Σπυρακια-Στιγματα τους τελευταιους 3 μηνες

Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλορίζικος! Μόνο με το Proraso (που για μένα προσωπικά το λευκό είναι το καλύτερο της συγκεκριμένης εταιρίας ) έχεις αλλάξει ήδη την ποιότητα στο ξύρισμα σου. Αργότερα όταν απολυθείς ασχολήσαι με τη Gillette που έχεις γιατί θέλεις ένα μικρό ψαξιματακι μέχρι να βρεις τη λεπίδα που κάνει στο δέρμα σου και αυτό δεν μπορείς να το κάνεις στο στρατό. Αν τώρα κολλήσεις και το μικρόβιο και αρχίσεις τις αγορές και γεμίζεις ντουλάπια τι να πω? Περαστικά σου και Περαστικά μας....χαχαχα
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
christos_99
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Φεβ 2016, 13:37
8
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 32

Παιδια καλησπερα, ασχημα τα νεα... παλι εγινα κατακοκκινος στον λαιμο, το ξυραφι γλιστρισε καλα ομως. Απ οτι καταλαβαινω το bic metal εχει ολη την ευθυνη, με χαρακωσε, δεν ειναι για την δικη μου επιδερμιδα αυτο το παλιοξυραφο. Πολυ επιθετικο και αγριο για τα δεδομενα μου, και το εχω καταλαβει κι απ τις προηγουμενες φορες που το ειχα χρησιμοποιησει, ή τουλαχιστον ΔΕΝ θα επρεπε να τα παρω κοντρα στο σημειο που ερεθιζομαι, αλλα δεν γινετε παντου να ειμαι γυαλι κι εκει να τσιμπαω και να μενει σκια. Μαλλον θα επρεπε να δοκιμασω πρωτα με την Mach 3 turbo, και σε επομενο ξυρισμα να δοκιμασω το bic metal. Σας παραθετω μια φωτογραφια μου για να καταλαβαινετε το μεγεθος του προβλημματος, οσοι δεν αντεχετε τα αιματα καλυτερα μην συνεχισετε.

Εικόνα

Εσφαξα κι ενα σπυρακι, στο υπολοιπο προσωπο (μαγουλο, πιγουνι και μουστακι) μια χαρα τα πηγαμε με την bic metal

Η pre shave της proraso καταπλυκτικη, ενιωσα αυτη την δροσια που περιγραφετε ολοι σας (βασικα δεν το περιμενα και ξαφνιαστηκα αρκετα)
Μια ερωτηση, οταν βαζουμε την pre shave μετα πρεπει να ξεπλυνουμε για να βαλουμε σαπουνι ή απο πανω κατευθειαν.?
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

σε καταλαβαινω αλλα μην κανεις κοντρα.καλυτερα να ειναι αγριο, παρα ερεθισμος.
και τα αιματα μου ψιλοαρεσουν. :D οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο.
το pre shave δεν το ξεπλενεις.βαζεις κατευθεια απο πανω το σαπουνι. ;)
υπομονη ,μη το βαλεις κατω.θα ερθει αυτο που θελεις.σιγα σιγα και σε παρακαλω πηγαινε και σε καποιο δερματολογο να ρωτησεις(οχι στρατιωτικο/ειδικα στρατευσιμο.) :hellas3
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Συμφωνώ απολύτως με Macho.Πρώτον πήγαινε πρώτα σε ένα δερματολόγο ιδιώτη, μήπως έχεις κάτι που χρειάζεται αγωγή.

Δεύτερον, αν νιώθεις οτι το παραπάνω αποτέλεσμα οφείλεται στο ξυράφι, δηλαδή αν νιώθεις οτι σε σφάζει οταν ξυρίζεσαι, μη το ξανα χρησιμοποιήσεις ποτέ, ΠΟΤΕ. Άστο στην άκρη και δοκίμασε κάτι άλλο.

Τα μονολέπιδα πλαστικά δεν είναι πανάκεια και δεν είναι για όλους κατάλληλα. Δοκίμασε καλύτερα ένα MACH 3 και μόνο με τη φορά της τρίχας. Αν κάνεις κόντρες, δε θα επανέλθει το δέρμα. Θα συνεχίζεις να το ερεθίζεις.

Τρίτο και κυριότερο, μείνε λίγες ημέρες αξύριστος ωστέ να επανέλθει το δέρμα μόνο του. Είναι οτι καλύτερο. Στη τελική πήγαινε να σε βγάλουν ελεύθερο ξυρίσματος για μερικές ημέρες.

Όταν με το καλό απολυθείς, θα σου πρότεινα να ασχοληθείς πιο δυνατά με το παραδοσιακό ξύρισμα. Δηλαδή, εκτός απο πινέλα και σαπούνια, να πάρεις και μια καλή μηχανή και να διαβάσεις αρκετά και εδώ και σε ξένα φόρουμς αν θες, ωστέ να βελτιώσεις τη τεχνική σου. Εαν δεν είναι κάποιο δερματικό, τότε πρέπει να βελτιώσεις αρκετά τη τεχνική και οτι δε σου κάνει να το αφήνεις στην άκρη.

Στο επόμενο ξύρισμα λοιπόν, δοκίμασε άλλο ξυράφι, και να θυμάσαι να το ξεπλένεις συνέχεια. Μια κατεβασιά και ξέπλυμα. Έχε στο νου να κάνεις και καλούς αφρούς. Να μην είναι ξερός, ούτε και πολύ υδαρής. Ωστόσο καλύτερα να πηγαίνει προς το υδαρής, παρα προς το πολύ ξερός.

Για οτι θες, όπως βλέπεις είμαστε πολλά άτομα στη διάθεση σου. :greetings-waveyellow:
Νίκος
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Ξεχνα το κοντρα...
δυο περασματα και εισαι ΟΚ!
Μετα τα μπανιο απλωσε 9 σταγονες αμυγδαλαιεου ή αβοκντο λαδι και Θα σε βοηθησει μαζι με την χρηση της Alove vera για την συσφηξει!
παμε !
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7329 times
Been thanked: 9870 times
Ηλικία: 54

Κουκλα η Rocket! :clap:
any shave you can walk away from, is a good shave!
christos_99
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Φεβ 2016, 13:37
8
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 32

Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους παιδια.! Να στε ολοι καλα.!

Θα κλεισω ραντεβου στο ΙΚΑ σε δερματολογο, βεβαια μπορει να μου πουνε πως σε κανα μηνα υπαρχει διαθεσιμος χρονος αλλα και τι να κανεις...

Μεχρι τοτε θα συνεχισω με την Mach 3 Turbo.
Παντως για να πω και την αληθεια δεν ξερω αν φταιει το σαπουνι, αλλα χτες εκανα το πιο βαθυ μου ξυρισμα. Δεν εχω ξαναπετυχει τετοιο αποτελεσμα οσους αφρους και τζελ κι αν ειχα δοκιμασει τοσο καιρο. Το θετικο ειναι πως ακομη και σημερα μετα απο 24 ωρες ειμαι ακομη βελουδινος σαν φρεσκοξυρισμενος, ενω αλλες φορες την επομενη μερα τσιμπουσα και ηταν ορατη η σκια (ελαχιστα, αλλα επειδη ειμαι και λιγο τελειομανης μου κακοφενοταν)

Σας ευχαριστω και παλι ολους για την προθυμοτητα να βοηθησετε. Υγεια και Ευλογια να εχετε που λενε και στο χωριο μου.!!
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

--------Ακυρο!
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Χρήστο καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι να μη πας σε γιατρό του ΙΚΑ. Καλύτερα να πας σε ένα καλό ιδιώτη.
Νίκος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”