Πρώτες εμπειρίες με Shavette ...

Απάντηση
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Σε ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου Ηλία!
Στην απορία του Γρηγόρη για την κάθετη θέση στο μουστάκι, να πω οτι και εγώ το ίδιο κάνω (και κάτω από τα αυτιά). Ξεκινάω κάθετα με μηδενική πίεση και μετά δίνω την κατάλληλη γωνία. Για την ιστορία, στο μουστάκι δεν κάνω κόντρα, ούτε με DE.
Σε αυτό που λέει ο Ανδρέας για τα διαγώνια περάσματα στο λαιμό, προσωπικά δίνω γωνία ~45 μοίρες στην ακμή του ξυραφιού σε σχέση με την επιφάνεια που θέλω να ξυρίσω και ξυρίζομαι λοξά. Πιστεύω να γίνομαι αντιληπτός.
Στο πηγούνι, μετά το WTG, δεν έχω καταφέρει να ξυριστώ κόντρα. Τραβάνε όλες οι λεπίδες που έχω δοκιμάσει. Για το λόγο αυτό πρώτα τα παίρνω ATG (μετά το WTG εννοείται) και αφού φύγει το πολύ πράμα, πάω στην κόντρα.
Ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι φίλοι, αλλά νομίζω οτι η Feather AC είναι πολύ πιο φιλική σε κάποιον νέο στο ξύρισμα στη σαβέττα από τις υπόλοιπες σαβέττες. Θέλω να πω οτι αν μάθει κανείς να ξυρίζεται με κάποια άλλη, η Feather θα του φαίνεται παιχνίδι.
Τέλος, το άθλημα δεν θέλει μαγκιές. Όταν το έπαιξα στον καθρέφτη μάγκας και έμπειρος, παρασημοφορήθηκα υποδεκανέας...
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Link.2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: 07 Μάι 2016, 07:45
7
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1411 times

Δεν είναι ακριβώς οξύμωρο, el desperado y muy queridos amigos!

Πράγματι, η κόντρα στο μουστάκι (που έχει τις πιο σκληρές, άκαμπτες και χοντρές τρίχες σχεδόν σε όλους μας...) γνωστή και ως "fool's pass" μπορεί να γίνει αναίμακτα με χοντρότερες λεπίδες (SE, GeM, straight), ενώ με τις λεπτότερες DE σε πολλούς και πολλές φορές καταλήγει σε σφαγείο!
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Και κάτι άλλο που παρατήρησα και ξέχασα να το γράψω. Επειδή μου πήρε αρκετή ώρα το ξύρισμα ο αφρός άρχιζε και στέγνωνε. Στην περίπτωση αυτή τι να κάνω, να δουλέψω με περισσότερο νερό από την αρχή ή να ξαναπεράσω με το πινέλο τα σημεία που είναι να ξυρίσω και έχουν στεγνό αφρό ;
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σε καθε περιπτωση ο αφρος σου πρεπει να ειναι "νωπος" δηλαδη σχετικα υγρος. Αν σου ξεραθει για οποιοδηποτε λογο καλο θα ειναι να ξαναπερασεις με το πινελο νεα στρωση.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια. Χαίρομαι που άρεσε το βίντεο και παίρνω θάρρος να κάνω κι άλλο ένα με κανονική σαβέτα.
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο έγραψε:Πολύ καλό βίντεο, ευχαριστούμε που απασχολήθηκες !
Τα ξυραφάκια της σαβέτας σου πόσα ξυρίσματα σε βγάζουν ;
Με το δεξί χέρι που χρησιμοποιώ για ξύρισμα, παίρνω καλύτερο αποτέλεσμα στην ανάποδη μεριά (αριστερή) από την δεξιά Σαν να έχω κάνει δεύτερο πέρασμα από αριστερά Μάλλον η γωνία ξυρίσματος είναι η αιτία
Βέβαια η parker που έχω, είναι κάτι τελείως διαφορετικό από την δικιά σου Μόλις εχτές βρήκα ξυραφάκι να κάνει δεύτερο ξύρισμα (pol silver) Έχει μια επιθετικότητα στο ξύρισμα της που το πρόσωπο μου δεν δέχεται εύκολα δεύτερο πέρασμα και λιγότερο από 3 μερών γένια
Κώστα η λεπίδα μου βγάζει 10-15 ξυρίσματα. Όμως σαβετα που δέχεται λεπίδες DE σαν την δικιά σου μόνο ένα. Για το θεματάκι που έχεις πιστεύω και γω πως έχει να κάνει με τη γωνία.


MacGreg έγραψε:Γενικά παρατήρησα πως η γωνία που δουλεύεις είναι μικρή, όπως είναι αναμενόμενο. Σε κάποια σημεία, όπως στο μουστάκι και νομίζω στο λαιμό, φαίνεται να την έχεις πολύ πιο κάθετα σε σχέση με το υπόλοιπο πρόσωπο. Δε σε ενοχλεί αυτό ; Το αποτέλεσμα βέβαια σε δικαιώνει, αλλά περισσότερο ρωτάω από περιέργεια. Εμένα όπου μου έφυγε η γωνία με θέρισε και με έγδαρε, ειδικά στο λαιμό.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Θοδωρή!
Κάτω από τη μύτη στο μουστάκι την έχω κάθετα γιατί δεν γίνεται διαφορετικά. Δεν με ενοχλεί, ξεκινώ κάθετα και προχωρώντας μειώνω τη γωνία. Στο λαιμό προσπαθώ να προσαρμόζω τη σαβέτα ώστε η γωνιά να παραμένει ίδια. Πάντως γίνεται και ξύρισμα με τη λεπίδα κάθετα στο δέρμα, κάπου είχα διαβάσει ότι οι Γιαπωνέζοι έτσι ξυρίζονται.

Με το καιρό το χέρι θα μάθει και θα πήγαινε μόνο του ;)
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacGreg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2014, 18:22
9
Has thanked: 67 times
Been thanked: 47 times

Θα μάθει το χέρι, πού θα μου πάει ....

Απόψε αποφάσισα να κάνω τη δεύτερη προσπάθεια κι ο Θεός βοηθός !!!
Γρηγόρης
Άβαταρ μέλους
ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2016, 18:42
7
Τοποθεσία: Νάξος
Has thanked: 889 times
Been thanked: 295 times
Ηλικία: 57
Επικοινωνία:

2016-09-24 12.59.25.jpg
Μετά από καμιά 15αριά ξυρίσματα ακόμη, δοκιμάζοντας ξυραφάκια και βελτιώνοντας τεχνική Έβαλα στην σαβέτα πάλι την λεπίδα της Feather SS να συνεχίσω τις δοκιμές Την είχα δοκιμάσει στο μισό πρόσωπο για να την συγκρίνω με απλό ξυραφάκι Σήμερα σε ολόκληρο το πρόσωπο με γένια μόλις 2 ημερών (κάτι σκληρό για το πρόσωπο μου), για καλό τεστ της λεπίδας
Την ήθελα πιο κοφτερή, ήταν πολύ απαλή στο πρόσωπο, δεν είχα πρόβλημα που εξείχε δεξιά, αριστερά της σαβέτας, ούτε που το κατάλαβα στην πράξη Ερεθισμούς δεν είχα Κούμπωσε στην parker και κάθισε πολύ καλά !
Άμα βρω πια λεπίδα μου κάνεi(αν μου κάνει κάποια)από τις Feather, και κρατάνε πολλά ξυρίσματα, είναι και ακριβές, θα τις προτιμήσω από τα απλά ξυραφάκια
Το πρόβλημα που δεν βλέπω πως ν΄αντιμετωπίσω είναι ότι στο λαιμό οι τρίχες πάνε με φορά παράλληλη και δεν μπορώ να βάλω την σαβέτα παράλληλα για να κάνω κόντρα
Ακόμα και με μηχανή δυσκολεύομαι, το κάνω αλλά δεν τα κόβω όπως θέλω καλά
Αν έχετε καμιά πρόταση, ευπρόσδεκτη !
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Ι.Χ.Θ.Υ.Σ
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μπράβο Ηλία πολύ ωραίο βίντεο... :)

Μια φωτογραφία = χίλιες λέξεις,ένα βίντεο με πολλές φωτογραφίες = πόσες λέξεις;;;

Να πω καλοπροαίρετα πάντα,πως είσαι "προνομιούχος" και αυτό αφορά το δέρμα σου,είδα όμως σταθερότητα και σιγουριά,στις κινήσεις σου,μου θύμισες ένα φίλο που ξυρίζεται πολλά χρόνια,και το κάνεις να φαίνεται εύκολο... :handgestures-thumbupright:
Το πρόβλημα που δεν βλέπω πως ν΄αντιμετωπίσω είναι ότι στο λαιμό οι τρίχες πάνε με φορά παράλληλη και δεν μπορώ να βάλω την σαβέτα παράλληλα για να κάνω κόντρα
Ακόμα και με μηχανή δυσκολεύομαι, το κάνω αλλά δεν τα κόβω όπως θέλω καλά
Αν έχετε καμιά πρόταση, ευπρόσδεκτη !
Φίλε μου Κώστα δυστυχώς θα σε απογοητεύσω,μετά από πολλά χρόνια αναζήτησης,το "πρόβλημα" που αναφέρεις ως προς την φορά των τριχών,είναι και ο μοναδικός λόγος που σταμάτησα να ξυρίζομαι με φαλτσέτα,που κατά την ταπεινή μου γνώμη,είναι ο "Βασιλιάς" του ξυρίσματος,όμως με DE δεν έχεις κανένα πρόβλημα,η γνώμη μου είναι αυτό που άκουγα μια ζωή,δούλεψε την τεχνική σου,το σημαντικότερο όλων,η σαβέτα και η φαλτσέτα δεν κάνουν κόντρα με την φορά αυτή,εκτός και αν δεν σε νοιάζει το απόλυτο,και συμβιβάζεσαι με κάποια υπόλοιπα τριχών,όπως λέει και ο φίλος μας Ηλίας στο βίντεο...

*Μήπως πρέπει να μεταφερθεί το βίντεο και στο αντίστοιχο νήμα με τα βίντεο των μελών;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Στα άμεσα και βραχέα σχέδια είναιη αγορά μίας σαβέτας.
Πέρα από την εργονομία λοιπόν, που είναι υποκειμενική, η σαβέτα θα πρέπεινα είναι βαριά ή ελαφριά;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”