Είναι το Shavette το διαβατήριο για το Straight Razor ?

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ενσταση. Το πρωτο κοψιμο με safety razor ever το ειχα οταν εβαλα την φωτο. Απο το Νοεμβριο του 2009 που εχω το 38c και Δεκεμβριο το Superspeed. Δεν ειναι θεμα συνηθειας. Ειναι θεμα αυτοσυγκεντρωσης και σταθερου χεριου. Γιαυτο εαν μπορει κανεις ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ, μπορει να κανει ειτε με shavette, ειτε με straight razor!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ναι με την DE δεν κόβομαι ούτε καν με Feather, και ούτε με adjustable σε μεγάλη σκάλα.
Οι φόβοι μου προέρχονται κυρίως, από δύο πράγματα που έχω διαβάσει στα διεθνή forums.
1. Ότι το straight δεν είναι απλά ένα επίπεδο πιο δύσκολο από το DE, αλλά ανεβαίνεις με τη μία πολλά επίπεδα δυσκολίας, καθώς είναι διαφορετικό.
2. Ότι το straight μπορεί να σου αφήσει σημάδι που δεν θα φύγει…
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σεβασμος ναι, φοβος οχι..

Αν φοβασαι απο τη shavette αστο, θα εχουμε εναν minor in slices! :mrgreen:

Τα μαχαιρια ειναι πιο αγρια απο τις shavette, μην το ξεχνας!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

έτσι φοβόμουνα και με την DE αρχικά, μετά συνήθισα...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Η διαφορα μεταξυ MACH-3 και DE ειναι σιγουρα κατα πολυ μικροτερη απο DE και Shavette.


EDIT: Σε παρακαλώ όχι ολόκληρη παράθεση του αμέσως προηγούμενου ποστ! · Moccahead - MOD Team
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Stefanos έγραψε:Σεβασμος ναι, φοβος οχι..

Αν φοβασαι απο τη shavette αστο, θα εχουμε εναν minor in slices! :mrgreen:

Τα μαχαιρια ειναι πιο αγρια απο τις shavette, μην το ξεχνας!

Η μικρή μου εμπειρία έδειξε το αντίθετο.
Βέβαια για να το λες, κάπου θα το διάβασες ότι είναι έτσι, αλλά σε εμένα ισχύει το αντίστροφο και με μεγάλη διαφορά μάλιστα.


Και για να δόσω και μία προσωπική απάντηση στο αρχικό ερώτημα:
Η σαβέτα σου εκπαιδεύει το χέρι γιατί χρειάζεται περίπου τις ίδιες κινήσεις με το μαχαίρι. Τίποτα άλλο.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

E,μονο για το πως θα κρατας το μαχαιρι. Και για "ξηρη" εξασκηση, χωρις λεπιδα μεσα δλδ.
Οι διαφορες ειναι τεραστιες

Αλλο κεντρο βαρους εχει το ενα αλλο το αλλο. Ειχες και απο τα δυο, οποτε μπορεις να καταλαβεις που "πεφτει" το βαρος οταν εχεις το εργαλειο στο μαγουλο. Επισης, λογω του οτι το μαχαιρι (το μεταλλο) εχει πιο μεγαλο βαρος απο το αντιστοιχο κομματι της σαβετας, θελει αλλη εξασκηση πιεσης πανω στο δερμα. Και σιγουρα υπαρχουν διαφοροι παραγοντες που επηρεαζουν το feeling, την αποδοση κλπ. Αλλα το ιδιο βαρος εχει το μαχαιρι στην Αθηνα, το ιδιο στο Καρατσι, το ιδιο στο Τιμπουκτου και τη Νεα Υορκη. Οπου και να ξυριστεις, εαν χρησιμοποιησεις την τεχνικη που χρησιμοποιουσες στη σαβετα θα εχεις ενα εξαισιο filét du Slur! Και στο βιντεο που παραξενευτηκες πως ξυριζεται ο αλλος με 80°, απλα εξασκηση, εξασκηση, εξασκηση, εξασκηση! Αυτοι μπορουν να ξυριστουν με κλειστα ματια με μαχαιρι!

Και ναι τα γραφω γιατι ναι μεν ο ιδιος δεν εχω την εμπειρια, αλλα τα διαβασα απο ατομα που ξυριζονται εδω και 30 χρονια με μαχαιρια και εχουνε τρεις φορες περισσοτερα μαχαιρια ο ενας αποτι safety razors ολο το mens-only μαζι!

Δεν αμφισβητω τις εμπειριες σου. Με την σαβετα θα ελεγα οτι εχεις ακομη πιο λιγες γιατι τις πετουσες μετα απο ενα ξυρισμα, αλλα ευτυχως το μαχαιρι το κρατας και χαιρομαι που σε κανει αψογα ξυρισματα. Η σαβετα ειναι για τις ακρες των μαλλιων και οχι για τη μουσουδα. Εκτος και αν εχεις μια KAI Captain οποτε οκ, παω πασο.

Φιλικα παντα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Όσο το σκέφτομαι τόσο περισσότερο συμφωνώ ότι το θέμα βάρους του εργαλείου είναι πολύ σημαντικό.
Και εδώ η σαβέτα μειονεκτεί έναντι του μαχαιριού. Η ελαφρότητά της αναγάζει το χέρι να εξασκεί μεγαλύτερες πιέσεις για να προχωρήσει.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Thomas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 13:43
13

Για το φίλο που το σκέφτεται , να παραθέσω και την δική μου εμπειρία , ενός πολύ νέου στο wet-shaving.
Από τότε που θυμάμαι να ξυρίζομαι (πριν 25 χρόνια περίπου) , χρησιμοποιούσα αναλώσιμα πλαστικά ξυραφάκια (MACH 3 τελευταία) ώσπου αποφάσισα να δοκιμάσω το παραδοσιακό τρόπο ξυρίσματος.

Αγόρασα μια φτηνή shavette για να δοκιμάσω αν πράγματι μου ταίριαζε η όλη ιστορία, και έκανα το πρώτο μου ξύρισμα με φτηνά υλικά, Wilkinson πινέλο και κρέμα και τη shavette μου (KIEPE Mod 120).
Ακολούθησα τις οδηγίες σε ένα post , http://today.msnbc.msn.com/id/6886845/n ... d_edition/ γιατί δεν είχα ανακαλύψει το παρόν forum.
Επίσης με βοήθησε το youtube που αν βάλεις straight shaving βγάζει καμμιά 20αριά βίντεο στο πως σφάζονται με μαχαίρια αρκετοί τύποι :knife :th_Laie_67-1 .

Όχι , χωρίς πλάκα όταν ξυρίστικα κατάλαβα για τι πράγμα μιλούσαν όλοι ...
Μέρα με τη νύχτα. Και σε πληροφορώ δεν έκανα ούτε 1 κόψιμο !!!
Στα επόμενα σχέδιά μου φυσικά είναι τα πραγματικά ξυράφια αλλά αφού τελειοποιήσω την τεχνική πρώτα ...
Νομίζω οτι μόνο μια δοκιμή θα σε πείσει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Thomas την 06 Φεβ 2011, 16:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Mπα, αστον, εχει ξεφυγει πλεον.. :megagrin
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Shavette - Το μαχαίρι με τα ανταλλακτικά ξυραφάκια”