Φίλτρο βρύσης για πόσιμο νερό

morfeas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 26 Δεκ 2012, 22:52
11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 52

Εχω δοκιμασει κανατα με φιλτρα AEG aquasense και brita. περιπου 15 ευρω τα τρια φιλτρα που αλλαζουν ανα μήνα. Και η δυο αλλαζουν την γευση του νερου, η δευτερη για εμενα είναι καλυτερη.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εμείς έχουμε φίλτρο της Alarco, με κάψουλα ενεργού άνθρακα και UV.
Τώρα βέβαια το τελευταίο δεν ξέρω τι χρήση έχει, αφού το χλώριο σκοτώνει τα βακτήρια και άλλους ζωντανούς μικρο-οργανισμούς.

Το σίγουρο είναι ότι δεν σε αφήνουν ήσυχο όταν είναι να αλλάξεις φίλτρο!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλησπέρα σας...

Πληροφοριακά και μόνο θέλω να αναφέρω πως το καλύτερο εμφιαλωμένο νερό στον κόσμο,είναι Ελληνικό... :hellas3

Το όνομα του είναι Θεόνη και εξάγεται σε ολόκληρο τον κόσμο με τεράστια ζήτηση και πολλαπλά βραβεία,δυστυχές γεγονός είναι ότι στην Ελλάδα το γνωρίζουν ελάχιστοι,προωθώντας νερά άλλων εταιριών,που είναι καλύτερα να μην αναφερθώ στην ποιότητα τους,γιατί ειλικρινά θα σοκαριστείτε...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Επειδή σπούδαζα λάρισα και έχω πιεί το εν λόγω νερό ουκ ολίγες φορές ΔΕΝ το επιβεβαιώνω.Μάλιστα και το #2 σε αυτόν τον διαγωνισμό νερό Σαμαριά που έχει ο Ελληνικός Στρατός είναι εξίσου μέτριο προς κακό!!!Μάλλον ο διαγωνισμός δεν είναι και τόσο αντικειμενικός.
Από την άλλη οτι έχει το γνωστό βραβείο ποιότητας γεύσης(ψωμί τόστιμο,νερό Βίκος κ.λ.π) μάλλον είναι πιο αξιόπιστο(σαν θεσμός με βρίσκει ικανοποιημένο).Ότι έχει αυτό το σήμα το έχω βρει εξαιρετικό.Βέβαια δεν ξέρω κι εδώ τα ακριβή κριτήρια.
Πάντως το νερό Βίκος το συστήνουν και γιατροί φίλοι μου.Η εν λόγω πηγή όσα νερά βγάζει τα θεωρώ εξαιρετικά.Τι να πώ...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μάλλον δεν έγινε κατανοητό το παραπάνω post μου...δεν πειράζει,δικό μου το λάθος...

Δεν διαφωνώ καθόλου με τα Ζαγόρι,Βίκος,Ζαγοροχώρια γνωρίζω ότι είναι πολύ καλή πηγή,όμως δεν μου αρέσουν στην γεύση,και το Θεόνη έχω δοκιμάσει,που και αυτό δεν μου άρεσε,αυτό όμως δεν λέει κάτι,δεν αποδεικνύει ότι δεν είναι καλά και καθαρά νερά πόσιμα,το ποιο ωραίο νερό το έχω πιει στην Άνδρο,άλλοι όμως έλεγαν πως είναι χάλια...

Στο post μου σαν πληροφορία ήθελα να πω πως ένα τόσο καλό προϊών όπως το Θεόνη δεν το γνωρίζει κανείς,
και ούτε πουλιέται στα σούπερ μάρκετ;;; Αντιθέτως πουλούν εμφιαλωμένα νερά που έχουν χάλια νερό αλλά και εμφιάλωση,έκλεισαν εταιρίες και πάρθηκαν άδειες,και σε λιγότερο από ένα μήνα λειτουργούσαν κανονικά και με τον νόμο,με τον ίδιο ακριβώς απαράδεκτο εξοπλισμό,έως και σήμερα...

Τα χαρακτηριστικά του πόσιμου νερού

Πόσιμο νερό χαρακτηρίζεται το νερό που είναι καθαρό από φυσική,χημική,βιολογική και μικροβιολογική άποψη,
και μπορεί να καταναλώνεται χωρίς να κινδυνεύει η υγεία του ανθρώπου. Το πόσιμο νερό πρέπει να είναι: άχρωμο,άοσμο,δροσερό και με ευχάριστη γεύση. Δεν πρέπει να έχει μεγάλη σκληρότητα γιατί αυτή προκαλεί δυσκολίες στην καθημερινή αλλά και τη βιομηχανική του χρήση. Δεν πρέπει να περιέχει μεγάλη ποσότητα οργανικών ουσιών,βαρέων μετάλλων ούτε και παθογόνα παράσιτα ή μικρόβια.
Η θερμοκρασία του νερού πρέπει να είναι σταθερή στους 10-15 βαθμούς Cο (Κελσίου).

Και λόγω ότι τίποτα σε αυτήν την ζωή δεν είναι δεδομένο,όπως νομίζουν οι περισσότεροι άνθρωποι,στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη ανοίγεις την βρύση και μπορείς να πιεις νερό,εδώ που μένω εγώ π.χ. ανοίγω την βρύση και βγάζει νερό με καβούρια,πριν λίγα χρόνια θέλοντας και μή έβαλα φίλτρα,πληρώνοντας ένα τσουβάλι χρήματα,φυσικά το πούλησα διότι δεν μπορούσα να αγοράζω τα πέντε πανάκριβα φίλτρα του,που διαρκούσαν σχεδόν ένα χρόνο.

Τα bolt σημεία που έχω βάλει,εξηγούν ότι η γεύση είναι μια από τις αισθήσεις μας,και άρα υποκειμενική συν και το θέμα συνήθειας,αν πίνεις βρόχινο νερό μια ζωή,και μετά δοκιμάσεις νερό με χλώριο που έχουν οι μεγάλες πόλεις,θα πεις μπλιάχ αλλά και το αντίστροφο,θέλω να τονίσω κατά την γνώμη μου πάντα,όσο γάργαρη και καθαρή να είναι η πηγή,από την στιγμή που θα γίνει εμφιάλωση τελειώνουν όλα,όχι μόνο για την θερμοκρασία που εκτίθεται το νερό,
αλλά και το υλικό του πλαστικού (PET) αλλά και πολλά άλλα που δεν λέγονται έτσι απλά.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Δε διαφωνώ φίλε Αντώνη σε πολλά που γράφεις αλλά και για μένα η γεύση-που όπως σωστά επισημαίνεις είναι υποκειμενική-του Βίκος μου αρέσει τρελλά!Το Θεόνη πάλι που πουλιέται κανονικά σε όλη τη Θεσσαλία(πλέον το βρίσκω και στην Ευβοια) δεν με τρελαίνει τόσο.Βέβαια έχοντας πιεί το Κωσταλλαττον,το Σαμαριά,το Διός,το Ριομπι και κάποια άλλα τρισάθλια από θέμα γεύσης νερά είναι άδικο να το χαρακτηρίσω χάλια.
Για την ιστορία το Ζαγόρι βγαίνει και σε γυάλινο μπουκάλι με όσα καλά(ποιότητα)-κακά(τιμή) αυτό συνεπάγεται!!!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”