ακόνισμα ξυραφιού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Οταν ένα μαχαιρι έχει ακονιστει με ταινια, ενώ μετα γινει προσπάθεια να ακονιστει χωρις΄ αυτό που συμβαινει είναι να ακονιζεις αλλα να μην βλέπεις άμεση βελτιωση στη κόψη διότι δεν ακουμπαει όλη η κόψη στην πέτρα αλλα μόνο το πάνω μερος της και θελει αρκετη δουλεια για να αρχίσει να φαίνεται αποτελεσμα και όταν κάποιος ακονιζει και έχει στο μυαλό του τη λογική ενος απλού φρεσκαρισματος μπερδεύεται αφανταστα. (γι αυτο όταν το ξυραφι έχει ακονιστει από άλλον, πάντα πρεπει να γινεται εξ αρχής νέα κόψη)

Αν η κόψη έγινε χειρότερη από πριν, κάτι άλλο συνεβη! ΄
Ή κακή τεχνική, ή μη επίπεδη πέτρα, ή συνδιασμός τους.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Μήπως υπάρχει κάποιος πρακτικός τρόπος για να ελεγχθεί το κατά πόσο επίπεδη είναι μια πετρα ;
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Με ένα μολύβι σχεδιάζεις ένα πλεγμα πάνω στην πέτρα.
Μετα ό πιό φθηνος τροπος για να την κάνεις επίπεδη, είναι να την τριβεις κανοντας οκταρια πάνω σε ένα βρεγμενο ντουκόχαρτο (πχ 400) που το έχεις τοποθετησει επίπεδα πάνω σε ένα σχετικα χοντρο κομμάτι γυαλί.
Συνεχιζεις, μεχρι να πάψει να φαινεται το πλεγμα. (Αν η πέτρα δεν ειναι επίπεδη, φαίνεται, γιατι το πλεγμα τρωγεται ανομοιόμορφα.)
Αυτο, εκτός του ότι πρεπει παντα να γινεται όταν κάποιος αγοράζει μία νέα πέτρα, πρεπει να γίνεται και κάθε τοσο, αναλόγως του πόσο χρησιμοποιειται αυτή.
Επίσης θα σου συνιστούσα μετα, να κανεις λίγο κυκλικές τις ακμές της (ανασηκώνοντας την ώστε να φαγωθει λίγο απ το ντουκόχαρτο η κάθε ακμή.

Εγω έχω για αυτή τη δουλειά την ισιωτικη πέτρα της σάπτον, η οποία είναι πλήρως επίπεδη, αλλα είναι πολύ ακριβή για κάποιον που ακονιζει μονο λίγα μαχαίρια.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

γ.ν. Να ρωτήσω κάτι?
Σε ένα από τα βίντεο του Lynn, αναφέρει ότι αποφεύγει να ισιώνει πέτρες με γυαλόχαρτο, γιατί μετά δεν φεύγουν τα στοιχεία του γυαλόχαρτου από την πέτρα ισχύει αυτό από την εμπειρία σου ή όχι.
Ευχαριστώ.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

bill3377 έγραψε:Τα περάσματα ήταν σε Χ. Τώρα για το πως το ακόνιζε ο προηγούμενος, δεν ξέρω. Η ράχη όμως μου φαίνεται λίγο φαγωμένη. Άρα δεν νομίζω να χρησιμοποιούσε ταινία. Δεν ξέρω αν διαβάζει ο Κωνσταντίνος και ξέρει κάτι παραπάνω για το ξυράφι γιατί νομίζω ότι και αυτός ανακατασκευασμένο το πήρε από αλλού.
Ναι εννοώ πάστα ή σε σκόνη. Φυσικά και δεν είναι απαραίτητο, αλλά ο συνδυασμός με ην coticule κάνει πολύ γλυκιά κόψη.

Όλα τα παραπάνω σχόλια των φίλων ήταν χρήσιμα και ενδιαφέροντα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

vsmirnios έγραψε:γ.ν. Να ρωτήσω κάτι?
Σε ένα από τα βίντεο του Lynn, αναφέρει ότι αποφεύγει να ισιώνει πέτρες με γυαλόχαρτο, γιατί μετά δεν φεύγουν τα στοιχεία του γυαλόχαρτου από την πέτρα ισχύει αυτό από την εμπειρία σου ή όχι.
Ευχαριστώ.
Kατα την γνωμη μου αυτο μπορει ίσως να συμβει μόνο σε πορώδεις πετρες (που δεν θελουν απλώς βρεξιμο, αλλα μούλιασμα)
Αν και πιστευω ότι με ένα καλό ξεπλυμα σε τρεχουμενο νερό δεν θα έχεις προβλημα.
Αυτο που δεν μου αρεσει στην μεθοδο με το ντουκόχαρτο είναι ότι δεν έχεις τη βεβαιότητα ότι είναι τελείως επίπεδος ό συνδιασμός γυαλιού-ντουκόχαρτου, αλλα ούτε άνετος στην χρήση.
Φαντασου ότι πχ η Diamond lapping plate της shapton είναι πιστοποιημενα επίπεδη με ανοχη +/- 5 micron
Επίσης πολύ καλή ειναι η DMT Dia-Flat 95 Lapping Plate.
Eχει και η Norton μια lapping plate πολύ φθηνη, από καρβιδιο του πυριτίου, αλλα φθείρεται και πρέπει να...την ισιώνεις.Εικόνα (άσε που δεν σου εγγυάται ότι όταν την αγοράζεις είναι απολύτως επίπεδη!)

Μια άλλη σχετικα οικονομική λυση (χωρις όμως πιστοποίηση επιπεδοτητας) είναι να χρησιμοποιήται σαν lapping plate μια DMT Dia-Sharp D8C - Coarse Grit (325 grit)
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Να ρωτήσω κάτι (μάλλον είμαι στο κατάλληλο νήμα). Επειδή σκέπτομαι να αγοράσω ένα δεύτερο ξυράφι απ' έξω (ebay) ξέρετε αν καταστήματα του είδους τουλάχιστον μεγάλα και γνωστά αναλαμβάνουν να στο δώσουν σε κατάσταση πραγματικά shave ready? Και εννοείται βέβαια αξιόπιστα και να μην τραβιέσαι μετά.
Το ερώτημα αφορά περισσότερο την αξιοπιστία γιατί αν γίνεται ή όχι με μια ερώτηση απαντιέται. Ή εν πάσει περιπτώσει αν ξέρετε κάποιο κατάστημα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Νομίζω αυτό, αν μιλάμε για καινούριο.

Added in 1 minute 26 seconds:
Επίσης αυτό, απο ΗΠΑ.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Δες και από την REVISOR
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Όπως επίσης και ο taylor1000.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”