Σκάκι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Johnnie
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 31 Μάι 2011, 14:33
12
Ηλικία: 32

Τώρα με την κλεισούρα της εξεταστικής έχω πάρει φόρα...

Σκακιστές όλου του φόρουμ ενωθείτε!
Παίζει κανείς σκάκι από εδώ μέσα ή είμαι μόνος μου; :zigarette
(τακτικά, περιστασιακά, "ξέρω τις κινήσεις", το μικρό μου είναι Γκάρι, επίσημη βαθμολογία, μαιτρ...)

Επίσης, έχετε καλές σκακιέρες;
Μαρμάρινες, γυάλινες, ξύλινες σκαλιστές, μεταλικές, πλαστικές της σειράς, τάβλι-σκάκι, ταξιδίου... :zigarette

Εγώ θέλω κάποια στιγμή να πάρω μια μαρμάρινη καλή (στο μακρινό μέλλον) και μια από βυνίλιο με πλαστικά πιόνια να μπορώ να την κουβαλάω!

Ασχολούμαι σχετικά τακτικά (χωρίς να 'μαι κανάς μεγάλος παίκτης)
Έχουμε φτιάξει και σκακιστικό όμιλο στη σχολή (Μαθηματικό απθ για όποιον δε θυμάται/ξέρει)
Παίζω επίσης στο ίντερνετ και έχω επίσημη ελληνική βαθμολογία 1000!!!
(Από 'κει ξεκινάει, απλά είχα γραφτεί κάποτε σε έναν όμιλο και μου βγάλανε elo, δεν έχω παίξει ποτέ επίσημο αγώνα :xp1 )
Ως μαθηματικό, ορίζουμε ένα είδος οργανικής μηχανής που μετατρέπει την καφεΐνη σε θεωρήματα!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Α, τι μου θύμισες τώρα! Μεγάλη αγάπη το σκάκι. Έχω να παίξω 5 + χρόνια. Δυστυχώς δεν είχα φίλο στο ίδιο επίπεδο, που νομίζω ότι είναι απαραίτητο για να βελτιωθείς. Προσπάθησα λίγο και με Internet αλλά δεν κατάφερα ποτέ να γίνω καλός. Δεν είχα βλέπεις ποτέ και κάποιον δάσκαλο. Ίσως όμως να μην έχω και το ταλέντο…
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Johnnie
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 31 Μάι 2011, 14:33
12
Ηλικία: 32

Δεν τίθεται θέμα ταλέντου (καλά, τίθεται, όταν μιλάμε για 12χρονους grandmaster, αλλά το τελέντο δεν έχει σχέση με τα ενδιάμεσα στάδια), το σκάκι είναι θέμα εξάσκησης. Ακόμα κι ο δάσκαλος, θα δείξει σε κάποιον πράγματα που θα τα βρει μπροστά του έτσι κι αλλιώς!

Ισχύει όμως, πως αν δεν έχεις κάποιον φίλο/γνωστό στο ίδιο επίπεδο να παίζεις, θα το βαρεθείς (γιατί η βελτίωση, έρχεται και από διάβασμα σκακιστικών βιβλίων και από παιχνίδια με το pc)

Πάντως, αν θες να ξαναρχίσεις, υπάρχουν σελίδες (όπως το chess.com που παίζω εγώ, αλλά και διάφορες άλλες) στις οποίες γράφεσαι και κρατάνε βαθμολογία, ώστε να παίζεις με άτομα ίδιου επιπέδου!

Edit: Επίσης, υπάρχουν διάφορα προγράμματα, σε μεγάλη εκτίμηση έχω το chessmaster (το πρώτο πρόγραμμα σκακιού που έπαιξα) και, ως το καλύτερο, φημίζεται, το fritz. (Για freeware δε ξέρω, αλλά φαντάζομαι όλο και κάτι θα υπάρχει)
Ως μαθηματικό, ορίζουμε ένα είδος οργανικής μηχανής που μετατρέπει την καφεΐνη σε θεωρήματα!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αν βρώ λίγο χρόνο θα ξεκινήσω με το chess.com και βλέπουμε!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Μία ενδιαφέρουσα πλατφόρμα.
Καλά δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις (για να μην παρεξηγηθώ) αλλά να χάσω μία παρτίδα μη σου πω και δύο εις την Χ παρτίδες, ξέρω :P
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Εδώ (πλοήγηση με αριστερό/δεξί βελάκι) βήμα - βήμα η ανάλυση μίας παρτίδας που έπαιξα πριν λίγο. Εντάξει έκανα μερικές κινήσεις καμικάζι αλλά...το αποτέλεσμα μετράει! :D
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αρκετα καμικαζι αλλα μια χαρα εκατσαν :-)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”