Περί γλώσσας

Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Όμορφη, ποιητική - ιστορική η προσέγγισή σου Μαρίνο.
Έχω κάποιες παρατηρήσεις να κάνω, αλλά δεν ξέρω πια αν η κουβέντα θεωρείται πολιτική, αν εμπίπτει στους κανόνες ή οτιδήποτε...
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

digibill έγραψε:[...]Έχω κάποιες παρατηρήσεις να κάνω[...]
Κάνε, κάνε... Είναι κουβέντα πολύ ενδιαφέρουσα! :drool
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

digibill έγραψε:Όμορφη, ποιητική - ιστορική η προσέγγισή σου Μαρίνο.
Έχω κάποιες παρατηρήσεις να κάνω, αλλά δεν ξέρω πια αν η κουβέντα θεωρείται πολιτική, αν εμπίπτει στους κανόνες ή οτιδήποτε...

Εδω ειναι οι κανονες, εσυ ξερεις τι θες να πεις, ξαναδιαβασε, και πραξε... :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Διάβασα σε κάποια φυλλάδα,μια επιστολή ενός αγανακτισμένου και μάλλον εξοργισμένου γονέα,γιατί όπως γράφει,στο γιό του και τους συμμαθητές του που πηγαίνουν Δ' δημοτικού,τους δόθηκε σαν άσκηση στο Ανθολόγιο να συνθέσουν ένα «νανούρισμα για χταπόδι».

Το ταλαίπωρο το παιδί δεν μπορούσε,οπότε,όπως συμβαίνει σ' αυτές τις περιπτώσεις,ανέλαβαν οι γονείς να βγάλουν το φίδι (το χταπόδι στη συγκεκριμένη περίπτωση) από την τρύπα...

Έψαξε ο άνθρωπος μήπως υπάρχει κάτι σχετικό στην ποιητική ή δημοτική μας παράδοση,πλήν είς μάτην.
Νανουρίσματα για χταπόδια ακόμη δεν γράφτηκαν ούτε και κάποιος ποιητής,έστω σουρεαλιστής,εμπνεύστηκε από σχετικό θέμα.(Για όσους ενδιαφέρονται η σχετική μεγαλοφυής δραστηριότητα «καμαρώνει» στη σελ.22 του Ανθολογίου των Γ' και Δ' δημοτικού). Φιλότιμος γονέας ο αγανακτών,επειδή δεν ήθελε να ντροπιαστεί στα μάτια του παιδιού του και να ελεγχθεί ως ανίκανος (είχε λάβει και σχετική «εντολή» από την σύζυγο),ανέλαβε να συνθέσει ο ίδιος ένα «χταποδονανούρισμα»,επικαλούμενος,όπως ο αρχαίος ραψωδός,την μούσα των ποιητών.
Ποιητής εκ του προχείρου
Βρήκε ένα παραδοσιακό νανούρισμα,για παιδιά και όχι θαλασσινά,άλλαξε κάποιες λέξεις και ιδού το αποτέλεσμα
(το παραθέτω και προς τέρψιν,αλλά κυρίως,«για να ξεντροπιάσει»και άλλους διαπορούντες γονείς).
«Κοιμήσου χταποδάκι μου κι η μοίρα σου δουλεύει/και το καλό σου ριζικό,σου κουβαλεί και φέρνει/κοιμάται νιό,κοιμάται νιό,κοιμάται νιό,σφουγγάρι/κοιμάται το χταποδάκι μου στ' άσπρο τ' ακρογιάλι./Ο ύπνος τρέφει τα χταποδάκια κι η υγεία τα μεγαλώνει/και η κοιρά η Γοργόνα τα καλοξημερώνει./Κοιμάται το χταποδάκι μου με τη γλυκιά του μάνα/κοιμάται το χταποδάκι μου στην κοραλλένια κούνια/στην φιλντισένια,στη χρυσή και στη μαργαριταρένια./Κοιμήσου σύ,χταπόδι μου,κι εγώ σε νανουρίζω/κι εγώ την κούνια σου κουνώ,γλυκά να σε κοιμίζω./Κοιμήσου στρείδι,κοιμήσου μύδι.κοιμήσου,νιο σφουγγάρι/κοιμήσου,κυρά θάλασσα με τ' αργυρό σου ψάρι».
Γράφει εν συντριβή ο άνθρωπος στο τέλος «και ποιητής εκ του προχείρου/έχει τη μορφή του χοίρου».
Παρακάτω έχω γράψει μερικές σκέψεις μου (για όποιον ενδιαφέρεται) και την γνώμη μου,με διαφορετική πένα...
► Εμφάνιση spoiler
«Καλό σας Μήνα»
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ετσα και χεροτερα.
Ερώτηση:τα παλιά βιβλία δηλαδή ήταν άχρηστα;
Έχω παιδιά και γνωρίζω.μιλαμε για αποχαυνωση.
Το ωραίο ( τρόπος του λέγειν) είναι ότι τη στιγμή που αφελληνιζουν τους ιθαγενείς παίδες θέλουν λέει να μορφώσουν παιδιά που δεν γνωρίζουν λέξη ελληνικά και μάλιστα εις βάρος της μόρφωσης των ελληνοπαίδων.τιποτα δεν γίνεται στην τύχη. Το σίγουρο πάντως είναι ότι αυτό δεν είναι υπουργείο παιδείας και δη ελληνικής.
Ευτυχώς που υπάρχουν σχολές στο εξωτερικό και διαπαιδαγώγουν. τους εκεί πραγματικούς Έλληνες.
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

ποτέ δεν υπήρχε παιδεία στην Ελλάδα. Κάτι κολλυβογράμματα μόνο. Ούτε θα υπάρξει ποτέ. Δεν συμφέρει τους κοτσαμπάσηδες.-
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

Stefanos έγραψε:Για το "φιλοτιμια" θα συμνφωνησω. Για τα αλλα διαφωνω.
olympic games? μηπως;;;
δεν υπαρχει αλλου ουτε η εννοια του αγωνα ουτε της αμιλλας, για αυτο τους ονομαζουν ετσι
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τα "αλλα" που διαφωνησε ο Στεφανος (πριν 2 χρονια) ηταν τα "ελευθερια,πολιτισμος,ανδρεια,πολιτεια".
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Αντώνη είσαι μέγας ποιητής ... :clap:

Ακολουθούν τα καβουρονανουρίσματα να υποθέσω ; :hb

Ελλαδάρα μου ... :hellas3
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Καλό Αντώνη αλλά στο τέλος περίμενα το χταποδάκι να πιαστεί στον ύπνο και να καταλήξει στα κάρβουνα }:D
Γιάννης :auto-sportbike:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ενημέρωση”