Σπλέντιτ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
9
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Το Σπλέντιτ κατα τη γνώμη μου ήταν καλό για την εποχή του, κουβαλάει βαρύ όνομα και μεγάλη ιστορία, δυστυχώς όμως έχει μείνει πολύ πίσω και πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα πάει για φούντο όταν πεθάνουν και τα τελευταία γεροντάκια που το χρησιμοποιούν.

Αν θέλουν να μείνουν στην αγορά και να πάρουν μερίδιο τότε μονόδρομος είναι να κάνουν ένα νέο Σπλέντιτ ( reformulation) με νέα συσκευασία, νέο άρωμα,να το βγάλουν σε κρέμα και σαπούνι και να το συνδυάσουν αρωματικά με αντίστοιχο after shave lotion και balm.

Το μόνο που θα μείνει ίδιο να είναι μόνο το όνομα.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Εγώ ένα ξέρω.Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το σπλέντιντ και πρέπει να το κάνω.Μέχρι στιγμής δεν με έχει ζορίσει κανένα σαπούνι.Εκτός ίσως από το williams που όμως δεν το δοκίμασα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Επαναλαμβάνω .Το Σπλέντιτ , είναι παλαιάς κοπής σαπούνι . Το οποίο ωστόσο κάνει τη δουλειά για την οποία είχε φτιαχτεί τότε.Μην ξεχνάμε , ότι ήταν προϊόν της παλιάς ελλάδας .
Ποιό είναι το πρόβλημα ; Ότι ο αφρός "κόβει" γρήγορα και γίνεται πιο νερουλός.
Πρόβλημα αισθητικής κυρίως , γιατί ο κομμένος αφρός ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΞΥΡΙΣΜΑ.
Αυτό το ξενέρωμα του αφρού ξενίζει όποιον έχει περάσει στο παραδοσιακό ξύρισμα από τον αφρό σπρέϋ κονσέρβας.
Ο αφρός του Σπλέντιτ δεν φαίνεται ωραίος στις φωτογραφίες επίσης.
Αλλά ... ξυρίζει .
Δεν μπορεί να συγκριθεί με μοντέρνα προϊόντα ή πανάκριβα εισαγώμενα. Δεν νομίζω ότι αυτό είναι ζητούμενο, ειδικά στην τιμή που παίζει . Μην ξεχνάμε ότι με ένα κουτί βγάζεις 6 μήνες καθημερινού ξυρίσματος με σπατάλη !

Δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει. Αν γίνονταν αυτά που προτείνει ο razorblade παραπάνω, θα έχανε τους παλιούς του πελάτες.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

Δοκίμασα σήμερα την μετα-Αλεπουδέλη έκδοση του Σπλέντιτ. Το σαπούνι παρασκευάζεται πλέον από την Π.ΕΛΑΑ Ι.Κ.Ε. στην Μάνδρα Αττικής.

Σε αντίθεση με το αρχικό ( του Αλεπουδέλη ) , αναφέρονται επάνω στην συσκευασία του τα συστατικά του ως ακολούθως :
- Σαπουνοποιημένα λιπαρά ελαιόλαδου.
- Σόδα.
- Νερό.
- Αλάτι.
- Κιτρικό οξύ ( ρυθμιστής pH ) .
- Δεν περιέχονται συντηρητικά ή ζωικά πρόσθετα.

Παρατήρησα κάποιες διαφορές από την παλαιότερη version οι οποίες συνοψίζονται στα παρακάτω :
1- Το χρώμα του είναι έντονα υπόλευκο έναντι του καθαρού λευκού αρχικά.
2- Η σκόνη είναι ποιό χοντροκομμένη αντίθετα με την σχεδόν πούδρα του παρελθόντος.
3- Το άρωμα θυμίζει περισσότερο τα σαπούνια ελαιολάδου που έφτιαχναν κατά το παρελθόν οι νοικοκυρές στα χωριά μας. Το σαπούνι του Αλεπουδέλη μύριζε περισσότερο σαν Μασσαλίας.
4- Η διάρκεια του αφρού είναι σαφώς μεγαλύτερη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ίδια με τα υπόλοιπα σαπούνια που κυκλοφορούν.
5- Ο αφρισμός είναι ευκολότερος. Εδώ να αναφέρω ότι το χτύπημα το έκανε ο οκτάχρονος υιός μου και μου έφτιαξε μιά άριστη "μαρέγκα" ξυρίσματος. :)

Τα κοινά σημεία με την παλαιά έκδοση είναι :

1- Πολύ καλή ενυδάτωση.
2- Άριστο γλίστρημα λεπίδας.
3- Δυνατή προστασία.
4- Κατά το ξέβγαλμα αφήνει μια λιπαρή αίσθηση.


Γενικό συμπέρασμα : Μου αρέσει σαν σαπούνι όπως μου άρεσε και η παλαιότερη έκδοση και έτσι μπαίνει στο καθημερινό rotation μαζί με το Arko το Cella και το Tabac. Αυτό που δεν μου αρέσει τόσο είναι το άρωμά του. Προτιμούσα το άρωμα Μασσαλίας του παλιού.

Εδώ να αναφέρω ότι το Cella του κιλού είναι στα τελειώματά του και δεν θα ανανεώσω τη χρήση του γιατί παρατήρησα ότι όσο περνάει ο καιρός χάνει τις ιδιότητες προστασίας που έχει έναντι μιας φρέσκιας παρτίδας. Επίσης για το Tabac, βρίσκω την νεότερη έκδοση σαφώς κατώτερη της παλιάς οπότε μάλλον και αυτό θα μπεί στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Φίλε vulcan, αν ξανά πάρεις cella κιλού να την βάλεις ψυγείο και δεν παθαίνει τίποτα. Κοίτα στο νήμα για τα κιλά έχει οδηγίες.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

Στο ψυγείο ήταν πάντα το cella και έβγαινε κατά καιρούς μόνο μια μικρή ποσότητα ίσα να γεμίσει ένα μικρό βαζάκι. Παρατήρησα ότι όταν η ποσότητα στο βαζάκι έπεφτε στο 1/5 περίπου τότε είχα και ραγδαία πτώση της προστασίας που πρόσφερε το σαπούνι. Δεν γνωρίζω τι φταίει. Ίσως δεν του αρέσει η παραμένουσα επιφανειακή υγρασία. Το cella έφτασα να το χρησιμοποιώ κατά μέσο όρο κάθε 3η ημέρα για να του έδινα την ευκαιρία να στεγνώσει αλλά δεν είδα διαφορά.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Κοινό σημείο με το παλιό η "λιπαρή αίσθηση" ;
Που την είδες τη λιπαρή αίαθηαη Vulcan;
Εγώ προσωπικά που έχω λιπαρό δέρμα θεωρούσα πάντα ότι το παλιό Σπλέντιτ,
διέλυε τη λιπαρότητα και την αφαιρούσε.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

Ίσως δεν το διατύπωσα καθαρά.

Εννοώ ότι κατά τη διάρκεια που ξεπλένω τον αφρό από το πρόσωπο (με κρύο νερό) μου δίδεται μια αίσθηση ότι το σαπούνι δεν φεύγει εύκολα και το χέρι "γλυστράει" επάνω στο πρόσωπο σαν να παραμένει ένα λιπαντικό φιλμ. Χρειάζεται περισσότερη ώρα και τρίψιμο στο ξέπλυμα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα σαπούνια για να πάψει να υπάρχει αυτή η αίσθηση.

Κατ'όπιν και αφού στεγνώσει το δέρμα δεν αισθάνομαι κάποια διαφορά.

Μια αντίστοιχη αίσθηση έχω παρατηρήσει επίσης με το σαπούνι σώματος Dove.

Σημειώνω ότι το δέρμα μου χαρακτηρίζεται μάλλον λιπαρό γι'αυτό και δεν χρησιμοποιώ ASB παρά μόνο ASL με αλκοόλ μετά το ξύρισμα. Προ πολλών ετών είχα δοκιμάσει Nivea ASB και το πρόσωπό μου γυάλιζε από χιλιόμετρα.
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

αυτο το εχω προσεξει και εγω σε αυτο το σαπουνι. θεωρησα οτι ειχε μπετονιτη γιατι εχει την ιδια ακριβως αισθηση οταν πλυθεις με αυτον αλλα στο φορουμ μου ειπαν οτι δεν περιεχει τετοιο συστατικο
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

Εκτιμώ ότι πρέπει να είναι χαρακτηριστική ιδιότητα των σαπουνιών με βάση το ελαιόδαδο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”