Η μάχη των συνθετικών!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Η μόνη διαφορά είναι ότι βγαίνει σε μαύρο χρώμα,από τα αντίστοιχα S 10018 που βγαίνουν σε τετραχρωμία,αυτό αλλάζει μόνο...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

πηρα απο τον Γιαννη(hairmaker)το S10081. εκανα και μια πρωτη δοκιμη για να δω πως φορτωνει και τι αισθηση εχει στο προσωπο.φορτωνει απιστευτα ευκολα και χωρις υπερβολες ειναι''χαδι''.πολυ μαλακο και κορυφαιο στο απλωμα του αφρου.ειτε με κυκλικες,ειτε με κινησεις βαψιματος απλωνει το σαπουνι ομοιομορφα και νοιωθεις να''χαιδευει'' το προσωπο σου.βρηκα επιτελους και ενα συνθετικο που με ικανοποιει.θα το εχω ως travel και οποτε θελω ευκολια στο ξυρισμα.το συνιστω ανεπιφυλακτα.
omega-s-brush-s10081.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Η εμπειρία μου με συνθετικό πινέλο δεν ήταν η καλύτερη. Είχα το Kent και το έδωσα στον γέρο μου γιατί δεν μπορούσα να συνηθίσω τη μικρή του λαβή. Με την τρίχα του δεν είχα θέμα.

Τώρα σκέφτομαι να πάρω συνθετικό θύσανο ubersoft και να το προσαρμόσω στο χερούλι του shaving factory M boar.

Έψαξα στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι για τα ubersoft. Αν τα έχει δοκιμάσει κανείς θα ήθελα να ακούσω την εμπειρία του.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ποια είναι τα ubersoft; Μήπως εννοείς τους θύσανους των Plisson;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Αυτά Δημήτρη. Επίσης εδώ και εδώ.

Δεν γνωρίζω αν είναι ίδια με της Plisson.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Με βάση την δική μου εμπειρία...
Omega S10081 S-Brush Synthetic.... το καλύτερο value for money συνθετικό τις αγοράς που όλοι πρέπει να δοκιμάσουν.
Plisson Synthetic..... το πιο μαλακό στο δέρμα αλλά ταυτόχρονα και κάπως αδύναμο στην πιεση (backbone) .
Kent Infinity Silvertex..... ένα μικρο συνθετικό πινέλο κατάλληλο για ταξίδια.
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
antonisk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Ιουν 2015, 21:35
8
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Μετά από ένα εξαμηνο στο σπόρ είπα να δοκιμασω και κανεναν αλλο πινελο εκτός από το SOC χοίρο που έχω (και ειμαι πολυ ευχαριστημενος).
Ετσι Χριστουγεννιατικα εκανα ενα μικρο δωρο στο εαυτο μου με μια βολτα στο Γιώργο. Για ασβό βεβαια πήγαινα αλλά τελικά κατέληξα στο silvertip fibre 33k256 της Muhle.
Το face lathering που πετυχα στα πρώτα 3-4 ξυρίσματα δεν το πετυχαινω με τιποτα με το SOC και βεβαια η αισθηση που έχει στο πρόσωπο είναι φοβερή. Στεγνώνει πολύ γρήγορα και ειναι ιδανικο για ταξιδια.
Το μειονεκτημα που εχει για μενα ειναι οτι οι τρίχες του στο κέντρο ειναι σαν ελατήριο, εχουν δλδ μια επαναφορα που με χαλαει και πρέπει να το πιέσεις πολύ για να ανοίξει. Αν βεβαια το δουλεψεις με μικρες κυκλικες κινησεις χωρίς να το πιέζεις πολύ, ο αφρός που κάνει είναι πάρα πολύ καλός...
Αυτα τα ολιγα μετα από λίγες μερες συμβιωσης ενος newbie με ενα συνθετικο...
Ερωτηση: αυτά με τον καιρό επειδή πρόκειται για συνθετική τρίχα δεν στρώνουν ή αλλάζουν και η απόδοση και η συμπεριφορά τους θα ειναι πάντα ίδια, σωστά...;;;;
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Συμφωνώ απόλυτα στην ασύγκριτη ευκολία δημιουργίας αφρού, αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος πως τα συνθετικά πινέλα είναι τα καταλληλότερα για τη δημιουργία αφρού στο πρόσωπο.
(αναφέρομαι ακριβώς στην ιδιότροπη/αφύσικη συμπεριφορά της τρίχας τους)

Στα υπόλοιπα είναι έτσι ακριβώς όπως τα περιέγραψες.
Καμία ανάγκη στρωσίματος, ταχύτατο στέγνωμα, σταθερή συμπεριφορά και απόδοση στο χρόνο.
Έκανες μια πολύ καλή επιλογή και είμαι σχεδόν σίγουρος πως όσα πινέλα και αν πάρεις, το συνθετικό θα είναι σταθερά στο rotation σου.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Από συνθετικά πινέλα έχω το Kent Infinity Silvertex και ομολογώ ότι μου αρέσει πάρα πολύ. Σκέφτομαι αυτόν το μήνα ή τον επόμενο να προχωρήσω στην αγορά ενός ακόμη συνθετικού. Αγορά από εξωτερικό, δεν ξέρω αν θα μπορέσω να κάνω. Δεν έχω paypal και με προπληρωμένη κάρτα μέχρι τώρα δεν έχω καταφέρει αγορά. Σε χρήματα θέλω να μην ξεφύγω πολύ πάνω από τα 20€. Από την Ελληνική αγορά έχω βρει τα παρακάτω:

1. Omega S10005
2. Body Shop
3.Extro Vulcano
4. Omega 0146712
5. Vie-Long 15212
6. Vie-Long 15321

Έχει κανείς δοκιμάσει κάποιο από τα παραπάνω; Τι να πάρω από τα 6 αυτά πινέλα; Ποιας γενιάς είναι; Περισσότερο είμαι μεταξύ Omega 0146712 και Vie-Long 15321. Κάποια άλλη πρόταση;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις Omega S-brush. Το Hi-Brush που αναφέρεις δεν με ενθουσίασε.
Τα υπόλοιπα μου φαίνονται προηγούμενης γενιάς, ιδιαίτερα το Extro πρέπει να είναι πρώτης γενιάς.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”