Styling Μαλλιών

gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Νομίζω θα ήταν χρήσιμη μία ανταλλαγή πληροφοριών σχετικά με κάποιο προϊόν μαλλιών για κράτημα/styling. Αν και δεν χρησιμοποιώ συχνά (μόνο σε επετείους και πανηγύρια... χαχαχα), λόγω ότι τα τζελ πάντα δεν πετύχαιναν (ή τουλάχιστον εγώ δεν τα κατάφερνα) στα μαλλιά μου, πρόσφατα που πήγα για κούρεμα σε ένα νέο μπαρμπέρικο (μοντέρνο) μου πέρασε στα μαλλιά το Schwarzkopf OSIS+ Mess Up (δεν κάνω διαφήμιση, απλά πιστεύω ότι η ουσία εδώ είναι ανταλλαγή πληροφοριών). Είδα ότι είναι ματ, δεν γυαλίζει, δεν φαίνεται, κράτησε τα μαλλιά ολόκληρη μέρα στο χτένισμα και σαν να έδωσε λίγο πύκνωση (έτσι μου φάνηκε) γιατί κάπου είναι λίγο πιο αραιά. Αν έχετε να προτείνετε κάτι αντίστοιχο ή και καλύτερο;
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Εδώ και περισσότερο από 20 χρόνια χρησιμοποιώ Yardley English Lavender Brilliantine

Εικόνα

Για αλλαγή και λίγο διαφορερικό look κάποιες φορές επιλέγω Murray Nu Nile Pomade

Εικόνα


Και από τα δύο προϊόντα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Το πρώτο τι είναι; Το δεύτερο είναι ματ ή γυαλιστερό;
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Και τα δύο είναι παραπλήσια προϊόντα. Το πρώτο ανήκει στην κατηγορία "μπριγιαντίνη" ενώ το δεύτερο στην κατηγορία "πομάδα".

Γενικά χρησιμοποιούνται για κράτημα/στυλιζάρισμα των μαλλιών δίνοντας μια σχετική λάμψη/γυαλάδα.

Βοηθάνε σε δύσκολα μαλλιά που δεν στρώνουν εύκολα. Η μπριγιαντίνη επιπλέον τα μαλακώνει.

Η πομάδα έχει πολύ ποιό δυνατό κράτημα (κάνεις ότι σχέδιο θες) και σε ικανή ποσότητα δίνει wet-look.

Μένουν στο μαλλί χωρίς να στεγνώνουν/ξεραίνονται όπως οι αφροί ή τα περισσότερα τζελ, και φεύγουν μόνο με λούσιμο (ειδικά η πομάδα).

Προσωπικά μου αρέσει και το άρωμα που έχουν.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

Για πείτε καμιά καλή πομάδα για αρχάριους ρε παιδιά :D
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Από ότι κατάλαβα η πομάδα και μπριγιαντίνη είναι γυαλιστερά και όχι ματ;
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Προς το γυαλιστερό είναι. Το πόσο εξαρτάται από το μαλλί και από την ποσότητα που βάζεις. Προσωπικά βάζω ελάχιστη ποσότητα για το κράτημα και το άρωμα που έχουν (ειδικά η λεβάντα) και δεν υπάρχει εμφανής γυαλάδα. Θα τολμούσα να πω μάλιστα ότι η μικρή ποσότητα πομάδας στο δικό μου μαλλί είναι κάπως ματ.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Added in :
loreal tecniart professional
δυνατο κρατημα,ματ υφη και εμφανιση,φευγει ευκολα.
tna-web-letif.jpg1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Δεν ξέρω τι γνώμη έχετε για το Kerastase Capital Force Sculpting Gum, το οποίο αναφέρει ότι βοηθά σχετικά σε αδύναμα μαλλιά, δεν γνωρίζω όμως επακριβώς αν ικανοποιεί στο φορμάρισμα, τουλάχιστον συγκριτικά με το OSIS, αν και στο τελευταίο δεν μου άρεσαν κάποια από τα συστατικά που είδα ότι περιέχει.
sonic13
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2016, 02:59
7
Been thanked: 6 times

Ούτε πομάδα ούτε τπτ. Το καλύτερο και για σπαστά αλλά κ ίσια μαλλιά για styling με φυσικό λουκ είναι hanz de fuko claymation.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”