ακόνισμα ξυραφιού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Έχω μία απορία.
Όσα έχουν φθαρμένη ράχη (υποθέτουμε ομοιόμορφα), με την ταινία δεν τους δίνουμε το σωστό ύψος ώστε η γωνία ακονίσματος να είναι σαν να ήταν καινούργιο;
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Χωρίς να κατέχω το άθλημα και μόνο από διάβασμα στο φόρουμ κατάλαβα ότι με το ακόνισμα αφαιρείται μέταλλο από τη ράχη και από τη κόψη με ίση αναλογία έτσι η γωνιά παραμένει σταθερή. Με τη χρήση ταινίας δεν αφαιρείται μέταλλο από τη ράχη με αποτέλεσμα να αλλάξει η γωνιά στη κόψη.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

'Ετσι ακριβώς Ηλία.
Με την ευκαιρία να πω ότι ξυρίστηκα με το Henkels το τροχισμένο από τους φίλους iogi και hero. Tώρα είναι ξυράφι για ξύρισμα. Πριν ήταν ξυράφι για γδάρσιμο χαχαχαχα. Και το χαίρεσαι ειδικά όταν ακούς τον χαρακτηριστικό αυτόν ήχο όταν κόβονται οι τρίχες. Και δεν κόβεσαι τόσο εύκολα όπως πχ με τη σαβέτα. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να κόβει περισσότερο αλλά υποθέτω πως όχι μετά από τη 1,5 ώρα περίπου στην πέτρα.
Εξ άλλου με τη nuavia είναι σαν "να κόβει περισσότερο από όσο δικαιολογεί η κόψη του"! χαχαχα πειράζω τους "αντινουαβικούς"!
Τους ευχαριστώ πάλι. Είναι σα να μου χάρησαν καινούργιο ξυράφι.
ΥΓ Θα ήθελα να πω εδώ τη γνώμη μου πάλι, για τα περίφημα "ακονιστήρια ή τροχεία" που κάνουν (υποτίθεται) δουλειά prof. Και λέω πάλι γιατί ήδη την έχω πει. Αλλά τι να πω....
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Έχω ένα θέμα με το Crown & Sword ERN 1166 το οποίο το είχα πάρει από τον Κωνσταντίνο shave ready. Μετά από καμιά 15αριά ξυρίσματα και με τη σύμφωνη γνώμη ενός παλιότερου στο ξύρισμα με μαχαίρια, αποφάσισα να το "φρεσκάρω" λίγο περνώντας το πάνω από την coticule που έχω με σκέτο νερό, χωρίς λάσπη. Το πέρασα 20 φορές και δοκιμάζοντάς το στο χέρι, δεν είδα κάποια διαφορά. Το ξαναπέρασα άλλες 20 (πάντα με σκέτο νερό και χωρίς πίεση) και μετά πέρασμα στο λουρί και ξύρισμα. Μου φάνηκε πολύ χειρότερο από πριν. Σήμερα το ξαναπέρασα στην coticule άλλες 20 με σκέτο νερό. Δοκίμασα στο χέρι να δω πως κόβει, αλλά απογοητεύτηκα. Το ξαναπέρασα άλλες 20 και άλλες 20 και νομίζω ότι έγινε ακόμη χειρότερο. Υπάρχει περίπτωση να χάλασα την κόψη; Δεν έβαζα πίεση και δεν έκανα λάσπη. Μόνο νερό έβαζα πάνω στην πέτρα. :doh: :think:
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Τι περάσματα έκανες; Χ strokes; Το μαχαίρι είχε καθόλου φαγωμένη ράχη; Μήπως ο προηγούμενος το είχε ακονίσει με ταινία;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Τα περάσματα ήταν σε Χ. Τώρα για το πως το ακόνιζε ο προηγούμενος, δεν ξέρω. Η ράχη όμως μου φαίνεται λίγο φαγωμένη. Άρα δεν νομίζω να χρησιμοποιούσε ταινία. Δεν ξέρω αν διαβάζει ο Κωνσταντίνος και ξέρει κάτι παραπάνω για το ξυράφι γιατί νομίζω ότι και αυτός ανακατασκευασμένο το πήρε από αλλού.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Και να χάλασες την κόψη μην αγχώνεσαι. Ετσι μαθαίνει κανείς.

Πολλά φρεσκαρίσματο τα κάνω ως εξής:
Σε πολύ αραιή λάσπη (ίσα-ίσα να αλλάξει λίγο χρώμα το νερό) κάνω 10-15 X strokes και στη ακολούθως 40 σε σκέτο νερό, όλα χωρίς καθόλου πίεση. 10-15 περάσματα σε CroX και 100 σε λουρί.
Πάντως είναι κρίσημο αν το βασικό ακόνισμα είχε γίνει με τανία.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Μάλλον χάλασε η κόψη για κάποιο λόγο. Είχα ανάλογο θέμα με ένα δικό μου μαχαίρι. Εκτιμώ ότι το "φρεσκάρισμα" πρέπει να γίνεται με ανάλογο τρόπο που έγινε το προηγούμενο ολοκληρωμένο ακόνισμα διαφορετικά χαλάει η κόψη.

Προσωπικά αφού "χάλασα" το μαχαίρι προσπαθώντας να το φρεσκάρω, αποφάσισα να σπάσω την κόψη σε γυαλί και να το πάω από την αρχή.
Σε μένα δούλεψε κατά κάποιο τρόπο αυτή η μέθοδος. Βρίσκομαι τώρα στο δεύτερο ακόνισμα. Το πρώτο ήταν μέτριο με το μαχαίρι να ξυρίζει χωρίς τράβηγμα μεν, αλλά όχι πολύ βαθιά. Το δεύτερο σαφώς καλύτερο με το μαχαίρι να ξυρίζει βαθύτερα.
Δεν είναι ακόμη στα επίπεδα που το θέλω αλλά ελπίζω να το βελτιώσω στο πέρασμα του χρόνου καθώς θα βελτιώνω την τεχνική μου στο ακόνισμα.

Αυτό που επίσης έμαθα είναι πως ότι δουλεύει όπως θέλουμε ΔΕΝ το πειράζουμε.
Έστω ότι έχω ένα μαχαίρι που έχω κάνει 10-20-50-500 ξυρίσματα και με ξυρίζει όπως θέλω. ΔΕΝ το πειράζω ( = "φρεσκάρω" ) επειδή πχ έκανε έναν αριθμό ξυρισμάτων ή επειδή πέρασαν χ μήνες από το ακόνισμά του.
Το μαχαίρι δεν είναι αυτοκίνητο που του αλλάζουμε λάστιχα και λάδια ανά κάποια χιλιόμετρα ή ανά κάποιο χρονικό διάστημα. Ο παππούς μου τουλάχιστον που μου έδειξε την χρήση του, το περνούσε μόνο από το λουρί και δεν το ακόνιζε ποτέ εκτός από τις περιπτώσεις που χαλούσε από λάθος χειρισμό. Μια φορά πχ πιτσιρικάς εγώ του το είχα πάρει για να βγάλω την μόνωση από ένα καλώδιο :)

Όλα τα παραπάνω είναι φυσικά προσωπικές απόψεις και σε καμμία περίπτωση δεν προτρέπω κάποιον να τις ακολουθήσει. Ίσως στο μέλλον αλλάξω γνώμη. Αν και βετεράνος πλέον στο ξύρισμα με μαχαίρια, στο ακόνισμα είμαι ακόμη νεοσύλλεκτος.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις. Χάρη επειδή δεν ξέρω και πολλά για το ακόνισμα, όταν λες X strokes εννοείς φαντάζομαι κινήσεις σε Χ. Όπως στοπάρουμε αλλά με την κόψη μπροστά. Όταν λες "περάσματα σε CroX" εννοείς σε πάστα; Αν ναι, το μόνο που έχω προς το παρόν είναι η coticule. Πρέπει να πάρω και κάποια πάστα προφανώς;
Vulcan τώρα το μετάνιωσα κι εγώ που το έκανα. Απλά σκέφτηκα ότι δεν έχει να πάθει τίποτε από λίγα απαλά περάσματα. Μάλλον έκανα λάθος.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις την κόψη με έναν μαρκαδόρο.
Κάνε δυο τρία περάσματα από την πέτρα και θα δεις τα ίχνη. Τέτοια παλιά μαχαίρια μπορεί, να τα έχουν ακονίσει και με διπλή ταινία. Πολύ πιθανόν να μην έχεις κάνει απολύτως τίποτα στο μαχαίρι. Προσθέτεις ταινία μέχρι να εξαφανιστεί το ίχνος του μαρκαδόρου. Η άλλη περίπτωση είναι να σπάσεις την κόψη και από την αρχή.
Εύχομαι να βοήθησα.
Ordo ab chao
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”