Feather Artist Club SS

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Θα συμφωνήσω με τον Χάρη, το Feather δεν ξυρίζει λιγότερο βαθειά. Από την άλλη δεν έχω κοπεί ποτέ στο πρόσωπο με straight ενώ με το Feather κάποιο μικροατύχημα δεν είναι και τόσο σπάνιο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ισως συνδιαζω την αισθηση με το βαθος γιαυτο μου φαινεται ετσι. Δεν λεω οτι δεν ξυριζει βαθυα το Feather αλλοιμονο απλα μαλλον το Sheffield ειναι αξεπεραστο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Κι εγώ δεν βρισκω διαφορα στο βαθος ξυρισματος μεταξύ των feather και των κανονικών μαχαιριών.
Δεν βρισκω δε διαφορα ούτε μεταξυ του SS και του DX όπως αναφερουν ότι υπάρχει, κάποιοι στα ξενα φόρα.
Εξ άλλου, με όλα είναι τοσο βαθύ το ξύρισμα που τα συμπεράσματα περι βαθους μπορεις να τα βγαλεις μόνο μετα από τουλάχιστον 24 με 36 ώρες.
Για την «γλυκύτητα» συμφωνω για την πλειοψηφια των Sheffield.
Απ την άλλη το Feather (μιλαω για το Super Professional),στα αρχικά ξυρισματα παρ ότι πολύ πολύ κοφτερο, δεν μπορω να πώ ότι έχει τραχύτητα και δεν είναι γλυκό. Μετα δε από 8-10 ξυρισματα το βρισκω πολύ γλυκό και με αισθηση που μοιάζει ενός καλού Sheffield.
Αυτό που κανει κατά την γνωμη μου διαφορα στην ανεση και την αίσθηση, είναι και η υπαρξη των καμπύλων (smilling) λεπιδων που ειχαν τα παλια ξυράφια.
Δυστυχώς τα συγχρονα για λογους ευκολίας στην κατασκευή αλλά και στο ακόνισμα, εχουν ευθειες λεπίδες.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Mιά και το ανέφερα στο θέμα του DX, θα ήταν παράληψη να μην πω την άποψή μου και για το SS

Τι θα ήθελα (ιεραρχικά) αν μπορούσα να παρέμβω στην κατασκευή του:

1) Αντί γι αυτές τις 4 άσχετες (και άχρηστες) ανάγλυφες γραμμές στον κορμό της λαβής, να γράφει ανάγλυφα απ την μια πλευρά Feather και απ' την άλλη Artist Club SS. (νομίζω ότι η υπαρξη αυτού είναι που προσθετει πολύ στην ομορφια του DX, ενώ αυτή η ανευ λόγου «ανωνυμία» του SS, του τη στερεί δραματικά!)
2) Πιο κλασική αρθρωτή θήκη.
Δεν βαζω αλλαγη του κυματοειδούς κατω μερους της λαβής, γιατι την συνηθίζεις και δεν σε δυσχεραίνει, ενώ ταιριάζει πολύ στην όμορφη και λιτη φορμα του.
Γενικά παντως οι αλλαγές που θα ήθελα στο SS, εν αντιθέσει με το DX, έχουν να κάνουν μόνο με την αισθητική και όχι με την λειτουργικότητά του ή με την αίσθηση κατά το ξύρισμα.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Εκτός θέματος
Γιάννη καλησπέρα θα με ενδιέφερε πάρα πολύ η γνώμη σου,αν βέβαια δεν σου κάνει κόπο,θα ήθελα να σε ρώτήσω αν έχεις δοκιμάσει,κάποια ξυράφια από αυτά: CJB/ Kasho Kai Captain Razor Folding/
Kai Captain Excelia Folding/και αν ναί...!
να πεις δυο λόγια,σε σχέση με τις Feather SS-DX, *με ενδιαφέρει κυρίως η Kai Captain Excelia Folding...
Και για να πω την γνώμη μου,με την πολύ μικρή εμπειρία μου στις σαβέτες,και χωρίς να θέλω να γίνω απόλυτος,
απλά νομίζω ότι η DX είναι ποιο κοντά στην φαλτσέτα,από ότι η SS,και μιλώ πάντα για την αίσθηση που σου δίνει στο δέρμα-πρόσωπο,μέχρι εκεί,δεν μιλώ για κάτι άλλο...

Την SS Γιάννη την έχω αρκετούς μήνες,και την γνωρίζω κάπως,την DX μου την δάνεισαν για να την δοκιμάσω,έτσι έχω μόνο 12 ξυρίσματα μαζί της,με "σφήνα" την SS για συγκρίσεις,πράγμα που με κάνει να μην είμαι και σίγουρος,για την DX.

[*]Πραγματικά δεν ξέρω ποια από τις δυο θα κράταγα,αν είχα και την DX,διότι και οι δυο είναι φοβερά εργαλεία,επίσης δεν ξέρω αν κάνω λάθος ως προς την αίσθηση,περιμένω και την δική σου επιβεβαίωση,καθώς και άλλων μελών μας...

[*]Ρωτάω δε για την Excelia γιατί είναι πανάκριβη για μένα,και δεν μπορώ να προχωρήσω έτσι στα τυφλά,αν είναι αρκετά καλύτερη από τις Feather θα πουλήσω κάποια πράγματα για να την πάρω,αλλιώς δεν...
(μόλις την είδα την άτιμη) :shock: αχ και βαχ...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Αγαπητε Αντώνη θα προσπαθήσω να σου απαντησω το κατα δύναμιν
Και για να πω την γνώμη μου,με την πολύ μικρή εμπειρία μου στις σαβέτες,και χωρίς να θέλω να γίνω απόλυτος,
απλά νομίζω ότι η DX είναι ποιο κοντά στην φαλτσέτα,από ότι η SS,και μιλώ πάντα για την αίσθηση που σου δίνει στο δέρμα-πρόσωπο,μέχρι εκεί,δεν μιλώ για κάτι άλλο...
Την SS Γιάννη την έχω αρκετούς μήνες,και την γνωρίζω κάπως,την DX μου την δάνεισαν για να την δοκιμάσω,έτσι έχω μόνο 12 ξυρίσματα μαζί της,με "σφήνα" την SS για συγκρίσεις,πράγμα που με κάνει να μην είμαι και σίγουρος,για την DX.
[*]Πραγματικά δεν ξέρω ποια από τις δυο θα κράταγα,αν είχα και την DX,διότι και οι δυο είναι φοβερά εργαλεία,επίσης δεν ξέρω αν κάνω λάθος ως προς την αίσθηση,περιμένω και την δική σου επιβεβαίωση,καθώς και άλλων μελών μας...
Ναι! Ισως! Αλλά πιο κοντά σε ποιό κλασσικο μαχαιρι; Σε ενα wedge No1 της κλιμακας Henckels ναι! Ειδικά αν βγάλεις το ξυραφάκι 1,5 mm πιο έξω. Σε ενα πχ full hollow ομως, οπου ακούς γκλινκι γκλινκι σε καθε τριχα που κόβεται, οχι!
Αλλα ούτε τα «αυθεντικα» wedges εν σχεσει με τα full hollows, εχουν σχεση σαν αίσθηση Ειναι και ξυριζουν τελειως διαφορετικα. (περαν του οτι καποια στιγμη το wedge πεθαίνει και για να αναγεννηθει χρειαζεται regrinding, ενώ το άλλο όχι. Απ την αλλη το full hollow ειναι πολύ ευαίσθητο σε ατυχήματα, ενώ το άλλο ειναι σχεδον αθραυστο σαν τσεκούρι. Και φαντασου ότι μεταξυ των δύο υπαρχουν πολλές διαβαθμισεις)
Το SS έχει ελαφρα διαφορετικη αισθηση αλλα κατα τη γνωμη μου τιποτα το σοβαρο για να πεις ότι δεν μοιαζει με την αισθηση ενος κλασικου μαχαιριου. Αν με ρωτησεις τι προτιμάω ειλικρινα δεν ξερω να σου απαντησω.
Εχει σημασία όμως αφου τα ξυρισματα και των δύο ειναι απολύτως άριστα; Σιγουρα η «ομορφια» του DX, αλλα και τα υπερδιπλασια χρηματα που κοστιζει, επιδρουν υποκειμενικα στο ασυνειδητο και σε κανουν να το προτιμας, να το νοιωθεις ή να πιστευεις ότι ξυριζει καλύτερα! Δεν ειναι αλήθεια όμως.
Για καποιον που ειναι εραστης και της κομψοτητας (και μπορει να διαθεσει τα χρηματα που κοστιζει) ίσως το DX να ειναι η επιλογή του. Χωρις όμως το SS να υπολειπεται σε κομψότητα. (Η τιμη του στα 57 ευρώ ειναι εξωφρενικα χαμηλή!)
Εγω πάντως σε όσα εχω γραψει και για τα δύο, τα αντιμετωπίζω σαν να εχουν ιδια τιμή.
Για καποιον που θελει ενα και μόνο εξαιρετικό εργαλειο για να ξυριζεται τέλεια, να του κρατησει αιώνια και τιποτα άλλο, νομιζω ότι το SS (αν συνυπολογήσουμε και την τιμή του) ειναι, για να χρησιμοποιήσω μια έκφραση του συρμού, «άπαιχτο»!
Ισως αυτος ειναι ο λόγος που έχει μπει στην καρδια μου και έχω γραψει τοσα πολλά γι αυτό.
[*]Ρωτάω δε για την Excelia γιατί είναι πανάκριβη για μένα,και δεν μπορώ να προχωρήσω έτσι στα τυφλά,αν είναι αρκετά καλύτερη από τις Feather θα πουλήσω κάποια πράγματα για να την πάρω,αλλιώς δεν...
(μόλις την είδα την άτιμη) :shock: αχ και βαχ...
Δυστυχώς δεν εχω πιασει καποιο στα χέρια μου αλλα...
Πριν παρω το DX μελετησα για πολύ καιρό (4 χρόνια τα σκεπτομουν) όσο μπορουσα διεξοδικότεροα και το KAI Captain Excelia.
Θα σου αναφέρω τους δικούς μου λόγους που δεν το διαλεξα.
- Αν ειδες στο θεμα του DX, γκρινιαξα για ότι ηθελα λεπτοτερα τα χειλη του (τουλαχιστον στο κάτω 1/3) Στο Excelia ειναι ακομα παχυτερα και οι επιφανειες σχεδον επιπεδες σε σχεση με τις καμπύλες του DX. (πραγμα που σημαινει ότι στο ανωτερο τμημα του 1/3 ειναι παχυτερο) Επίσης το ξυραφακι κάθεται λιγο πιο μεσα. Αποκλειω λοιπόν κατηγορηματικα να έχει καλύτερη αισθηση.
- Ενω μου αρεσει σαν « σκοτεινή φιγούρα», δεν μου αρεσει η αισθητική του. Με ξενιζουν αφανταστα αυτες οι χοντρες και βαθειές αυλακώσεις που εχει που το απομακρυνουν απο την εικόνα ενος κλασσικού ξυραφιού, ενώ δεν μου αρεσουν ιδιέταιρα και οι γραμμώσεις στις πλευρικες επιφανειες της λαβης γιατι μου θυμίζουν χτενα, τις βρισκω «του ματς» που λεν και στο χωριό μου, ενω του αφαιρούν σε κομψότητα.
- Δεν με τρελαινει το σχημα της αναδιπλούμενης θηκης του. Μου θυμιζει τις «μοντερνιές» που εχει κανει η Feather στο SS.
- Η αναδιπλούμενη θηκη φαινεται να ειναι επιμεταλωμενη. Αυτο σιγουρα της δινει ημερομηνια λήξης (έστω και μακρυνη αν ειναι ποιοτικα φτιαχμένη) και δεν γουστάρω.
- Δεν τα βρισκεις σε τιμες που βρισκεις τα Feather, ενω δεν πλεονεκτουν σε τίποτα, περαν της προσωπικής αισθητικής και προτιμησης.


Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

Added in 1 hour 30 minutes 18 seconds:
Πιεσα τον εαυτο μου να αποφασίσει, μεταξυ του SS και του DX, ποιό απ τα δυο θα κρατουσα αν έπρεπε απαραιτήτως να εχω μόνο ένα!
Προκρινω ελαφρά το DX.
Ομως δεν βγαινει αντικειμενικό συμπερασμα γιατί:
- Τα εχω ήδη, αρα δεν χρειαζεται να ξοδεψω επιπλέον χρήματα.
- το SS το εχω ήδη τεσσερα χρόνια συνεχους σχεδόν καθημερινής χρήσης, ενω το DX είναι καινούριο «παιχνίδι»!
-Εναι καπως ομορφοτερο.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Μετά από αρκετά ξυρίσματα, ήρθε η ώρα να γράψω εντυπώσεις για τις λεπίδες που έχω δοκιμάσει.

- ΚΑΙ Titan Mild: Με την ΚΑΙ έκανα ένα από τα χειρότερα ξυρίσματα μου. Πολύ τραχιά στο προσωπό μου, γεγονός που με ανάγκασε να κάνω τουλάχιστον μια ώρα να ξυριστώ. Παρ' όλα αυτά, όσο και αργά να ξυριζόμουν, είναι η μόνη λεπίδα που με έκοψε. Όχι τίποτα σοβαρό, απλά δύο αμυχές χωρίς να το καταλάβω καν. Δε ξέρω αν έπεσα στη περίπτωση ελλατωματικής λεπίδας, ωστόσο δεν έχω άλλη για να δοκιμάσω ξανά. Πήρε τη θέση που τις άρμοζε στη χρονοντούλαπο των χρησιμοποιημένων λεπίδων.

- Feather Professional: Έκανα αρκετά καλά ξυρίσματα μαζί της, ωστόσο όχι τόσο άνετα όσο με μια Pro Guard ή Pro Super. Δε νομίζω να ξανασχοληθώ ούτε με αυτή.

- Feather Pro Guard: Εξαιρετικά ξυρίσματα μαζί της. Γλυκιά και σαφώς εξαιρετικά κοφτερή. Δε ξέρω εαν είναι πιο ασφαλής στο ξύρισμα, αλλά είναι σίγουρα πιο γλυκιά. Ίσως στο θέμα γλυκύτητας να παίζουν ρόλο τα προστατευτικά. Πιστεύω όμως, οτι σημαντικότερο ρόλο παίζει το μεγαλύτερο πάχος της λεπίδας. Σήμερα τη χρησιμοποίησα ξανά μετά απο αρκετά ξυρίσματα και σε συνδυασμό με το Le Pere Lucien Traditional (δείγμα που χρησιμοποίησα για πρώτη φορά), έκανα ένα επικό ξύρισμα. Τρία περάσματα που είχαν ως αποτέλεσμα ένα γλυκό και βαθύ ξύρισμα.

- Feather Pro Super: Τι να πω γι' αυτή τη λεπίδα; Ακόμη πιο γλυκιά απο τη Pro Guard και πετυχαίνω λίγο πιο γρήγορα το επιθυμητό βάθος ξυρίσματος. Ωστόσο κάπου εδώ μου τα χαλάει. Την επόμενη μέρα από το ξύρισμα, εμφανίζω ένα-δύο άκυρα σπυράκια. Τρείς φορές ξυρίστηκα και μου συνέβει και τις τρεις. Όχι σε σημεία που είναι ευαίσθητα, αλλά σε άκυρα σημεία. Δε ξέρω γιατί γίνεται αυτό. :roll: Ίσως να κόβει τη τρίχα κάτω απο το δέρμα; Δε βλέπω κάτι τέτοιο όμως. Το ίδιο ακριβώς μου κάνει και η ASTRA SP όσον αφορά τις DE. Δε πρόκειται να τη παρατήσω αυτή τη λεπίδα και οταν παραγγείλω ξανά κάποιο δέιγμα, σίγουρα θα αγοράσω τουλάχιστον δύο να ξαναδοκιμάσω.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για μια μηχανή, σαβέτα, φαλτσέτα, όπως θέλετε πείτε την, που με τη κατάλληλη λεπίδα για το κάθε πρόσωπο και βέβαια με τη σωστή τεχνική, προσφέρει εξαιρετικά, βαθιά και γλυκά ξυρίσματα χωρίς ερεθισμούς. Θα πω οτι υπερέχει στο τομέα γλυκύτητας από μια DE (ελάχιστα καλύτερη απο την αγαπημένο μου συνδυασμό DE μηχανής και λεπίδας), καθώς από το πρώτο ξύρισμα καταλαβαίνεις οτι δύσκολα θα σε ερεθίσει. Μάλλον σε αυτό παίζουν ρόλο οι λεπίδες γι΄αυτό και στο μέλλον σκέφτομαι σοβαρά να δοκιμάσω μια μηχανή τύπου Mongoose ή Cobra.

Υ.Γ. Το ξύρισμα με ένα εργαλείο σαν τη Feather όπως και με ένα κανονικό μαχαίρι φαντάζομαι, είναι απλά και λαϊκά, άλλη φάση!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Τώρα και με ξύλινη λαβή. Δεν σχολιάζω την τιμή...
Γιάννης
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Πφφφ ξυλινα και αηδιες τα πλαστικα δικα μας ειναι καλυτερα.... :'(



Περα τις πλακας ειναι πολυ ομορφο, η τιμη ασχολιαστη.... :hb
kostas1177
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 22 Μάι 2016, 12:17
7
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Η τιμή πραγματικά ασχολίαστη, το σκέφτομαι όμως σοβαρά. Είναι πανέμορφο. Τι πιστεύεται είναι καλό σαν πρώτη επαφή για αρχάριο;; ξυρίζομαι τώρα 3 εβδομάδες κοντά με DE και δεν έχω κοπεί ούτε λίγο. Πάω πολύ αργά βέβαια, απαλά και συντηρητικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”