Neus apogoitevmenus

Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

100 λεπίδες σε 6 μήνες; Δηλαδή μόνο για 2 ξυρίσματα χρησιμοποιείς την καθεμία; Στο forum διαβάζω ότι χρησιμοποιούν για 4 ξυρίσματα έκαστη.

Χρησιμοποιώ τις διλέπιδες και τριλέπιδες κεφαλές ξυραφιών συστήματος για δύο μήνες. Κάνουν καλύτερη δουλειά βέβαια τις πρώτες εβδομάδες, αλλά συνηθίζω στη διαφορά πίεσης που χρειάζονται με τον καιρό και τις κρατάω παραπάνω δίμηνο με 3 ξυρίσματα ανά εβδομάδα ή 6 εβδομάδες για καθημερινό ξύρισμα. Το πρόβλημα είναι τις δύο πρώτες φορές που χρησιμοποιώ νέα κεφαλή, επειδή πρέπει να θυμηθώ να μην την πιέσω τόσο όσο την παλαιά, διαφορετικά κόβομαι.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Παιδες δε νομιζετε οτι εχει ξεφυγει το θεμα? Νομιζω οτι εχουμε νηματα για τις συγκεκριμενες λεπιδες (και αν οχι, ανοιχτε τα! :megagrin )
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Ας επανέλθουμε στο θέμα λοιπόν :btt2

χαιρετώ όλους τους φίλους


λοιπόν
σήμερα το βράδυ έχομε υγρό ξύρισμα
μετά από το ντουζ

λέω να συνεχίσω με λεπίδα ουϊλκινσον
τα άλλα ως έχουν (νιβέα κρέμα, χελωνίτσα κλπ)

μέχρι στιγμής
πριν από σημαντικά ραντεβού ξυρίζομαι με μαχ
δεν ρισκαρω να ξυριστώ με σέιφτι

όμως πάντα πλέον με κρέμα και πινέλο

επίσης αποφεύγω να ξυρίζομαι στο λαιμό με σέιφτι
διότι εκεί έχω το μεγαλύτερο πρόβλημα με κοψίματα

όπως και στην περιοχή μουστάκι-πηγούνι

σήμερα το βράδυ λοιπόν
θα κάνω τρία περάσματα παντού, μόνο με σέιφτι
ευχηθείτε μου :ninja_hide

δεν το βάζω κάτω όπως βλέπετε!
(στην τελική θα αφήσω μουσάκι :bigsmilie )

ερωτήσεις:
πόσο νερό βάζεται στο μπολ που φτιάχνεται την κρέμα?
το μπολ πρέπει να παραμένει ζεστό μεταξύ των περασμάτων?
ρίχνεται καθόλου νερό στο μπολ στα επόμενα περάσματα?
βρέχεται το πινέλο ενδιάμεσα?
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

πόσο νερό βάζεται στο μπολ που φτιάχνεται την κρέμα?
Ξεκινάς μουλιάζοντας το πινέλο και τινάζοντας το καλά. Χωρίς νερό στο μπώλ. Στην πορεία προσθέτεις νερό με υπομονή σταγόνα σταγόνα μέχρι να το φέρεις εκεί που θέλεις.

το μπολ πρέπει να παραμένει ζεστό μεταξύ των περασμάτων?
Αν μπορείς καλά είναι, δεν είναι απαραίτητο, εγώ δεν το κάνω

ρίχνεται καθόλου νερό στο μπολ στα επόμενα περάσματα?

όχι ποτέ. ο αφρός πρέπει να γίνει σωστός απο την αρχή. Ο σωστός αφρός κάνει για 3-4 περάσματα και δεν παθαίνει τίποτε για 20 λεπτά.

βρέχεται το πινέλο ενδιάμεσα?
όχι καθόλου.

Αν στο τελευταίο πέρασμα δεν έχεις αφρό, δοκίμασε νε πιέσεις απαλά τις τρίχες του πινέλου (στην ένωση με την λαβή)
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Λοιπον:

Ειναι καλο το οτι δεν το βαζεις κατω. Ακολουθα τις οδηγιες εδω και δεν θα εχεις προβλημα.

Σε ο,τι αφορα το νερο.

Ξεκινας με το πινελο τιναγμενο, ελαφρια υγρο δλδ. Αν χρησιμοποιεις κρεμα, δημιουργεις μια παχια μαζα πρωτα. Συμπληρωνεις σχεδον μερικες σταγονες καθε φορα και ενδιαμεσα συνεχιζεις το χτυπημα. Με σαπουνι ξεκινας το ιδιο με το φορτωμα του πινελου. Αφου φορτωσει το χτυπας και προχωρας οπως με την κρεμα.

Πρακτικα πιο ευκολο και γρηγορο ειναι το face lathering. Εκει βαζεις ελαχιστη κρεμα στο προσωπο και ξεκινας με ενα τιναγμενο πινελο. Και μπορεις να κανεις τον ελεγχο της υδαροτητας της κρεμας βουτωντας την κορυφη του πινελου στο ζεστο νερο. Ειναι επιλογη δικη σου αν χρησιμοποιησεις ζεστο νερο. Εγω που κανω face lathering, εκτος απο το μαλακωμα της τριχας και το περιστασιακο βουτημα, και να θελω δεν μποορω να το κρατησω ζεστο το πινελο... Την προετοιμασια του προσωπου και το μαλακωμα του πινελου, εννοειται με ζεστο νερο. Το ιδιο και το ξεπλυμα της μηχανης. Κατω απο τρεχουμενο ζεστο νερο. Οχι στη λεκανη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Ομοίως έχω θέμα με το πινέλο και την κρέμα που έχει φορτωμένη, αφού μέσα στα 20 λεπτά του ξυρίσματος κρυώνει τελείως. Θα προτιμούσα να ακουμπούσα στο πρόσωπό μου ζεστό πινέλο/κρέμα, όπως είναι στην πρώτη επάλειψη. Δεν ξέρω αν έχει ουσία για το ξύρισμα, αλλά το λέω μόνο και μόνο για την όμορφη αίσθηση.

Για τον ίδιο λόγο δε μου αρέσει το τελευταίο ξέπλυμα προσώπου με κρύο νερό. Είναι απαραίτητο; Ειδικά τώρα το χειμώνα θα προτιμούσα να έμενα με την αίσθηση του ζεστού νερού.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

στο τέλος του ξυρίσματος είναι απαραίτητο κατ'εμε...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Αλέξουρος έγραψε:Ομοίως έχω θέμα με το πινέλο και την κρέμα που έχει φορτωμένη, αφού μέσα στα 20 λεπτά του ξυρίσματος κρυώνει τελείως. Θα προτιμούσα να ακουμπούσα στο πρόσωπό μου ζεστό πινέλο/κρέμα, όπως είναι στην πρώτη επάλειψη. Δεν ξέρω αν έχει ουσία για το ξύρισμα, αλλά το λέω μόνο και μόνο για την όμορφη αίσθηση.
Εγώ αυτό το πρόβλημα που λες το λύνω έτσι:


Εικόνα


Εικόνα


Σε ένα πλατύ μπολ έχω καυτό νερό, και μέσα βάζω το άλλο μπολάκι που έχω τον αφρό για να διατηρείται ζεστός.

Σε κάθε πέρασμα αλλάζω το νερό του κάτω μπολ ώστε να είναι καυτό.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Οπότε σε κάθε ξύρισμα ανατροφοδοτείς το πινέλο με νέα ζεστή κρέμα από το μπολ; Ρωτάω διότι βλέπω ότι πολλοί στο forum γεμίζουν μία και καλή το πινέλο με αφρό στην αρχή και το χρησιμοποιούν για 2-3 περάσματα.

Ακόμα δεν έχω πετύχει αυτό το "γιαούρτι" που βλέπω στις φωτογραφίες εδώ μέσα. Ειδικά κάτι τέτοιο (του JohnnyBlade), το ΄χω άχτι. :)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εγώ θέλω το σαπούνι να είναι πάντα μέσα στο μπολ που κάνω αφρό. Για να είναι μέχρι το τελευταίο πέρασμα πλούσιος ο αφρός.
Αυτό γίνεται μόνο με σαπούνια όμως, δεν γίνεται με τις κρέμες.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”