Γνώμες για ανδρικά αρώματα

Απάντηση
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

Πράγματι παιδιά έτσι όπως τα γράφετε είναι. Μια δοκιμή σήμερα με έπεισε. Όντως η διάρκεια των απομιμήσεων αρωμάτων είναι πολύ μικρή και να σκεφτείτε ότι είμαι κάπως δυσαρεστημένος και από τη διάρκεια του τελευταίου αρώματος hugo που δοκίμασα σε αυθεντικό. Τα φτιαχτά (ή μη αυθεντικά τελοσπάντων) έχουν ακόμα μικρότερη διάρκεια. Εξατμίζονται σαν οινόπνευμα μετά από μισή ώρα.
Byronas έγραψε:Δεν συμφωνήσω με τους Δορυφέροντα και Απόστολο.
Συγγνώμη αλλά τι εννοείς;
"Θα συμφωνήσω" πιστεύω ήθελες να γράψεις...
Byronas έγραψε: Εκτός των παραπάνω, τα αρώματα αυτά τείνουν να ποντάρουν στο ότι με τις πρώτες νότες που θα αναδείξουν θα δώσουν την εντύπωση στον καταναλωτή ότι είναι το ίδιο με το αυθεντικό και όσο περνάει η ώρα, καταλήγει μάπα το καρπούζι
Νομίζω ότι σου φαίνεται ότι ένα άρωμα δεν διαρκεί πολύ επειδή περιμένεις από ένα άρωμα να έχει την ίδια ή παρόμοια μυρωδιά όπως όταν το πρωτοψεκάζεις. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο άρωμα που να το καταφέρνει αυτό. Συνήθως ένα καλό άρωμα (από άποψη ποιότητας σύνθεσης) θα διαρκέσει ~6 ώρες υπο φυσιολογικές συνθήκες. Μετά παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες ανάλογα με τον καιρό (θερμοκρασία, υγρασία κτλ.) και τον χρήστη (όπως και να το κάνουμε, αλλιώς κάθεται στο δέρμα του καθενός). Δεν είναι δυνατόν να μυρίζεις συνέχεια σαν το άρωμα, εκτός κι αν το έχεις στην τσέπη σου και ψεκάζεσαι κάθε μια ώρα :bigsmilie.

Εγώ έχω να σου προτείνω τα εξής αρώματα:

Polo - Ralph Lauren (αυτό με το πράσινο μπουκάλι και το χρυσό καπάκι)
Cool Water - Davidoff (κλασσικό πια, αποτέλεσε πηγή έμπνευσης για αρκετά ανάλογα)
Grey Vetiver - Tom Ford (ακριβό για τα γούστα μου, αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις)
Baldessarini - Hugo Boss (αρκετά άλλα αρώματα είχαν στόχο να αντιγράψουν την φόρμα του, ελάχιστα το κατάφερνουν)

Δοκίμασε τα αυτά κι έχω να σου προτείνω κι άλλα. :xp1

Επίσης, μια συμβουλή: όταν απλώνεις το άρωμα μετά τον ψεκασμό, μην τρίβεις το δέρμα για να το απλώσεις. Καλύτερα απαλές κινήσεις.
Σε ευχαριστώ! Προβλέπω στην επόμενη φορά που θα πάω χόντο να έχω και ένα τετράδιο μαζί και να ζητάω να μυρίσω κολώνιες :bigsmilie
dimitris7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011, 02:16
13
Τοποθεσία: Ψυχικό
Has thanked: 18 times
Been thanked: 16 times

και ναι έχουμε update :dance5

Θέλω λίγο τη γνώμη σας σε κάτι.

Paco rabanne millenium: Ωραίο άρωμα αλλά το θεωρείτε βαρύ;; Καλοκαίρι φοριέται;;

Kαι επίσης το fahrenheit το κλασσικό είναι χειμερινό θα λέγατε;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για το Paco δεν γνωρίζω, Fahrenheit εγώ φοράω όλο το χρόνο...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Προχθές τη νύχτα μύρισα για πρώτη φορά το Τobacco Vanille του Τοm Ford. Αξίζει να σας περιγράψω τη στιγμή γιατί έτσι θα με καταλάβετε καλύτερα.

Στην αρχή δεν είχα καταλάβει πως πρόκειται για άρωμα. Έπιανα κάτι γλυκερό στο χώρο αλλά το μυαλό μου στην αρχή πήγαινε σε ηλεκτρονικό τσιγάρο ή αρωματικό χώρου. Μόλις βρέθηκα πιό κοντά με τον συνάδελφο που το φόραγε τον ρώτησα αν ήταν ατμιστής και αν μύριζε και αυτός όπως και γώ αυτή τη γλυκιά οσμή. " Θα είναι η βανίλια απο το άρωμά μου " μου απαντά. Φοράω το " Tobacco Vanille του Τοm Ford "

:think: Mάλιστα... Δεν είναι άσχημο...μα καθόλου ! Έπιασα το άρωμα ώρες μετά τη πρώτη εφαρμογή και οι νότες της βανίλιας είχαν καλύψει το ταμπάκο. Άρα δε μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη. Moυ άρεσε όμως η απλότητά του.
Η έντασή του στο χώρο ήταν αρκετή για να γίνει αισθητό αλλά δε προκαλούσε σε καμία περίπτωση δυσφορία και η διάρκειά του ήταν ικανοποιητική. Μη ξεχνάτε πως είμασταν 8 ώρες μέσα σε ένα αυτοκίνητο.
desperado έγραψε:[..] Σε κανα μισάωρο θα βάλω και το II asb του Κορρέ που μου έκανε δώρο ο Petros. Πρόκειται για το asb του ομώνυμου (ΙΙ) Parfum του Κορρέ. Εννοείται οτι θα παίξει τρελά και με τα Cavendish (ss & ast). Έντονος ο χαρακτήρας του tobacco, το οποίο είναι ένα από τα 4 συστατικά του αρώματος. Προτεινόμενος συνδυασμός για τους φίλους που έχουν το Tobacco Vanilla του Tom Ford.
Θοδωρή, θα είχε πολύ ενδιαφέρον αν μπορούσες, όποτε έχεις χρόνο, να γράψεις μια μικρή σύγκριση μεταξύ των δύο αρωμάτων.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ηλία, μιας και τα είπαμε και τηλεφωνικά, θα είμαι περιληπτικός: το άρωμα του Ford είναι εξαιρετικό. Είναι όμως μονοδιάστατο, γεγονός που το καθιστά βαρετό για καθημερινή χρήση. Πρόκειται για μάλλον βαρύ άρωμα, αποκλειστικά χειμερινό. Του Κορρέ, αν και πιο ... ταπεινό, είναι πιο παιχνιδιάρικο, μπορεί κανείς να το φοράει πιο συχνά χωρίς να το βαρεθεί, ακόμη και τους πιο ζεστούς μήνες. Η διάρκειά τους είναι συγκρίσιμη και μεγάλη.
Υπόψην, το TV του Ford κυκλοφορεί σε ελληνικό ιντερνετικό μαγαζί σε tester (χωρίς το καπάκι) στα 100 ml στη μισή τιμή.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

"Υπόψην, το TV του Ford κυκλοφορεί σε ελληνικό ιντερνετικό μαγαζί σε tester (χωρίς το καπάκι) στα 100 ml στη μισή τιμή."

Την πετάς την ατάκα και φευγεις... Τι,που, πως, πόσο???
Άρης
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Δώσε μας την διεύθυνση Θοδωρή !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Αυτό το κατάστημα πρέπει να εννοεί. Το είχε αναφέρει (μαζί με τον Πέτρο) και στη συνάντηση, ότι από εκεί αγόρασε το Grey Flannel σε μία συσκευασία με Edt και Asl που δεν την έχει στο site σε πολύ καλή τιμή.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Να το μάγκες
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Έχει αγοράσει κανείς από το συγκεκριμένο κατάστημα;
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρώματα”