Feather Artist Club SS

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Η καλύτερη συμβουλή νομίζω ότι είναι τα καλά τεντώματα! Το χέρι που τεντώνει να είναι πάντα κοντά στο ξυράφι και να κάνεις μικρές κινήσει.

Καλή αρχή!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ευχαριστώ Χάρη!

Να πω πάντως οτι ξυρίστηκα προς όλες τις κατευθύνσεις. Στην ουσία έκανα 1.5 πέρασμα αφού σε κάποια σημεία έκανα και XTG. Το πιο εύκολο μου φάνηκε το πέρασμα στο λαιμό από νότο προς βορά. Στο XTG πέρασμα με τραβούσε λίγο εως καθόλου σε κάποια σημεία. Βέβαια είναι λογικό αυτό, αφού στο πρώτο πέρασμα είχα ήδη μειώσει αρκετά το μήκος της τρίχας. Επίσης έπαιξα επικίνδυνα και σχημάτισα και το full goatee χωρίς να το χαλάσω ή να ερεθίσω το δέρμα. Για τα παραπάνω έκανα 800 ώρες βέβαια!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Καλή αρχή και από εμένα. :ot Είναι αλήθεια ότι με το συχνό τράβηγμα που κάνουμε για να ξυριστούμε, χαλαρώνει το δέρμα στο πρόσωπο? :btt
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Αν αυτο ηταν αληθεια οι παππουδες μας θα ηταν σαν μπουλντοκ :)

Added in 4 minutes 35 seconds:
Nomad έγραψε:Ευχαριστώ Χάρη!

Να πω πάντως οτι ξυρίστηκα προς όλες τις κατευθύνσεις.... Για τα παραπάνω έκανα 800 ώρες βέβαια!
Μη μασας στο επομενο ξυρισμα θα πας καλυτερα και γρηγοροτερα. :dance:

(Γενικη συμβουλη, μην παραπαρεις αερα και κατεβασεις κανενα μπιφτεκι)
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Δε σε παίρνει να πάρεις αέρα γιατί αλλιώς την πάτησες. Ωστόσο με τον απαιτούμενο σεβασμό, σωστή τεχνική κλπ δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα. Βέβαια καταλαβαίνεις με την πρώτη, οτι θέλει αρκετή δουλειά για να εξοικειωθείς μαζί της και να αναπτύξεις τη σωστή τεχνική.

Πάντως για πρώτη χρήση και αφού έχουν περάσει κάποιες ώρες, δεν υπάρχει ούτε ερεθισμός ούτε ενόχληση ούτε τίποτα. Ειδικά στο κάτω μέρος του λαιμό που είναι ευαισθητο και το πήρα εξ αρχής XTG (αυτό δεν το κάνω με DE) είναι σα να μην πέρασε ξυράφι.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Ξέχνα πως και τι χρειαζόταν ώστε να ξυρίζεσαι ικανοποιητικά με τα άλλα μέσα.
Συνήθως στο 98% των περιπτώσεων, στο ξύρισμα με μαχαίρι, ένα γενικό περασμα προς τα κατω και ένα αντιθετο, αρκούν για ένα πολύ καλό και πραγματικα βαθύ ξύρισμα.
Εκει που χρειαζεται πλαγιο είναι στο μουστακι που συνηθως δεν γίνεται κόντρα και στο σαγόνι μπροστα και λιγο πλαϊ.
Στο λαιμο (αν πιστευεις ότι πραγματικα χρειάζεται) δεν μπορει να γινει πλαγιο παρα μονο διαγώνιο προς εμπρός και επάνω, αλλα θα σου συνιστουσα να το δοκιμασεις πολύ αργοτερα όταν θα έχεις αποκτησει απόλυτη ανεση στο γενικό ξύρισμα.
Κατά την γνωμη μου στο ξυρισμα με μαχαιρι δεν ισχύει το «ξυριζομαι με το βαρος του ξυραφιού».
Αυτό που μαθαίνεις με τον καιρό είναι να αποκτας την αίσθηση της λεπίδας (Και είναι ευκολότερο από μια DE γιατι έτσι κι αλλιώς μονο αυτή σε ακουμπάει) και να ρυθμίζεις την κίνηση και την δυναμη που χρειάζεται για να κοπούν τα γενεια, αναλόγως του πόσο κοφτερή είναι.
Αυτό που εχει σημασία είναι ταυτόχρονα κατά την κίνηση κοπής να διατηρεί η λεπιδα μια άνετη και σταθερη επαφη με το δέρμα.
Εγω θα την περιέγραφα περίπου σαν την επαφή που εφαρμόζει καποιος, αν δοκίμαζε να αφαιρέσει τον αφρο με το πλαγιο μερος του δακτύλου. (Αυτό σαν μια ιδεα και γενική αρχή. Στην πραγματικότητα θα καταλάβεις ότι σε μια πολύ κοφτερη λεπίδα εφαρμόζεις ελαφρά λιγότερη πίεση προς το δέρμα απ ότι σε μια που δεν κοβει τοσο πολύ)
Παντα να έχεις υπόψη σου ότι το βαθος στο ξύρισμα έρχεται με το σωστο τεντωμα και την σωστή γωνια του μαχαιριού και όχι με την πίεση προς το δέρμα.
Η πιεση προς τα γενεια για να κοπούν είναι άλλη και όπως ειπα παραπάνω εξαρτάται από το ποσο κοβει το συγκεκριμενο μαχαιρι. (΄Και εδώ υπαρχει μια πολύ μεγαλη διαφορά με το DE, αφου επειδή δεν υπαρχει κατι άλλο να σε ακουμπάει και εχεις πολύ πολύ μεγαλυτερη αίσθηση, μπορεις να ξυριστείς ικανοποιητικότατα και χωρις προβλήματα, με λεπίδες από πολύ κοφτερες έως λεπίδες που ισα ίσα κόβουν)
Θελει συνήθεια και χρόνο μεχρι να αποκτησεις την αίσθηση, αλλά μετα γινεται αυτόματα και ασυναίσθητα αυτορυθμίζεις την πίεση προς τα γενεια και προς το δέρμα, αναλόγως του ποσο κοφτερη είναι η κάθε λεπίδα.
Γιάννης B.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Αγησίλαος έγραψε:Αν αυτο ηταν αληθεια οι παππουδες μας θα ηταν σαν μπουλντοκ :)

Added in 4 minutes 35 seconds:
Nomad έγραψε:Ευχαριστώ Χάρη!

Να πω πάντως οτι ξυρίστηκα προς όλες τις κατευθύνσεις.... Για τα παραπάνω έκανα 800 ώρες βέβαια!
Μη μασας στο επομενο ξυρισμα θα πας καλυτερα και γρηγοροτερα. :dance:

(Γενικη συμβουλη, μην παραπαρεις αερα και κατεβασεις κανενα μπιφτεκι)
ενα απο τα αγαπημενα σκυλακια. :D
english_bulldog_11.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

y.v έγραψε:Ξέχνα πως και τι χρειαζόταν ώστε να ξυρίζεσαι ικανοποιητικά με τα άλλα μέσα.
Συνήθως στο 98% των περιπτώσεων, στο ξύρισμα με μαχαίρι, ένα γενικό περασμα προς τα κατω και ένα αντιθετο, αρκούν για ένα πολύ καλό και πραγματικα βαθύ ξύρισμα.
Εκει που χρειαζεται πλαγιο είναι στο μουστακι που συνηθως δεν γίνεται κόντρα και στο σαγόνι μπροστα και λιγο πλαϊ.
Στο λαιμο (αν πιστευεις ότι πραγματικα χρειάζεται) δεν μπορει να γινει πλαγιο παρα μονο διαγώνιο προς εμπρός και επάνω, αλλα θα σου συνιστουσα να το δοκιμασεις πολύ αργοτερα όταν θα έχεις αποκτησει απόλυτη ανεση στο γενικό ξύρισμα.
Κατά την γνωμη μου στο ξυρισμα με μαχαιρι δεν ισχύει το «ξυριζομαι με το βαρος του ξυραφιού».
Αυτό που μαθαίνεις με τον καιρό είναι να αποκτας την αίσθηση της λεπίδας (Και είναι ευκολότερο από μια DE γιατι έτσι κι αλλιώς μονο αυτή σε ακουμπάει) και να ρυθμίζεις την κίνηση και την δυναμη που χρειάζεται για να κοπούν τα γενεια, αναλόγως του πόσο κοφτερή είναι.
Αυτό που εχει σημασία είναι ταυτόχρονα κατά την κίνηση κοπής να διατηρεί η λεπιδα μια άνετη και σταθερη επαφη με το δέρμα.
Εγω θα την περιέγραφα περίπου σαν την επαφή που εφαρμόζει καποιος, αν δοκίμαζε να αφαιρέσει τον αφρο με το πλαγιο μερος του δακτύλου. (Αυτό σαν μια ιδεα και γενική αρχή. Στην πραγματικότητα θα καταλάβεις ότι σε μια πολύ κοφτερη λεπίδα εφαρμόζεις ελαφρά λιγότερη πίεση προς το δέρμα απ ότι σε μια που δεν κοβει τοσο πολύ)
Παντα να έχεις υπόψη σου ότι το βαθος στο ξύρισμα έρχεται με το σωστο τεντωμα και την σωστή γωνια του μαχαιριού και όχι με την πίεση προς το δέρμα.
Η πιεση προς τα γενεια για να κοπούν είναι άλλη και όπως ειπα παραπάνω εξαρτάται από το ποσο κοβει το συγκεκριμενο μαχαιρι. (΄Και εδώ υπαρχει μια πολύ μεγαλη διαφορά με το DE, αφου επειδή δεν υπαρχει κατι άλλο να σε ακουμπάει και εχεις πολύ πολύ μεγαλυτερη αίσθηση, μπορεις να ξυριστείς ικανοποιητικότατα και χωρις προβλήματα, με λεπίδες από πολύ κοφτερες έως λεπίδες που ισα ίσα κόβουν)
Θελει συνήθεια και χρόνο μεχρι να αποκτησεις την αίσθηση, αλλά μετα γινεται αυτόματα και ασυναίσθητα αυτορυθμίζεις την πίεση προς τα γενεια και προς το δέρμα, αναλόγως του ποσο κοφτερη είναι η κάθε λεπίδα.


Ευχαριστούμε Γιάννη για τις συμβουλές! Είναι κατατοπιστικότατες και εύκολα κατανοητές.
:helt
Στο λαιμό αυτό το πέρασμα έκανα και μου φάνηκε το πιο εύκολο απ' όλα. Λες και το είχα κάνει 200 φορές! Αυτό βέβαια δεν είναι γενική αρχή και δε το συνιστώ σε άλλους αρχάριους. Απλά εμένα μου βγήκε εντελώς φυσικά. Το πιο δύσκολο για εμένα πάντα, είναι το προς τα κάτω πέρασμα. Εγώ έχω και το πλεονέκτημα οτι δε ξυρίζομαι στα θεωρητικά πιο δύσκολα σημεία που είναι το μουστάκι και το πηγούνι, οπότε κλέβω λίγο!
Νίκος
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Nomad έγραψε:Εγώ έχω και το πλεονέκτημα οτι δε ξυρίζομαι στα θεωρητικά πιο δύσκολα σημεία που είναι το μουστάκι και το πηγούνι, οπότε κλέβω λίγο!
Για τον ίδιο λόγο κάποιος συμφορουμίτης μου είχε γράψει στο παρελθόν πως "κλέβω εκκλησία" :D ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Λοιπόν, δεύτερο ξύρισμα σήμερα με γένια 24 ωρών. Συνήθως ξυρίζομαι μέρα παρα μέρα, αλλά σήμερα με έπιασε ανυπομονησία!

Απείρως καλύτερο το σημερινό ξύρισμα και αυτό οφείλεται στο γεγονός, οτι άσκησα απειροελάχιστα περισσότερη πίεση. Οπώς είπε και ο Γιάννης παραπάνω, πίεση προς το γένια και όχι προς το δέρμα. Ξαναλέω όμως απειροελάχιστη. Μάλλον χθες, λόγω δέους για τη Feather και όχι φόβου ή άγχους, ίσα που ακουμπούσα τα γένια. Πάντως όσες φορές και να ξανα ξυριζόμουν για πρώτη φορά, το ίδιο θα έκανα. Έτσι κατάλαβα πως πρέπει να ασκήσω λίγη πίεση παραπάνω.

Έκανα δύο περάσματα συν touch up που έλεγαν και στο χωριό μου! Ένα WTG, (εκτός από κάποια σημεία στο δεξί μάγουλο που η φορά πάει προς τα πλάγια, οπότε εκεί ήταν κάτι ενδιάμεσο σε WTG και XTG), και ένα XTG σε συνδυασμό με ATG σε κάποια σημεία. Το αποτέλεσμα κοντά σε αυτό που παίρνω με μια DE με τουλάχιστον 3 περάσματα. Έχω ακόμα για να πετύχω το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Κανένας ερεθισμός, κανένα κάψιμο και το after shave δεν έτσουξε καθόλου. Σαν να έβαζα νερό ήταν. Μου φαίνεται οτι η φήμη της εξαιρετικά κοφτερής αλλά συνάμα πιο γλυκιάς απο DE λεπίδας, στο τέλος θα επιβεβαιωθεί και από μένα.

Σε κάποιο σημείο, έκλεισα ανεπαίσθητα τα μάτια μου την ωρα που ακουμπούσα το ξυράφι στο δέρμα με αποτέλεσμα να το ακουμπήσω άτσαλα και σχεδόν κάθετα. Είπα οτι τώρα κόπηκες βλαμένε, αλλά τίποτα. Ούτε καν με ερέθισε.

Απολαυστικό ξύρισμα!
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”