται οι ραφές σε διάφορα σημεία και τα πηγαίνω στον τσαγκάρη. Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό; Υπάρχει κάποιο υλικό με το οποίο να ζητήσω να γίνουν οι ραφές;

Added in 5 minutes 32 seconds:
Και κάτι ακόμη. Δεν μου πολυαρέσει το πολύ γυαλιστερό παπούτσι. Υπάρχει αλοιφή που να δίνει περισσότερο ματ και όχι γυαλιστερή όψη;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Κανείς; Καμιά άποψη;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Το λίπος είναι πολύ καλό για την αδιαβροχοποίηση, αλλά είναι ακατάλληλο για δέρματα τύπου σουέντ, διότι ακριβώς θα εξαφανίσει το πέλος που κάνει το σουέντ ξεχωριστό. Δυστυχώς δε μπορώ να διακρίνω στη φωτογραφία για το αν πρόκειται για τέτοιου τύπου δέρμα.

Για τις ραφές που αναφέρεις, την καλύτερη αντοχή προσφέρει το κηρωμένο συνθετικό νήμα, το οποίο είναι εξαιρετικά ανθεκτικό σε εφελκυσμο. Αν όμως τρίβεται το σημείο της ραφής πάνω σε σκληρά αντικείμενα, τότε φοβάμαι πως κανένα νήμα δεν θα σου δώσει κάποιο ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις όμως είναι να ρωτήσεις κάποιον επαγγελματία.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

Αν δεν είναι σουέτ λίπος πριν τ' αποθηκεύσεις για καλοκαίρι και γέμισμα μ' εφημερίδες. Αν είναι σουέτ ψάξε για γομολάστιχα. Κρεμούλα (αν δεν είναι σουέτ) όποτε λερώνονται.
Άμα κόβονται οι ραφές είναι σχεδιαστικό λάθος και δεν διορθώνεται άπαξ.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Αν και συμφωνώ με το Γιάννη, ακόμη καλύτερα θα είναι εάν χρησιμοποιήσεις καλαπόδια -κατά προτίμηση από ξύλο κέδρου- αντί εφημερίδων. Αν θέλεις και μπορείς να "επενδύσεις" τα χρήματα αυτά, δε θα το μετανιώσεις.
Απορροφούν την υγρασία, αρωματίζουν λίγο και -το σημαντικότερο απ'όλα- διατηρούν τη φόρμα του παπουτσιού.
Πολύ βασικό διότι οι ζάρες που μένουν στο δέρμα από το περπάτημα, φαίνονται λιγότερο.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν είναι σουετ. Για το λίπος οκ. Την κρέμα πρέπει να την περναω συχνά ; Η μάρκα της κρέμας ξέρει κανείς αν ειναι καλή (θέλω να πάρω και δεύτερη σε άλλο νούμερο); Καθημερινά αρκεί ενα περασμα με σφουγγαρακι;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

donP έγραψε:Αν και συμφωνώ με το Γιάννη, ακόμη καλύτερα θα είναι εάν χρησιμοποιήσεις καλαπόδια -κατά προτίμηση από ξύλο κέδρου- αντί εφημερίδων.
Έχω διαπιστώσει σημαντική διαφορά στο φορμάρισμα και τη συντήρηση των παπουτσιών μου, ακόμη και με τη χρήση των απλών, πλαστικών καλαποδιών των 3€. Αξίζουν τα καλαπόδια, ακόμη κι αν είναι τα φθηνότερα.
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

bill3377 έγραψε:Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δεν είναι σουετ. Για το λίπος οκ. Την κρέμα πρέπει να την περναω συχνά ; Η μάρκα της κρέμας ξέρει κανείς αν ειναι καλή (θέλω να πάρω και δεύτερη σε άλλο νούμερο); Καθημερινά αρκεί ενα περασμα με σφουγγαρακι;
οχι κάθε μέρα κρέμα διότι θα μαλακώσουν πολύ και θα γίνουν σαν χαρτί και μετά όπου ακουμπάς (σκουντάς) θα πονάς. Το πολύ μια φορά την εβδομάδα κρέμα. Αν θέλεις καθημερινό γρήγορο καθάρισμα πουλάνε σφουγγαράκια (σχεδόν) στεγνά.

ΥΓ. για τα καλαπόδια εξαρτάται από το κουτουπιέ. Εγώ που έχω στενό κουτουπιέ με τα καλαπόδια παθαίνω ζημιά αφού μου ξεχειλώνουν το παπούτσι και χάνει την φόρμα του ποδιού μου. Υπάρχουν βέβαια ρυθμιζόμενα καλαπόδια αλλά δεν αξίζει παρά μόνο αν σου περισσεύει χρήμα.
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Γνωρίζει κανείς αν το Reno'mat της Saphir κάνει για χρήση σε υποδήμματα που έχουν μεμβράνες Goretex? Μήπως καταστρέφει την μεμβράνη;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπόδηση”