Κρητικές πέτρες.

Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Από τα Χανιά Σκαλιδάκης λέγεται.
Ordo ab chao
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 267 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 41

Θα'θελα να καταθέσω τη γνώμη μου,απ'τη μέχρι τώρα εμπειρία.Δεν έχω φαλτσέτα,οπότε και καμία πέτρα ακονίσματος για ξυράφι ξυρίσματος.Στο forum,και στην οικογένεια γενικότερα,γράφτηκα πώς: έψαχνα για πέτρα ακονίσματος για τα κουζινομάχαιρα,γιατί λόγω μετακόμισης είχαν μείνει πίσω,στους γονείς μου τις άφησα.Που λέτε λοιπόν,μπήκα σε διάφορα φόρα,όπως και σ'αυτό,για να διαβάσω οτι δεν ήξερα.Οι παππούδες μου,έιχαν απο μία κρητική ο ένας,απ'τις οποίες η μία τωρα που μιλάμε είν'ακόμα ολόκληρη(και η πιο σκληρή,συγκριτικά)ενω η άλλη έσπασε σε 2-3 κομμάτια και είχα ένα εγώ.Κατάλαβα νωρίς οτι ήταν σκληρές πέτρες,κατά γενική παρατήρηση,και γι'αυτό τις δουλεύουνε με λάδι,και χοντρο κιόλας,π.χ. ελαιόλαδο.Έχω δει κουζινομάχαιρο να έχει σωθεί απ'΄το ακόνισμα σε διάστημα 12 χρόνων.Το άλλο που κατάλαβα,ήταν οτι τα grit που έχουν δεν είναι όλες το ίδιο,κι αυτό εκτιμώ οτι διακρίνεται απο το χρώμα τους(ώς ένδειξη εκτός από το ακόνισμα που κάνουν).Για μένα δεν κάνουν για φαλτσέτα ξυρίσματος,γιατί όσο γρήγορα και να φτάνει shave ready το ξυράφι,θα το έκανε να έχει χρόνο ζωής 7-9 χρόνια.
Ανδρέας
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ανδρέα τα 7-9 χρόνια εξαρτάτε,α)από την χρήση και β)από την γνώση και εμπειρία του τροχιστή.

* Γνώμη μου είναι ότι,τα 7-9 χρόνια,που λές για την συγκεκριμένη,για φαλτσέτα,ακόμα και με πολύ έμπειρο,
είναι πολλά,κόψε κάτι...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 267 times
Been thanked: 28 times
Ηλικία: 41

Συμφωνώ με αυτό που λες Τόνυ.Η εμπειρία μου είναι με οτιδήποτε άλλο εκτός από ξυράφια ξυρίσματος.Μέχρι και ψαλίδια της μητέρας μου είχα βάλει πάνω,γιατί έκανε γλυκιά αθέρα(κόψη).
Ανδρέας
Άβαταρ μέλους
LokiDK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 22 Οκτ 2022, 11:28
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 29 times
Been thanked: 168 times
Ηλικία: 34

Καλησπέρα ομάδα,

AS always sorry for not writing in Greek. I wanted to ask you if you would suggest this rock to start honing.
Absque labore nihil
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1151 times
Been thanked: 815 times
Ηλικία: 63

I have read that the old barbers traditionally used the Cretan stone only with oil and after previously soaking it in milk for three days.
My experience is that all natural stones improve with proper maintenance, since after each use the surface is cleaned with the same stones.
I don't want to discourage you and encourage you to deal with artificial stones since dealing with natural stones is a big part of the hobby.
If you already have such a stone, use it only with oil and clean the surface with absorbent paper.
If you don't have a natural stone yet, you better get a Coticule.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3539 times
Been thanked: 3166 times

@LokiDK I agree with @ntinos60 .
Having an old Cretan stone (fairly used) I reckon it could work. But it is not suitable for someone new to honing. A Coticule is probably the best option.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”