Bic Astor

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

86 λεπτά βρίσκονται οι εν λόγω λεπίδες.Μια αμαρτία μου θα την πώ:Πρέπει να ψάξεις για να βρείς καλή τιμή στις εν λόγω λεπίδες.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Ζάχος

Τις έχω αφορίσει. Έπαθα μεγάλη πλάκα κάποτε.
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Σημερα λοιπον ειπα να δωσω μια δευτερη ευκαιρια στις εν λογω λεπιδες... Η πρωτη φορα ηταν σκετη αποτυχια (δυο μεγαλουτσικα κοψηματακια, αρκετοι ερεθισμοι..) αλλα ειπα μηπως εφταιγε η τεχνικη μου... (τελικα πρεπει να χα πεσει σε πολυ κακη λεπιδα) Αφου λοιπον φορτωσα την merkur 25c με μια bic astor την εβαλα μεσα στο ζεστο νερακι χτυπησα την κρεμα μου και αρχισα να την απλωνω στο προσωπο χωρις να χρησιμοποιησω pre shave σαπουνι... Ολα πηγαν τελεια στο πρωτο περασμα...ξανα απλωνω και συνεχιζω... Δευτερο περασμα ολα τελεια... Κανω και το τριτο περασμα το κοντρα και το αποτελεσμα ηταν τε-λει-ο... Ουτε ενα κοψιμο ουτε μια κοκκινιλα...τιποτα απολυτως! :shock: :shock: :shock: Η πρωτη φορα με αυτες τις λεπιδες ηταν σκετη απογοητευση ενω σημερα εκανα ενα απο τα καλυτερα ξυρισματα... Δεν ξερω τι παιζει με τις εν λογω λεπιδες... :think:
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Κι εγώ έχω μπερδευτεί με αυτές τις λεπίδες. Ήταν οι πρώτες που χρησιμοποίησα στο πξ και γδερνόμουνα συνέχεια. Τις άφησα κι εγώ στην άκρη και συνέχισα με δοκιμές. Πριν λίγο καιρό, και έχοντας εξοικειωθεί με το πξ,σκέφτηκα να τις δώσω άλλη μία ευκαιρία. Το ξύρισμα που έκανα ήταν εφάμιλλο με το ξύρισμα που κάνω με τις Feather. :shock: Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ήταν Αστορ η λεπίδα που ξυριζόμουνα. Ίσως να έφταιγε ότι στις αρχές ήμουν άπειρος, ίσως να έχουν διαφορετικής ποιότητας λεπίδες στο ίδιο κουτάκι... δεν μπορώ να το εξηγήσω. Θα φανεί όταν ξαναδοκιμάσω να ξυριστώ με Αστορ. Μέχρι τότε τις κατατάσσω στην κορυφή με τις Feather και τις Rapira swedish.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Κάποιος φίλος είχε γράψει ότι μπορεί να είναι φτιαγμένα έτσι τα ξυραφάκια ώστε να αντέχουν μόνο για μία χρήση, επειδή στην Ελλάδα απευθύνονται κυρίως σε μπαρμπέρηδες που τα χρησιμοποιούν αναγκαστικά μόνο μια φορά κι αυτήν συνήθως σκάρτη -για διορθώσεις σε φαβορίτες, σβέρκο κ.λπ. Η πρόσφατη εμπειρία μου με Astor στη Lord L6, πριν από μερικές ημέρες, ενίσχυσε αυτό το σενάριο, μια και στο πρώτο ξύρισμα η λεπίδα ήταν σούπερ και στο δεύτερο δυσκολευόταν να κόψει.

Αλλοι πιο έμπειροι συμφορουμίτες, βέβαια, έχουν εντοπίσει κατά καιρούς αισθητές διαφορές ανάμεσα στα ξυραφάκια του ίδιου πακέτου. Κι αυτό «παίζει» έντονα να είναι αληθινό.
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Παντως στην πρωτη 5αδα που ειχα παρει δεν υπηρχε καμια διαφορα σε ολο το πακετο...Και τα 5 πριονια ηταν... :d χαχα ουτε το πρωτο περασμα δεν εγινε σωστα με καμια απο τις 5 λεπιδες...
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Όντως η Astor δεν είναι για πάνω απο 3 ξυρίσματα η αντοχή της πέφτει αισθητά ,ίσως γιατί δεν έχει καμία ενισχυτική επικάλυψη όπως άλλες λεπίδες που έχουν επικάλυψη πχ bic cp platinum coated,persona platinum coated,iridium,keramik κ.α..

Αυτό το γεγονός μπορεί να μειώνει την αντοχή της στο χρόνο αλλά πιστεύω οτι αυξάνει την ικανότητα κοπής (νομίζω οτι αυτό λέγεται αθέρας)

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι οτι σε ήπιας επιθετικότητας μηχανές η λεπίδα διαπρέπει και την κατατάσσω ένα κλικ πιο πάνω απο τις feather , χαρίζει μοναδικά ξυρίσματα και αφήνει τέλεια αίσθηση στο δέρμα.

Αντιθέτως για να είμαι αντικειμενικός σε σαβέτες είναι πολύ επικίνδυνη, μια φορά την δοκίμασα και θεωρώ οτι είναι θαύμα που είμαι ζωντανός τώρα και σας γράφω.

Σε επιθετικές μηχανές δεν την έχω δοκιμάσει καθώς δεν διαθέτω ακόμα.

Ολα τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη , πάντα κατα τη γνώμη μου και για τα δικά μου μέτρα , γένια κτλπ..
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

και γω δεν εχω καποια πολυ επιθετικη μηχανη (θα παρω την muhle r41 καποια στιγμη) παντως στην merkur 25c ταιριαξε απολυτα.. Λογικα επεσα και σε καλη λεπιδα και ειχα τοσο ομορφα αποτελεσματα... Θελω να ελπιζω οτι και με τις υπολοιπες 4 λεπιδες θα εχω τα ιδια αποτελεσματα...
Γιωργο λες να μην τις δοκιμασω καθολου με σαβετα δηλαδη; Γιατι ειχα σκοπο αυριο μεθαυριο να τις δοκιμασω με σαβετα...
Σταύρος
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Σταύρο και άλλα μέλη έχουν αναφερθεί οτι : Σαβέτα + Astor = αίμα, :'( και ιδρώτας.

Αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγώ,απο εκεί και πέρα μεγάλα παιδιά είμαστε.

Δεν ξέρω τι σχέση έχεις με σαβέτα ,αν είσαι στην αρχή..το νού σου O:)
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
papastam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 30 Σεπ 2015, 15:25
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 30

Θα ακουσω την συμβουλη σου και δεν θα δοκιμασω αστορ με σαβετα... Κατι θα ξερουν οι ποιο εμπειροι που τις αποφευγουν... Ειμαι και νεος χρηστης σαβετας οποτε μακρια...
Σταύρος
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”