Συμπληρώματα διατροφής

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Θα ήθελα να σας ρωτήσω - ιδιαίτερα τους κυρίους που αθλούνται συστηματικά - ποιά είναι η άποψή σας σχετικά με τα συμπληρώματα διατροφής. Θα με ενδιέφερε περισσότερο να μάθω σχετικά με τη πρωτεϊνη σε σκόνη και αν την έχει δοκιμάσει κανείς για μεγάλο χρονικό διάστημα.
Είμαι 1,79 και ζυγίζω 79 κιλά, προσέχω όσο μπορώ τη διατροφή μου και η μόνη μορφή άθλησης που κάνω είναι έλξεις στο μονόζυγο, πους απς, άντε και στο τσακίρ κέφι να επιλέξω τις σκάλες αντί του ασανσέρ. Δε με ενδιαφέρει να αποκτήσω όγκο.
Για δώστε μου τα φώτα σας.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Γειά σου φίλε.
Πρωτεΐνη χρησιμοποιώ εγώ για 17 χρόνια σερί .Έχω πιει σχεδόν όλες τις μάρκες και όλους τους τύπους ( αυγού, ορού γάλακτος, καζεΐνη, μεικτες και ασε τα αμινοξέα και αλλα πολλα ).Έκανα γυμναστική με βάρη πολλά χρόνια . Έχω σταματήσει δυστυχώς εδώ και 9 μήνες λόγω αλλαγής του ωραρίου της συζύγου και επειδή πρέπει να κρατάω το παιδί . Αλλά θα επανέλθω με την πρώτη ευκαιρία . Τώρα γνώμη μου αν δεν κάνεις δυνατή προπόνηση με βάρη και περιορίζεσαι μόνο σε αυτά που γράφεις, μπορείς να πάρεις την πρωτεΐνη που χρειάζεται από το φαγητό σου . Η πρωτεΐνη από μόνη της ΔΕΝ δίνει όγκο . Μυϊκή αποκατάσταση κάνει στις ίνες που εσύ διαλύεις σε κάθε προπόνηση. Μετά την προπόνηση χρειάζεται μια ποσότητα υδατάνθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη μαζί με πρωτεΐνη να σταματήσει ο καταβολισμός και να αρχίσει η αποκατάσταση . Καλύτερα αν θες πάρε ένα αντιοξειδωτικό όπως η βιταμίνη C για τις ελεύθερες ρίζες που δημιουργεί η ίδια η προπόνηση και φυσικά ο τρόπο ζωής μας .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Άκη ευχαριστώ. Δεν έχω τη πολυτέλεια για προγραμματισμένη-συστηματική προπόνηση απλά αυτό που κάνω είναι περισσότερο " όπως περνάω απο τη πόρτα τραβάω 5 pull ups ή την επόμενη φορά 5 chin ups. " To ίδιο συμβαίνει και με τα push ups, θα πάρω μια 15αδα τώρα μια 10αδα ύστερα 20 πιό μετά και πάει λέγοντας. Ξέρω πως αυτό δεν είναι ό,τι καλύτερο αλλά για μένα είναι καλύτερο απο το τίποτα.
Όσο αφορά τη διατροφή μου, ξεκινώ με βρώμη για πρωινό με γάλα χαμ.λιπαρών και 1κ.γ. καστανή ζάχαρη ( η μόνη κουταλιά ζάχαρης για όλη μέρα ), για δεκατιανό 2 αυγά βραστά, μεσημέρι φαγητό και σαλάτα αλλά χωρίς ψωμί και σάλτσες υπερπαραγωγή , αργότερα 2 μερίδες φρούτου και το βράδυ πολλές φορές σκέτο cottage cheese ή κάτι ελαφρύ. Πίνω πολύ νερό και ανάμεσα στα γεύματα τσιμπολογάω ξηρούς καρπούς, με μέτρο !
Είναι αρκετά αυτά για να με καλύψουν πιστεύεις ; Προσωπικά νιώθω καλά με τον εαυτό μου. Περιμένω με ενδιαφέρον να δω κι άλλες γνώμες πάνω στο θέμα..
Σ'ευχαριστώ και πάλι !!
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Ηλία καταλαβαίνω πολύ καλά ότι δεν έχεις την πολυτέλεια να γυμναστείς όσο θα ήθελες . Εγώ ήμουν για 20 χρόνια αυτό που οι Αμερικάνοι λένε gym rat και έφτασα στο σημείο να μην έχω χρόνο να φάω και έχω χάσει κιλά χωρίς να το θέλω. Η διατροφή σου γενικά είναι χαμηλή σε θερμίδες αν και δεν ξέρω και την ημερήσια δραστηριότητα σου .Παντως μην συνηθίζεις τον οργανισμό σου σε λίγες θερμίδες . Υπάρχει ένα ρητό που λέει όσο τρως καις . Ανά περιόδους να αυξάνεις τις θερμίδες σου για να καις και περισσότερο. Γενικά τρως καθαρά απότι βλέπω. Τώρα δεν ξέρω και τι στόχο έχεις από την διατροφή σου . Απώλεια λίπους ? Διατήρηση? Για απώλεια λίπους πρέπει να αλλάξεις κάποια πράγματα . Θα χαρώ σε κάποια συνάντηση να καταφέρω και εγώ να έρθω να μιλήσουμε από κοντά . Δεν θέλω να κάνω ούτε τον ειδήμονα ούτε τον έξυπνο. Θα σου πω κάποια πράγματα από προσωπική και όχι μόνο εμπειρία. Γύρω στα 35 γυμναζόμουν με γνωστό αθλητή του ΒΒ για 2 χρόνια και έμαθα πολλά , χώρια το ψάξιμο που έχω κάνει ο ίδιος. Και για συμπληρώματα μπορώ να σου πω ότι θες και να σου δώσω και λινκ για παραγγελίες για πρωτεΐνη από Ευρώπη γιατί από Αμερική υπάρχει περιορισμός με τα κιλά . Ελπίζω να τα πούμε από κοντά
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Nα 'σαι καλά Άκη ! Θα το ήθελα και γώ να βρεθούμε κάποια στιγμή !!

-edit- Τί έχεις στο μυαλό σου όταν γράφεις για αύξηση θερμίδων ; Ποσοτικά και τρώω δύο κεμπάπ απ'όλα κάθε 15 για παράδειγμα ή μια πίτσα ή μεγαλώνω τις μερίδες μου που και που ;

Πάντως απ΄ό,τι κατάλαβα δε χρειάζομαι σκευάσματα πρωτεϊνης, σωστά ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Όχι σαβούρα Ηλία . Ανεβάζεις τις μερίδες σου ή προσθέτεις γεύματα.
Αν τρως σωστά δεν χρειάζεται η πρωτεΐνη σε συμπλήρωμα στη φάση που είσαι τώρα! Αν τώρα επιμένεις μια πρωτεΐνη το πρωί ειδικά ανεβάζει και τον μεταβολισμό . Μιλάω για γρήγορης αποδέσμευσης (whey protein )
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αφού δεν σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις όγκο για ποιο λόγο να πάρεις πρωτεΐνες;
Νομίζω μια ισορροπημένη διατροφή καλύπτει όλες σου τις ανάγκες. Προσωπικά ακόμα και την περίοδο που μπορεί να κάνω πολύ βαριά προπόνηση λόγω τρεξίματος (αερόβια άσκηση βέβαια) βασίζομαι αποκλειστικά στις φυσικές τροφές.
Χάρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Xάρη, μου είχε δημιουργηθεί η εντύπωση πως δεν παίρνει ο οργανισμός την ΣΗΠ πρωτεϊνης που χρειάζεται με τη διατροφή που ακολουθώ και το καθημερινό πρόγραμμα που έχω. Μάλλον έκανα λάθος.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

στο εμποριο υπαρχει φρεσκο ωμο παστεριωμενο ασπραδι αυγου που εχει 10 γραμμ πρωτεινης ανα 100 αν δεν κανω λαθος. ειναι πολυ καλο για οσους θελουν περισσοτερη πρωτεινη χωρις να θελουν να καταναλωσουν σκονη,πρωτεινης.η βραστο ασπραδι που δεν ειναι τοσο καλο και βεβαια οχι ωμο απο το αυγο γιατ δεν ειναι παστεριωμενο.
επινα τετοια μεχρι πριν μερικους μηνες τα ψιλοβαρεθηκα γιαιτ η σκονη ερχεται πιο φθηνα.
για πολυ καλη πρωτεινη στην ελλαδα, χωρις τιποτα αλλο υπαρχει ελληνικη με το ονομα Wheypro: 100% που ειναι απο γαλα κατσικας και προβατου πολυ ανωτερη απο την αγελαδινη εισαγωγης κτλ και πιο ακριβη.......για αυτον τον λογο....
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εννοείς την πρωτεΐνη Ηρακλής έτσι ? Ναι είναι από γάλα κατσίκας αλλά οι τύποι συνεχίζουν και χρησιμοποιουν σαν γλυκαντικό φρουκτόζη οπότε για μένα είναι άκυρη. Τώρα όσο για τα αυγά και τα ασπράδια δεν είναι το είδος της πρωτεΐνης που χρειάζεσαι μετά την προπόνηση. Μετά την προπόνηση υπάρχει αυτό που λέγεται opportunity window και διαρκεί 45 λεπτά με μια ώρα από την στιγμή που η καρδιά αρχίζει να επανέρχεται σε φυσιολογικό παλμό . Στο χρονικό αυτό διάστημα χρειάζεσαι μία ποσότητα πρωτεΐνης (εδώ υπάρχουν διαφωνίες σχετικά με το πόσο ) και μια μορφή υδατάνθρακα γρήγορης αποδέσμευσης που συνήθως είναι η δεξτροζη και τα απλά σάκχαρα (ανθομελο π.χ) που βοηθά στην αποθήκευση της πρωτεΐνης στους μυς μέσω μιας από της πιο αναβολικες ορμόνες, της ινσουλίνης. Για να συμβεί όλο αυτό πρέπει να έχει προλάβει να διασπαστεί η πρωτεΐνη. Όλο αυτό δεν προλαβαίνει να το κάνει η πρωτεΐνη αυγού . Υπάρχει σημαντική διαφορά χρόνου διάσπασης ανάμεσα στην πρωτεΐνη και την δεξτροζη. Μόνο η πρωτεΐνη άμεσης απορρόφησης όπως η Whey το κάνει . Το αυγό είναι εξαιρετικό για προσλαμβανουσα πρωτεΐνη μέσω της διατροφής και όχι για μετά από την προπόνηση.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”