Παραδοσιακό Ξύρισμα (Wet Shaving). Ο οδηγός του αρχάριου.

Απάντηση
giwrghsx2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 16 Μαρ 2016, 15:11
8
Τοποθεσία: Χανιά
Has thanked: 3 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 29

Καλησπερα παιδια! Λοιπον ξεκινησα σιγα σιγα και γω με vintage gillete parat του παππου μου του συγχωρεμενου (απολυμασμενη φυσικα αλλα θα ηθελα να την κανω να φαινεται και καινουργια δηλαδη να γυαλισει και να διωξω γρατζουνιες που εχει ) bic astor (το οποιο φοβηθηκα στο λαιμο και πηγα με bic metal πλαστικο εκει ) palmolive κρεμα και ενα πινελακι που βρηκα στο σουπερ μια χαρα με βολεψε κανει καλο αφρο ευκολα σε μπολακι.. Τωρα στο αποτελεσμα οπως παντα ο λαιμος μου ενα χαλια..πολλα σπυρακια παρα πολλα.. Μετα το ξυρισμα εβαλα μυρτω λεμονι για απολυμανση και μετα prosar balm .. Δεν βοηθησαν ιδιαιτερα στην αντιμετωπιση του προβληματος με τα σπυρακια..
Να πω οτι ακολουθησα πιστα την ολη απαιτουμενη διαδικασια οπως λενε ολες οι οδηγιες αλλα το αποτελεσμα ηταν αυτο..Οτι παθαινω παντα στο ξυρισμα ενας λαιμος γεματος με σπυρακια που δεν υποχωρουν για καιρο..ακολουθησα την φορα των τριχων παντα.. Τι πιστευετε μπορω να κανω παιδια? Γιατι νιωθω οτι πραγματικα οτι ξυρισμα και αν κανω αυτο θα ειναι το αποτελεσμα στον λαιμο μου..ολα τα αλλα αψογα και πολυ απολαυστικη η ολη διαδικασια...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Άλλαξε την λεπίδα astor.Πάρε να δοκιμάσεις 5-6 διαφορετικές λεπίδες και θα δείς διαφορά.Βάλε λιγότερη πίεση και φυσικά μην ξυρίζεσαι καθημερινά αλλά ανα 2 ημέρες!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Να συμπληρώσω στα παραπάνω πως καλό θα ήταν να ελέγξεις τη φορά των τριχών στο λαιμό σου. Είσαι σίγουρος πως ξυρίζεσαι με τη φορά τους ή μήπως απο λάθος εκτίμηση, στο λαιμό τις παίρνεις κόντρα και ερεθίζεις το δέρμα ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
giwrghsx2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 16 Μαρ 2016, 15:11
8
Τοποθεσία: Χανιά
Has thanked: 3 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 29

στο λαιμο ηταν το bic metal παιδια το ξυρισμα ηταν ανα 5 μερες πιεση δε βαζω καθολου ..
η φορα σε ενα σημειο παει προς τα πανω σε ενα προς τα κατω τα προσεξα πολυ αυτα κ δεν εκανα λαθος:/
giwrghsx2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 16 Μαρ 2016, 15:11
8
Τοποθεσία: Χανιά
Has thanked: 3 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 29

Για να έχετε μία εικόνα του πρόβληματος οριστε μερικές εικόνες


Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Φίλε Γιώργο πήγες σε κάποιο δερματολόγο όπως είχαμε πει πριν κάποιο καιρό;
Νίκος
giwrghsx2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 16 Μαρ 2016, 15:11
8
Τοποθεσία: Χανιά
Has thanked: 3 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 29

μια αλοιφη μου χε δωσει την κλασσικη fucidin και μου πε να περιμενω καποιο καιρο μεχρι να περασουν μεχρι να ξυριστω ξανα. Τα ιδια θα εκανα και γω χαχα..Προφανως και θα παω σε καποιον καλυτερο αφου ξαναεχουμε τ ιδια κ ας χρειαστει να πληρωσω ο αλλος ηταν απο τους εοπυ αλλα προφανως δεν εκανε πραμα..τελος παντων μολις μπορεσω θα παω σε καποιον καλυτερο απλα πολυ φοβαμαι οτι το ξυρισμα δεν ειναι για μενα πραγματικα απο τα 15 μου που αρχισα να ξυριζομαι ειμαι 22 παντα τα ιδια..βεβαια μεχρι πριν ενα μηνα ημουν στην εποχη της τενεκεδουπολης οπως λετε αλλα και τωρα δυστυχως δεν υπαρχει η παραμικρη αλλαγη..
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Γιώργο δοκίμασε να βάλεις κάποιο pre-shave πριν το ξύρισμα. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο φυτικό λάδι ως pre-shave oil ή κάποια ενυδατική κρέμα ως pre-shave cream.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Να ξέρεις Γιώργο οτι θέλει μια περίοδο προσαρμογής και το παραδοσιακό ξύρισμα. Πρώτον να συνηθίσει το δέρμα, δεύτερον να αναπτύξεις τη σωστή τεχνική και τρίτον, να βρεις ποια μηχάνη και ιδιαίτερα ποια λεπίδα σου ταιριάζει. Σε αυτό μπορούμε να σε καθοδηγήσουμε, αναλόγως τη πυκνότητα και σκληρότητα των τριχών σου, καθώς και της ευαισθησίας του δέρματός σου. Όσο μπορώ να διακρίνω από τις φωτογραφίες, δε τα βλέπω ιδιαιτέρως πυκνά και σκληρά τα γένια σου.

Ωστόσο πριν απ'όλα αυτά, θα σου ξαναπώ οτι θεωρώ πως είναι εξαιρετικής σημασίας, η επίσκεψη σε ένα καλό δερματολόγο. Θα σου δώσει κάποιο σαπούνι, κάποια αλοιφή, μια αγωγή τελοσπάντων που θα σε βοηθήσει και θα δεις μεγάλη διαφορά στο δέρμα σου. Αρκεί να την τηρήσεις κατα γράμμα.

Επίσης ίσως θα πρέπει να αποφεύγεις σε αυτή τη φάση, τα αφτερ σειβ με οινόπνευμα. Να κοιτάξεις προς κάποιο balm για ευαίσθητες επιδερμίδες. Έχουμε να σου προτείνουμε μπόλικα και απ' αυτά αν θες. Αν σώνει και καλά θες και μια lotion με οινόπνευμα, θα έλεγα να αφήσεις αυτά του εμπορίου και να κοιτάξεις πχ το Speick που είναι εξαιρετικό και φιλικό με το ευαίσθητο δέρμα.
Νίκος
giwrghsx2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 16 Μαρ 2016, 15:11
8
Τοποθεσία: Χανιά
Has thanked: 3 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 29

το ξερω οτι ειμαι στο απολυτο ειδικο φορουμ και ολα τα παιδια ειναι προθυμα να βοηθησουν σε καθε απορια και ευχαριστω πολυ! Η επισκεψη στο δερματολογο οντως επειγει και ειναι το πρωτο μου μελλημα ως τοτε δε θα ξυριστω. Ισχυει οτι δεν είναι πολυ πυκνα και σκληρα και μαλλον το δερμα μου τεινει στο ευαισθητο. Το speick το χω στα υποψιν μου ! Απλά ο φοβος μου ειναι οτι γενικα δε μου παει το ξυρισμα διοτι οπως προειπα απο παντα οταν ξυριζομουν ειχα θεματα..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”