Αυτοπροστασία...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7416
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11336 times
Been thanked: 10821 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Με το θέμα υγείας που έχω είχα πάρει απόφαση από μικρή ηλικία ότι σε περίπτωση ανάγκης θα πρέπει να προστατεύσω τον εαυτό μου γιατί απλούστατα δεν θα μπορώ να τρέξω αλλά ούτε και να "παλέψω". (μπορεί κάποιοι να θεωρείτε το να τρέξει κάποιος είναι "ντροπή", εγώ πάντως δεν είμαι ένας από αυτούς).

Από μικρός έχω μάθει λοιπόν να προσέχω/ελέγχω το περιβάλλον στο οποίο βρίσκομαι ή πάω.
Όταν είμαι σε κλειστούς χώρους θέλω να ξέρω που είναι η έξοδος/οι κινδύνου (και όχι μόνο)
Θέλω να ξέρω ποιος, τι, που και γιατί κάποιος είναι δίπλα μου και είναι κάτι που το κάνω ακούσια.
Γενικά στο δρόμο βρίσκομαι σε μια κατάσταση... όχι "παθητική".
Αυτό το ανακάλυψα πρόσφατα βλέποντας κάτι βίντεο, που αλλού; στο youtube φυσικά...

Μία σειρά από 30 βίντεος πιο συγκεκριμένα.



Έμαθα και άλλα πράγματα πολύ ενδιαφέροντα, όποιος ενδιαφέρεται ας τα δει.

*Μου άρεσε και το tactical pen που έδειξε ο τύπος, με βλέπω να αγοράζω ένα μαζί με τα parachute cords... :D
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

ενδιαφερον... ;)
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μπράβο Αντρέα . Η κατάσταση που λες ότι βρίσκεσαι περπατώντας στο δρόμο η μη παθητική όπως λες είναι αυτή που όσοι έχουν εκπαίδευση σε συγκεκριμένους τομείς την αναφέρουν ως "χαλαρή επιφυλακή" . Είναι ιδιαίτερα σημαντική και πρέπει οι άνθρωποι ειδικά αυτούς τους καιρούς να είναι ψιλιασμένοι και να μην κινούνται χαλαρά . Ότι δεν ταιριάζει σε κάποιο συγκεκριμένο περιβάλλον είναι ύποπτο. Δηλαδή δεν μπορεί να είναι καλοκαίρι και να βλέπεις κάποιον ο οποίος προφανώς δεν φαίνεται διαταραγμένος πνευματικά και να φοράει παλτό. Η χαλαρή επιφυλακή και η διασφάλιση του προσωπικού ζωτικού μας χώρου είναι μεγάλης σημασίας.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”