Feather Artist Club SS

Απάντηση
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

...και μια ασχετη-σχετικη ερωτηση ποιο ειναι το ποιο καλο ανταλλακτικο ξυραφι για αυτο το ξυραφι;

Να σημειωσω δε οτι προτιμω τα κοφτερα στην DE μου πχ αστρα feather κλπ
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Μην ανησυχείς, όλα κοφτερά είναι στη Feather! Οι επιλογές που έχουμε είναι από δύο εταιρίες. Feather και KAI. Οι διαφορές μεταξύ των τεσσάρων λεπίδων που βγάζει η Feather είναι αυτές. Οι αντίστοιχες διαφορές νομίζω παίζουν και μεταξύ των KAI.

Εκτός από τις Pro Guard που τις αγόρασα μαζί με τη Feather, παρείγγειλα δείγματα και των άλλων διαθέσιμων λεπίδων από εδώ. Θα τις δοκιμάσω όλες για να δω ποια μου αρέσει και ταιριάζει περισσότερο και μετά θα αγοράσω κανονικό κουτί. Σε 12 μέρες μου ήρθε το δέμα από Αμερική.

Added in 20 minutes 43 seconds:
Τώρα βλέπω οτι υπάρχουν και λεπίδες KAMISORI οι οποίες κατασκευάζονται στον Καναδά.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ωπ έχει και ο Shavedash δείγματα από λεπίδες. Τώρα το ανακάλυψα και θα είχα πάρει και κάνα κρεμο-σαπουνο δείγμα. :( :angry-banghead:
Νίκος
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Καλη περιπτωση ειναι αυτος και γρηγορος. :)


Η ερωτηση ειναι: οι αρτιστ ειναι σε ειδικο κουτι, αυτος που στελνει δειγματα πως τις στελνει; χυμα; :think:




Να δεις που θα ερθει το ξυραφι και δεν θα εχω λαμες :hb
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Θα δω αύριο που θα τις παραλάβω απ' το ταχυδρομείο, πως τις συσκευάζει και θα σου πω. Είμαι κι εγώ περίεργος.
Νίκος
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Τι εγινε ηρθαν;
Ο τυπος στην ιστοσελιδα του διατεινεται οτι ειναι πολυ προσεχτικος.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ναί τις παρέλαβα σήμερα. Κατ' αρχάς καλό θα ήταν να γίνει και στην Ελλάδα κάτι αντίστοιχο, ώστε να μη χρειάζεται να αγοράζουμε ολόκληρα κουτάκια για δοκιμές ούτε να παραγγέλνουμε δείγματα από την άλλη άκρη της γης.

Τις έχει συσκευάσει πολύ καλά και όπως ήταν αναμενόμενο γράφει απ' έξω ποια είναι η κάθε λεπίδα. Ωραίος και σωστότατος ο κύριος ΔοκίμασεΜιαΛεπίδα! :X

Στο θέμα μας τώρα, σήμερα έβγαλα τις βοηθητικές ρόδες και ξυρίστηκα με μια Professional. Εξαιρετικότατο ξύρισμα και πάλι! Σήμερα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά το αριστερό χέρι και με βόλεψε πολύ. Ωστόσο γενικότερα χρησιμοποιώ και τα δύο χέρια εκτός φυσικά απο το γράψιμο, οπότε δε μου φάνηκε καθόλου περίεργο.Θα κάνω άλλα 5-6 ξυρίσματα με τη συγκεκριμένη και μετά θα περάσω στη KAI Titan Mild και τέλος στη Super Pro.

Την Pro Light πραγματικά δε ξέρω γιατί την αγόρασα, αφού δε παίζει να ξυριστώ μαζί της. Δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα για τη συγκεκριμένη ειδικά σε συνδυασμό με την SS. Είναι πολύ μικρή η έκθεση της λεπίδας και σε συνδυασμό με τα "χείλια" που έχει η κεφαλή της SS, λένε οτι δημιουργεί πρόβλημα και στη γωνία ξυρίσματος. Δεν προτίθεμαι πάντως να το διαπιστώσω, εκτός και αν τη βγάλω πιο έξω ώστε να εκτίθεται περισσότερο. Ίσως σε μια DX ή RG να λειτουργεί καλύτερα.

Εικόνα
Νίκος
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Aπο τον shavedash δεν εχεις παραγγειλει;
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Λογω του πολυ καλου ξυρισματος σημερα με το μαχαιρι μου αλλα και το προηγουμενο εχω μια ερωτηση κρισεως αλλα υποκειμενικη κυριως προς Γιαννηδες (γ.ν και iogi) και Χαρη αλλα και οποιος αλλος εχει αποψη . Ξυριζουν βαθυτερα και γλυκητερα τα μαχαιρια απο το Feather κυριως οταν ειναι φρεσκοακονισμενα η ειναι η ιδεα μου επειδη εχω και αρκετο καιρο να ξυριστω με μαχαιρι. Σαν εχει ηρεμησει το δερμα μου μετα απο δυο ξυρισματα με straight. Για το βαθυτερα ειδικα ειμαι σχεδον συγουρος.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Προσωπικά για το βαθύτερο δεν είμαι σίγουρος, αλλά επιμένω ότι ξυρίζουν πιο γλυκά! Τι καλύτερο για το δέρμα από ένα ξυράφι από το Sheffield;
Πάντως η όλη αίσθηση του Feather είναι πολύ κοντά στα straight.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”