Bic Astor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εγω δεν εχω καταλαβει γιατι ασχολειστε με τα Astor - αν θελετε Ελληνικο ξυραφακι υπαρχουν τα Bic Chrome Platinum ;-)

Με τα Astor γελανε ακομα και οι γραφιστες - που σημειωτεον ειναι και οι μονοι που τα χρησιμοποιουν για να ξυνουν μπογιες απο τις μακετες - δεν κανουν για ξυρισμα, κυριως γιατι δεν υπαρχει quality control και τα κουτακια ειναι γεματα με ελαττωματικες λεπιδες.
Εικόνα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

θα συμφωνησω με τον herco .Η αστορ ειναι πολυ χαμηλης ποιοτητας λεπιδα.η bic chrome platinum δεν εχει καμμια σχεση με τις αστορ.ανωτερη ποιοτητα εφαμιλλη των ευρωπαικων και αλλων παγκοσμιου εμβελειας λεπιδων.βεβαιως ισχυει το υπο των αρχαιων προγονων ρηθεν YMMV. :hellas3
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Δικιο εχετε... Απλα σημερα επεσα σε μια καλη λεπιδα και χαρηκα! Επισης ειναι λεπιδες που τις βρισκεις πολυ ευκολα σε ολα σχεδον τα supermarket... Αν οταν δοκιμασω τις αλλες λεπιδες του ιδιου κουτιου ειναι μαπα τοτε δεν προκειτε να ξανα παρω αστορ... Θα δειξει στα επομενα ξυρισματα....
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Ραγίζει η καρδιά μου κάθε φορά που απαξιώνετε έτσι ένα ιστορικό ξυραφάκι, ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του και τα δικά του στάνταρντ,το ξαναλέω σε έμενα αποδίδουν τέλεια με ήπιες μηχανές και αυτό δεν αλλάζει.

Ηρακλή δεν έχω δεί μέχρι τώρα κανένα ξυραφάκι να έχει πιστοπoιήση κατά ISO ή κάτι αντίστοιχο τέλος πάντων.

Το οτι το χρησιμοποιούν οι γραφίστες ο λόγος απαντήθηκε :
Επισης ειναι λεπιδες που τις βρισκεις πολυ ευκολα σε ολα σχεδον τα supermarket..
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Γιωργο το ξυραφακι το απαξιωσε η εταιρεια που το κατασκευαζει - δεν χρειαζεται τη δικη μου βοηθεια ;-)

Οι γραφιστες το χρησιμοποιουν γιατι τα ASTOR τα πουλανε δεκαετιες τωρα ολα τα ΠΛΑΙΣΙΟ και τα καταστηματα γραφιστικων.

Απο την αλλη ουτε μπορω ουτε και θελω να αποτρεψω καποιον απο το να το χρησιμοποιει - την γνωμη μου ειπα και ηταν αυτη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Μου έχει τύχει όμως παίδες, τέτοιο γλυκό ξύρισμα με astor που ακόμα το θυμάμαι.....αλλά ακόμα θυμάμαι πως όταν πήγα να ξουριστώ με το ίδιο ξουραφάκι για 2η φορά ήταν χάλια...χεχε
Επίσης όταν λέω σε κάποιους πως ξυρίζομε όλοι λένε ....με Astor!
Axilleas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 18 Δεκ 2015, 16:12
8
Been thanked: 39 times

Οι Astor δεν μου κάθισαν. Από τα δύο πακετάκια που είχα πάρει, ούτε οι μισές δεν έκαναν δουλειά.
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Δοκίμασα τα Astor και λόγω των σχολίων περίμενα ένα απαίσιο ξύρισμα.

Δε ξέρω αν επειδή τελευταία φορά που κόπηκα σε ξύρισμα πρέπει να ήταν πρίν πολλά πολλά χρόνια που ούτε καν θυμάμαι επειδή είμαι προσεκτικός, αλλά διάβαζα τον όρο "γλυκό ξυράφι" εδώ μέσα και δε μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω γιατί δεν το είχα νοιώσει με κανένα ξυράφι.

Ε λοιπόν όσο και αν φαίνεται παράξενο, αυτό το γλυκό ξύρισμα το έκανα με Άστορ.

Το Άστορ είναι πολύ πολύ μπροστά από τα Derby και θα έλεγα ότι μόλις περνάνε μπροστά και από τα Astra.
Επιφυλάσσομαι για την συνέχεια με Astor όσο αφορά τα υπόλοιπα ξυραφάκια της συσκευασίες επειδή αναφέρθηκαν αποκλίσεις ποιότητας στο ίδιο πακέτο.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

τα χρησιμοποιουσε ο πατερας μου.τα βρηκα κατα τυχη(μοιρα/ριζικο). :d
πανε και αυτα στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.ποτε δεν θα μαθω πως ξυριζονταν εκεινο τω καιρω. :D
001.JPG
002.JPG
003.JPG
004.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Σήμερα ολοκλήρωσε την αποστολή του και το τρίτο ξυραφάκι Astor που χρησιμοποίησα, το οποίο αποδείχθηκε και το πρώτο με το οποίο είχα τρία τέλεια ξυρίσματα. Τέλεια κοπή, κανένας ερεθισμός. Ειλικρινά στενοχωρέθηκα που έπρεπε να το πετάξω.

Βλέπω εδώ ότι η προηγούμενη φορά που το χρησιμοποίησα στη Lord L6 ήταν τον Οκτώβριο, ίσως και τον Σεπτέμβριο. Είναι προφανές ότι έπαιξε ρόλο η αυξημένη πείρα, που συνεπάγεται βελτίωση της τεχνικής. Αν και δεν μπορεί να θυμάμαι λάθος ότι την προηγούμενη φορά στο δεύτερο ξύρισμα δεν ήταν το ίδιο καλό -ούτε να κάνει λάθος τόσος κόσμος, που μιλάει για αποκλίσεις ποιότητας ακόμα και στο ίδιο πακέτο.

Η ουσία είναι ότι τα Bic Astor βγαίνουν από τη λίστα των απορριπτέων και παρότι έχω πολλές μάρκες που μου ταιριάζουν και έχω σε απόθεμα, ίσως κάποια στιγμή να πάρω κι άλλο πακετάκι να υπάρχει (δεν βιάζομαι, μια και υπάρχουν και τα δύο ξυραφάκια του πρώτου ακόμη).
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”