Τατουάζ

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλά τώρα το τερμάτισαμε. Δηλαδή επειδή κάποτε κάποιοι έκαναν ένα σταυρό ή έναν αριθμό ή οτιδήποτε άλλο οι πιτσιρικάδες (ή οι μεγαλύτεροι ) σήμερα κάνουν tribal και κινέζικα γράμματα ή οτιδήποτε έρθει στον καθένα ? Όσοι τα γουστάρετε πείτε ότι τα κάνετε γιαυτό το λόγο και αφήστε το "ιστορικό υπόβαθρο" για να το δικαιολόγησετε. Σε λίγο θα μας πουν όσοι παίρνουν αναβολικά για να πρηστούν ότι το κάνουν γιατί στην Αρχαία Ελλάδα έπαιρναν βότανα και οι μουσατοι ότι το κάνουν επειδή στο σόι τους είχαν κάποιο παπά και πάει λέγοντας.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Γιατί δεν ήταν κοινωνικά αποδεκτό.Τη σήμερον ημέρα που υπάρχει ανοχή και ισοπέδωση σε όλα (φούστηδες και παλικάρια γίνανε μαλλιά κουβάρια) ο καθένας εκφράζεται ελεύθερα όπως του φανεί χωρίς να κινδυνεύει με γιαούρτωμα. Όσο για τους τηλεμαγείρους που έχουν γίνει μπλεμαρέν από τα μελάνια, ούτε ξέρω τι μυαλά κουβαλάνε ούτε και με ενδιαφέρει να μάθω.

Άκη, κουβέντα κάνουμε. Αυτό ειναι το νόημα ενός forum (η αγορά στα λατινικά).Τίποτε δεν τερμάτισαμε κι ούτε δικαιολογειται τίποτε.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Το οτι εγινε τωρα μοδα δεν σημαινει τιποτα.Αν καποτε γινει μοδα το π.ξ. θα σημαινει οτι πριν γινει μοδα κανεις δεν ξυριζοταν ετσι;Εχω ενα τατουαζ που με αντιπροσωπευει και δεν μετανιωσα καθολου που το εκανα,το εκανα για μενα και φυσικα οχι λογω μοδας.Απο μικρος ηθελα να κανω πριν γινει μοδα απλα δεν μου ειχε δοθει η ευκαιρια.Ειμαι γενικα παλαιων αρχων και ολιγον πουριτανος θα ελεγα.Πχ απεχθανομαι τα σκουλαρικια στους αντρες,το πιρσινγκ που λενε αλλα το τατουαζ που κανει καποιος οχι για επιδειξη αλλα για παρτη του δεν το κατακρινω.Ειδικα αν εχει συμβολικο χαρακτηρα.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η συζητηση μας εδω, παροτι ακολουθει αυτα που ρωτησε ο Αντρεας στο αρχικο ποστ, εχει μια ταση να φτασει στα ακρα και να δημιουργηθουν εντασεις. Εχετε το υποψη σας, αν γινεται να μην περασουμε το σημειο αυτο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο κι εγώ είμαι τύπος πατρίς - οικογένεια. Mantilas συμφωνούμε σε όλα.
Herco έχεις δίκιο. Το stopover στο ελ Βενιζέλος τελείωσε. Καλό ξημέρωμα κύριοι.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Χάριν λόγου Ανδρέα η λέξη το "τερματισαμε" . Ζητώ συγνώμη αν ακούστηκα απρεπής.Δεν θέλω να προσβάλω κανένα .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 714 times

Ενταξει δεν νομιζω να τσακωθουμε τωρα για τα τατουαζ,μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε και καθε αποψη σεβαστη.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εννοείται! Έτσι και αλλιώς ο καθένας με το σώμα του ότι γουστάρει κάνει ... Έχω να ασχοληθώ με σοβαρότερα θέματα :violin: όπως η αγορά της πρώτης μου open comb :lmao θα τα πούμε στη " Σούπα "
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Βρίσκω τους ανθρώπους που κρίνουν τους άλλους και τις επιλογές τους τουλάχιστον απαράδεκτους.
Ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του βιώματα και πεποιθήσεις, το να κρίνει κάποιος τον άλλο είναι σαν να κατουράει σε κόντρα άνεμο...

Προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το τι κάνει ο άλλος στον εαυτό του.
Ιδικά για τα τατουάζ, το αντίθετο μάλιστα. Γιατί ξέφευγαν από τα "στερεότυπα" και πήγαιναν κόντρα στα "ταμπού".
Αν είναι και καλαίσθητο το αποτέλεσμα ακόμα καλύτερα.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα τατουάζ (όπου και να βρίσκεται) μπορεί να προσδιορίσει τον χαρακτήρα ή τον "επαγγελματισμό" του ανθρώπου.
Ο λόγος που το κάνουν επίσης δεν με απασχολεί γιατί είναι επιλογή τους.
Μόδα, καψούρα, αγάπη, απώλεια, ανάμνηση, ιδεολογία και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Είναι δικιά του επιλογή και εγώ ότι και να πω/σκεφτώ στον βρόντο θα πάνε.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οταν θα γινω ινδιανος,μαορι θα κανω ενα.τα τατουαζ με συναρπαζουν και μου αρεσουν πολυ.δεν θα κανω ποτε οσο ζω.δεν συναδει με το κοινωνικο/πολιτιστικο υποβαθρο μου.α ρε τι χανω...

Added in 51 minutes 15 seconds:
και κατι ιστορικο επειδη αναφερθηκαμε.στην αρχαια ελλαδα και ρωμη τατουαζ ειχαν μονο οι αιχμαλωτοι,οι δουλοι,οι εγκληματιες και οι λιποτακτες ουτως ωστε να μην μπορουν να κρυφτουν απο τις αρχες.τα τατουαζ γενικα και στην αρχαια ελλαδα αλλα και στη αρχαια ρωμη θεωρουνταν βαρβαρικο εθιμο και οι ελευθεροι πολιτες τα αντιμετωπιζαν αρνητικα και υποτιμητικα.γενικα μπορουμε να πουμε οτι σε αυτες τις 2 περιοχες του κοσμου την συγκεκριμενη χρονικη περιοδο τα τατουαζ δεν εχαιραν και μεγαλης εκτιμησης. :hellas3
Απάντηση

Επιστροφή στο “Τατουάζ”