Αγορα savette

6xXx6
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 27 Σεπ 2015, 22:42
8

καλήμερα παιδιά ψάχνω για την πρώτη μου savette και θα χρειαστώ τη συμβολή σας
το ποιο σημαντικό ειναι τα χρηματα και δεν θα ήθελα κάτι πολύ ακριβό.

Εχω κατάληξη σε αυτή εδω

ως εναλλακτικη επιλογή και λεω εναλλακτικη γιατί ψαχνω για savette με ξύλινη λαβή
οπωσδήποτε περιμένω της πρότασης σας ευχαριστώ :D


υγ. αν υπαρχει και καποιο κιτ στη αγορά που να τα έχει ολα μέσα ακομα καλύτερα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 11 Οκτ 2015, 10:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα και καλώς ήλθες.
Για πρώτη σαβέττα μπορείς να δεις και την Daune που έχει μπάρα προστασίας.
Διάβασε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.
Είναι πολύ φθηνή, μου φαίνεται €1-2. Μετά αγοράζεις και κάτι πιο ακριβό αν θέλεις.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Εγω παλι θα προτινα την vanta 112 για πρωτη σαβετα... Ηταν η πρωτη μου σαβετα... Εχει και τα "δοντακια" προστασιας και ειναι ποιο δυσκολο να κοπης (θελει βεβαια πολυ προσοχη κ αυτη)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 12 Οκτ 2015, 05:18, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Σταύρος
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω ξύρισμα με shavette, αρχάριος στην μέθοδο με wet shaved και ξυράφια. Έχω δει τις εξής:
1. Αυτό (μου αρέσει ότι δείχνει όλο inox και χωρίς πολλές βίδες)
2. Αυτό(ένα άλλο που απλά μου δείχνει ωραίο)
Τώρα το θέμα είναι τι επιλογές μπορώ να κάνω,
- αν αυτά που πρότεινα είναι καλά ή υπάρχουν καλύτερα,
- αν χρειάζεται κάποιο service/συντήρηση,
- αν υπάρχει κάποια βάση για το νιπτήρα να στέκεται μαζί με το πινέλο ίσως (εκτός και αν αντενδείκνυται λόγω συσσώρευσης υγρασίας/υδρατμών από το μπάνιο)
- αν μπορώ να χρησιμοποιώ για πόσα ξυρίσματα το ίδιο ξυραφάκι πριν κάνω αλλαγή
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Η εισαγωγή μου στις σαβετες έγινε με μια κινεζική που δεν τη χρησιμοποιω πλέον, τωρα έχω μια Muster (Universal mezza lama με άλλη ονομασια) και ειμαι πολύ ευχαριστημένος, έχει αρκετό βαρος για να ξυριστεις χωρίς να βαζεις πιεση και ειναι κατασκευασμένη από ανοξείδωτο χάλυβα.

Εικόνα

Bασεις θα βρεις στα ιντερνετομαγαζα ξυριστικων και στο γνωστο μερος δημοπρασιων, ψαξε για straight razor stand, εγω προσωπικά δεν τα χρησιμοποιω.

Σε σαβετες που δέχονται μισο ξυραφακι απο μηχανη ασφαλείας κάνω αλλαγή λεπιδας σε κάθε χρήση. Υπάρχουν σαβετες όπως οι feather και ΚΑΙ που οι λεπιδες έιναι κατάλληλες για αρκετές χρήσεις.

Mετα απο καθε χρήση πρέπει να πλένετε με νερό και να στεγνώσει με χαρτι ή πετσέτα και λιγο λαδακι στο πειρο μια φορά το χρόνο.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Προσωπικά θα έλεγα ότι εφόσον βρίσκεσαι Αθήνα, μπορείς να καλυφθείς από την τοπική αγορά , μέ μέγιστο 15€ με 20€.
Δεν χρειάζεται ούτε να δώσεις περισσότερα , ούτε να περιμένεις από το εξωτερικό.
Στις σαβέτες που προτείνουν οι φίλοι παραπάνω, μπορείς να προσθέσεις και τη shaving factory , με 15€.
Δεν νομίζω να μείνεις για χρόνια στη σαβέτα άλλωστε ή να την κάνεις μονιμο ξυριστικό.
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Καλή χρονιά!
Η shaving factory είναι μοντέλο shavette;
Όταν λες ότι πιθανόν να μη μείνω για καιρό σε shavette πως το εννοείς;
Πάντως αυτές που ανέφερα πως τις βλέπετε; Αυτό που σκεφτόμουν για μετάβαση σε shavette είναι η οικονομία στα ξυραφάκια, αλλά δεν έχω καταλάβει αν ισχύει να αλλάζω τα ξυραφάκια όχι κάθε ξύρισμα αλλά ανά κάποια;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Για κάθε ξύρισμα με σαβετα (τύπου Universal Mezza Lama, Shaving Factory, Sanguini κλπ) βάζω φρέσκο ξυραφάκι (μισό)

Δες στο βίντεο το τρόπο με τον οποίο τοποθετείται το ξυραφάκι.



Υπάρχουν όμως σαβετες τύπου Dovo, Feather και KAI που τα ξυραφάκια αντέχουν για πολλά ξυρίσματα αλλά κοστίζουν περισσότερο.

Η Shaving Factory είναι σαβετα που υπάρχει διαθέσιμη στην ελληνική αγορά.

Από αυτές που ανάφερες, η δεύτερη έχει καλές κριτικές στο διαδίκτυο ενώ η πρώτη μου φαίνεται πολύ ακριβή.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
gousias
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 23 Ιουν 2015, 16:26
8
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Τα ξυραφάκια που αλλάζεις σε κάθε ξύρισμα, αν τα κρατήσεις λίγα ακόμη ξυρισματα, εντοπίζονται κάποια προβλήματα/ιδιαιτερότητες; Επιμένω σε αυτή την ερώτηση γιατί άλλου αναφέρεται ότι αυτού του είδους το ξύρισμα (παραδοσιακό) ένα από τα πλεονεκτήματα του είναι η οικονομία, το χαμηλό κόστος συγκριτικά με τα νεα mach3 fusion κλπ


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Με σαβετα δεν κάνω ξύρισμα με χρησιμοποιημένο ξυραφάκι, μια φορά το είχα επιχειρήσει και είχα κοψίματα. Ίσως μερικοί που χρησιμοποιούν σαβετα να κάνουν και δεύτερο και τρίτο ξύρισμα με το ίδιο ξυραφάκι.

100 λεπίδες Astra Superior Platinum κοστίζουν 9.5€ και είναι αρκετές για 200 ξυρίσματα με σαβετα. Κόστος ανά ξύρισμα 0.0475€.

Σε μηχανή ασφαλείας κρατάω το ξυραφάκι για 4 ξυρίσματα και μετά το πετάω αδιαφορώντας για το αν είναι ή όχι κατάλληλο για περισσότερα. Σε αυτή τη περίπτωση το κόστος ανά ξύρισμα μειώνεται στο μισό 0.02375€.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”