Τα πρώτα ξυρίσματα με shavette "The Shaving Shack"

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αλέξουρος έγραψε:Το μαχαίρι μάλλον θ' αργήσει να γίνει κτήμα μου, διότι η επένδυση των 300€ τουλάχιστον, που απαιτούνται για καλό μαχαίρι, λουρί, πάστες, πέτρες για τη συντήρησή του (σφάλματα κάνω και θέλω να μπορώ να το επισκευάζω/συντηρώ μόνος μου), είναι πολλά για εμένα.
δεν είναι ακριβώς έτσι. Αυτό που έχουμε πεί είναι ότι δεν μπορείς να πάρεις ένα μαχαιρι και ένα λουρί που κάνουν π.χ. απο 15€.
όμως δεν χρειάζεσαι τόσα πολλά.
Ένα Dovo Best Quality σαν το δικό μου, με ένα απλό λουρί (που συνίσταται για αρχή) δεν θα στοιχήσει πάνω απο 100-120€. Απλά για να μην μπλέξεις πρέπει να το πάρεις shave ready π.χ. απο εδώ

πάστες και πέτρες δεν είναι απαραίτητα, και αν τα πάρεις είναι για πολύ μετά.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να παίξει κανείς, δεν είναι μονόδρομος.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Αν όμως ακουμπήσεις κατά λάθος τον αθέρα στο νιπτήρα ή τη βρύση (που το βρίσκω εύκολο να συμβεί), τότε μένεις χωρίς μαχαίρι και πρέπει να βρεις κάποιον να στο ακονίσει. Αυτό συνεπάγεται έξοδα, αναμονή εβδομάδων, αν δεν έχεις δικές σου πέτρες και πάστες.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εντάξει αυτό ισχύει, αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο να συμβει. Ισχύει πάντως
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σιγά που μένεις χωρίς μαχαίρι επειδή κάπου το ακούμπησες.
Μην είμαστε υπερβολικοί. Αυτά τα εργαλεία δεν μασάνε μία.

Το περνάς λίγο από το λουράκι και είσαι οκ. Άντε, εκείνο το χιλιοστό της κόψης να μην αποδίδει τα μέγιστα, θα αποδώσει το διπλανό χιλιοστό.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Αφήστε με βρε παιδιά να απολαύσω τη σαβέτα μου. :megagrin Αρχίσατε να με βάζετε με τη μία στο τρυπάκι για μαχαίρι. :bigsmilie

Κοίταζα τώρα το site που έδειξε ο Απόστολος και μου τρέχουν τα σάλια.
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το μικρόβιο επωάζεται μέσα σου. Σε λίγο θα αρχίσει ο πυρετός …
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Το μικρόβιο του μαχαιριού υπάρχει εδώ και χρόνια. Όμως πιστεύω ότι προς το παρόν αντιμετωπίζεται καλά με τα αντισώματα shavette και safety. :megagrin
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Επιτρέψτε μου να συνεχίσω το ημερολόγιο ξυρίσματος με τη σαβέτα.

3ο ξύρισμα με τη σαβέτα σήμερα. Όπως και με την ξυριστική μηχανή ασφαλείας, έτσι και με τη σαβέτα, το τρίτο ξύρισμα είναι του ξεθαρρέματος. :bigsmilie Δεν έμεινε τρίχα για τρίχα, πήρα τα δύσκολα σημεία με XTG και κάποια ATG.

Κλασσικά, με το ATG είχα ερεθισμούς, αλλά το παράδοξο είναι ότι είναι λιγότεροι σε σχέση με εκείνους που μου άφησε το ξυράφι ασφαλείας σε ATG. Έκανα κι ένα κόψιμο (όχι το επικίνδυνο διαμήκες, αλλά το αντίστοιχο με εκείνο που κάνουν και τα ξυράφια ασφαλείας), αλλά αυτό οφείλεται σε βιαστικό πέρασμα κόντρα από σημείο που είχα ήδη περάσει 4 φορές. Δεν πτοήθηκα όμως αυτή τη φορά και ολοκλήρωσα το ξύρισμα.

Πήρα αρκετά καλά αυτή τη φορά (XTG) τα δύσκολα σημεία κάτω από το σαγόνι στο πίσω μέρος, αλλά δεν έχω μάθει ακόμα τις λαβές που πρέπει να κάνω εκεί. Χρειάζομαι αρκετή βελτίωση, μιας και δεν έχω βρει λαβή στην οποία να νιώθω άνετα, όπου θα φέρνω το ξυράφι προς τα πάνω, από το λαιμό προς το σαγόνι.

Το μόνο σημείο που δε μου άρεσε είναι ότι πέτυχα 3 διαμήκη γδαρσίματα. Απλώς κοκκινίλες, σαν επιμήκης ερεθισμός, δηλαδή ένα στάδιο πριν το κόψιμο. Κατάλαβα μόνο το ένα πώς έγινε, όταν κάποια στιγμή κόλλησε το ξυράφι. Μάλλον η μισή λεπίδα Derby στα δύο ξυρίσματα βγαίνει άχρηστη, αφού είναι σαν 4 ξυρίσματα με ολόκληρη τη DE λεπίδα σε ένα safety. Θέλω να καταλαβαίνω τα λάθη μου, οπότε με ανησυχεί που οι άλλοι δύο επιμήκεις ερεθισμοί δεν έγιναν αντιληπτοί κατά το ξύρισμα.

Σήμερα το παράκανα. :megagrin 50' στο μπάνιο, αφού χτυπούσα 10 λεπτά τον αφρό και έκανα συνολικά 4-5 περάσματα. Πρώτη φορά όμως βλέπω το δέρμα μου τόσο καλό μετά από επιθετικό κι επίμονο ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πάς ανέλπιστα καλά για τρίτο ξύρισμα.
Εννοείται ότι πρέπει να δοκιμάσεις και άλλες λεπίδες, π.χ. εμένα οι Derby δεν μου κάθονται καθόλου καλά....
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Αλέξουρος έγραψε:.....και έκανα συνολικά 4-5 περάσματα. Πρώτη φορά όμως βλέπω το δέρμα μου τόσο καλό μετά από επιθετικό κι επίμονο ξύρισμα.
Μετα απο ποσες μερες με τετοιο ξυρισμα θα ξαναθες;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”